Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.10.2012, 16:24

Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“

Извештајот на ЕК денеска беше оценет од најпозитивен и најдобар во целиот регион до бајка пласирана од власта

Од најпозитивен, па до најдобар од сите други во регионот - се движеше оцената на претставниците на владејачките партии за извештајот на Европската комисија, со кој четврти пат ни дадоа препорака за преговори, овој пат не само за членство, туку и за спорот околу името. Годинашниот извештај за прогресот е навистина извештај за прогрес, искоментира евроамбасадорот Аиво Орав, нагласувајќи дека препораката што ја доби Владата годинава сепак е различна од претходните. На таа тема, сепак, никој од претставниците на владејачките партии не сакаше да зборува, спротивно на Јани Макрадули од СДСМ и Тито Петковски од опозицијата, кои јавно го повикаа премиерот да каже во кои политички правци ќе се движи натаму за да одговори на барањето на ЕК во „раната фаза“ на преговорите да го реши спорот со Грција. Петковски, пак, рече дека најавата за паралелни преговори за членство и за името се добра шанса за Македонија ако се знае да се искористи, но дека рамката што ни е понудена е многу ограничена, а се плаши дека тука тоа сериозно нема да се сфати. Како куриозитет, пак, Макрадули заигра на аргументот „македонски“ поздравувајќи го враќањето на зборот во извештајот на ЕК, иако не во обем како во 2005 и 2006 година, а Петковски го потсети Груевски на писмото во февруари 2011 во ОН во кое предлагал Република Македонија-Скопје, па го повика сега да го стори тоа што го мислел тогаш, нагласувајќи дека не сака да го прави предавник, туку го охрабрува за таков компромис.

Околу оцените за извештајот, Макрадули изјави дека секој што тврди дека тој е најпозитивниот досега „не живее во РМ, туку во светот на бајките“, а Ермира Мехмети од ДУИ се осврна на законот за бранителите, порачувајќи дека Европа кон која претендираме не признава вакви решенија, кои се исклучувачки. „Европа што сакаме да ја изградиме во нашиот микрокосмос е Европа на диверзитети, тоа е Европа на помирување и градење врз една заедничка основа“, рече Мехмети, симболички врзувајќи го извештајот на ЕК со Нобеловата награда на ЕУ и со констатација дека она што ние сега го правиме во Македонија (помирувањето) е тоа што го правела Европа по Втората светска војна.

Зијадин Сеља од ДПА рече дека на извештајот гледаат како на добра волја на ЕУ по секоја цена да ја внесе Македонија во членство, но дека нејзините добри намери владата ги злоупотребува за свои сопствени цели. Тој забележа исто ��ака на селективната правда во земјата, што ја констатира и ЕК, додавајќи дека секогаш кога има, како што оцени, монтирани политички случаи, се појавуваат заштитени сведоци без лик и идентитет. (С.Ј.)


Статијата е прочитана 870 пати.

Испрати коментарГруевски и Самарас – блиску, а сепак далеку
Киднапиран синот на амбасадорот Игор Илиевски
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Сите добри компании ќе мора да излезат на Берза
Затворот во Шутка нема возило за Вранишковски
Фатен шверцер на азиланти од Шутка и од Инџиково
1
Вељаноски-Ковер - Македонија е подготвена за влез во Унијата
Ќе се евидентираат новите при-пејд корисници
Љубе Бошкоски обвинет за помагање при двојното убиство во Капиштец
Претседателот Иванов упати честитки за победата на Македонија
Ставрески - Задолжувањето ќе ги покрие буџетските потреби
Нотарот од „Бачило“ на бањско лекување
Неутрална Швајцарија се подготвува за немири во Европа
Почина Чехот кој половина година живееше без срце
Студентка од Скопје скокна во смрт
Mоштите на кралот Ахмет Зогу се враќаат во Албанија
Пожар во вилата „Македонија“ во Охрид
Законот за бранители на 29 октомври по скратена постапка
Профитот на „Кока-Кола“ расте на глобално ниво
Претседателот на унгарскиот Парламент во посета на Македонија
Нема ад-хок враќање на визите
Русите го посакуваат Обама
Втората дебата Обама - Ромни без јасен победник
Грција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денариФЕЛИКС, 16.10.2012 18:06:30
Според Макрадули има многумина што,,живеат во бајките,,Почнувајќи од ЕУ,па Филе,па ЕУ представникот тука,па разни ЕУ парламентарци по се до ,,возљубената,,влада.Па така светот на бајките е преполн со зли духови само има добри опозициски вили и самовили.Инаку добри се овие од ДПА кој сакаат да се откријат заштитените сведоци во по нив ептен монтираните судски процеси.Вероватно се посакува разоткривање на заштитените сведоци тука во стилот на Хашките заштитени Косовски сведоци кој поради големата заштита не стигна живи да сведочат.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 8°C

Петок
Сончево
Макс: 26°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (28)
Јованка е загрижена: „Ќе ме растргнат по смртта на Тито“! Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Во пет вечери, од 19 до 23 октомври, со полноќна програма, на Џез-фестивалот гостуваат значајни имиња од САД, Јужна Амер...
Глупоста и глупирањето станаа ценета форма на живеење
Инаетот ми е голем и нема лесно да им го отстапам местото на медиокритетите“, вели Кокан Димушевски, композитор, клавија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |