Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
21.09.2012, 11:52

Хрватска отпушта 20.000 буџетари

Хрватскиот министер за финансии Славко Линиќ најави отпуштање на 20.000 вработени во државната управа и во јавниот сектор, истакнувајќи дека државните службеници и следната година ќе бидат без додатоци на плата, регрес и други вонредни примања загарантирани со досегашните колективни договори.

- Мерките за штедење кои владата ги почна мора да продолжат и да се спроведуваат и следната година, изјави синоќа Линиќ, истакнувајќи ја и потребата од намалување на бројот на вработените во државната управа, здравството и образованието.

Линиќ говореше и за мерките за решавање на проблемите на неликвидноста, додавајќи дека од 1 октомври, кога ќе стапи во сила Законот за финансиско работење и претстечајно порамнување кој владата вчера го испрати во собраниска процедура, „нема да биде гледање низ прсти бидејќи сите кои делуваат на пазарот мора своите долгови да ги покријат на време“.

Државата сите долгови ќе мора да ги покрива во рок од 30 дена, додека претприемачите ќе имаат 60, наместо првобитно предложените 30 дена, со што Линиќ им излезе во пресрет на барањата на работодавците, но и на некои партии.


Статијата е прочитана 1081 пати.

Испрати коментарГрчката амбасада не е на распродажба
Џафери пишува, преведувачот чита
Уште петмина спасени по лавината на Хималаите
Иран го блокираше пристапот до Gmail
Идниот месец пресуда за „Метастаза“
Повредени шестмина Пакистанци во сообраќајка
Гатачка барала 27.000 евра за да разбие црни магии
Ѕинго се откажува од пратеничкиот мандат
Бразилски возач на камион спасен од мост
Потврдени уште два случаја на западнонилска треска
Пензионерите од октомври бесплатно во автобус и во сабота
Фирмите ќе плаќаат пониска претплата за фиксен телефон
Лекарите протестираа половина час
Бела книга за стратешките цели на одбраната
Се повеќе компании инвестираат во енергетски проекти
Бензините поевтинуваат до 3,5 денари, а дизелот за 1,5
Кина го доби првиот носач на авиони
Втор Меѓународен саем за транспорт и логистика на Скопски саем
(ФОТО) Двајца тешко повредени во верижен судир во Скопје
Македонска делегација на чело со Пешевски во посета на Кина
Прва средба Попоски - Аврамопулос во Њујорк
Аврамо��улос разговарал со Бан Ки-Мун за прашањето за името
Откриен нов вирус на САРС
Француската железница ќе вработи нови 10.000 лица
Штрајк на новинарите - медиумски молк во Грција
„Кредит Агрикол“ ќе ја продава „Емпорики“ за едно евро?
Груевски вети дека ќе се раздолжи со стопанството
Платите замрзнати, пензиите ќе се зголемат
ДУИ во координација со Албанија за прославата на Денот на знамето
Битолчанец извлечен од бездна на Пелистер
Лекарите прво ќе протестираат, па ќе преговараат
„Опел“ одбележа 150 години, но не му е до славење
Самарас му пиша на Груевски и ги одби средбите
Арачиновци фалсификувале евра
СДСМ бара нов ребаланс на буџетот
(ФОТО) Појадок на Камениот мост
Иванов - Каква Македонија ќе создадеме, таква и ќе имаме
„Златна зора“ отвори канцеларија во Њујорк
Меркел и Оланд сакаат посилна Европа
Возачкиот испит ќе се полага електронски
Филмот „Невиноста на муслиманите“ можеби не постои?
Иванов на Генералното собрание на ОН во Њујорк
Солунското пристаниште се промовира во регионот
Едно лице загина во сообраќајка на патот Прилеп-Битола
САД не извршија доволен притисок врз Грција за спорот со името
Исчезнатиот Охриѓанец пронајден мртов
Нема отпуштања во администрацијата
Се модернизираат 16 училишта
Земјотрес во Охрид
Денеска пристигнува есента
Маж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"mile, 21.09.2012 13:49:31
Ами кај нас што плева од буџетари има за отпуштање???????? Ама Ким Гру Јо си ги чува како гласачка машинерија................... нели Феликс????? Феликс, јави се............. ама немој одма да удриш по Бихаќка...............
gru JOng, 21.09.2012 14:41:30
neka dojdat vo firomija. ce gi primi grujo samo da glasaat za nego.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 14°C

Вторник
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (8)
Смоле кришум пие од вискито на Тито. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Ореше - мијачко гнездо во срцето на Македонија
Селото брои 300 жители, кои живеат тешко оти нема можност за земјоделство, а и тоа малку млеко што го произведуваат нема...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |