Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.10.2012, 09:53

Кофи Анан: Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше

Според поранешниот генерален секретар на ОН срамота е што прашањето за името се одолговлекува толку долго

Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Кофи Анан вчера во Вашингтон изјави дека спорот за името меѓу Македонија и Грција е единствен таков пример во историјата на една држава да и се негира името од страна на нејзин сосед и оти Атина не била подготвена да се реши ова прашање.

- Срамота е што ова прашање се одолговлекува толку долго, изјави Анан, одговорајќи на новинарско прашање за време на неговиот настап во институтот Брукингс во Вашингтон. Како што пренесува МИА, според Анан, кој беше генерален секретар на ОН од 1997 до 2006 година, Македонија и Грција биле блиску до решавање на спорот во неговиот мандат, и Македонија била подготвена на решение, но Грција не сакала да прифати.

- Двете земји разговараа за спорот веќе извесно време. Специјалниот пратеник работи на ова прашање, тој е пратеник со најдолг стаж. Двете земји во еден момент беа пред решение, но тој предлог пропадна. Се чини дека Македонија е подготвена да прифати компромис кој ќе го содржи зборот Македонија во него, но не сум сигурен дека Грција е подготвена на тоа. Разговорите продолжуваат, и во регионот има други приоритети и предизвици. Не можам да кажам дали тоа ќе помогне во решавањето на проблемот или ќе го искомплицира, бидејќи не сум толку блиску до овој спор сега. Но, мислам дека е срамота што ова прашање се одолговлекува толку долго и се надевам дека ќе се најде излез, изјави Анан.

Актуелниот генерален секретар Бан Ки-мун, кој во јули ја посети Македонија, најави засилен личен ангажман за решавање на спорот, и лично интервенираше кај грчкиот премиер Андонис Самарас да прифати разговори за спорот.


Статијата е прочитана 1664 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртСалваторе, 19.10.2012 12:25:58
Брза работа немаат. Времето работи за соседните земи. Наталитетот од Запад, пасошите од Исток....
pile, 19.10.2012 12:27:00
Bez nagagjanje za koj period na razgovorite misli ugledniot diplomat za priblizjuvanje na stavovite za nadminuvanje na apsurdniot spor,no sigurno ne e periodot na zasilenata oska na vlijanie na diktatorot Milosevik-Micotakis.Politickoto resenie na sporot bese mozno se do podnesuvanje na tuzjbata od R.Makedonija do MSP vo Hag, za ocenka za vetoto na samitot na NATO vo Bukurest 2008 godina,od koga prasanjeto veke dobi pravna megjunarodna dimenzija,koe nesto go prepozna Vladata na G-din Samaras so baranje na podobra politicka klima i verodostoen sogovornik.So neodamna dostaveniot memorandum za sorabotka so koj direktno se vrsi otstapka, a so toa i negiranje na megjunarodnata VS od 1995 godina, so zavzemanje na t.n.crveni linii, so sto aktuelnata politika na sosedna Grcija se priblizji na stavovite na aktuelniot premier na R.Makedonija deka ,,vremenata spogodba e zjiva katastrofa,gi stavi pod ogromen somnezj iskrenite nameri na EU za ocigleden pritisok samo nad R.M. za ,,rano fazno resen
А еу бара ДОБРОСОСЕДСТВО, 19.10.2012 12:38:44
Поранешниот генерален секретар на Обединетите нации Кофи Анан вчера во Вашингтон изјави дека спорот за името меѓу Македонија и Грција е единствен таков пример во историјата на една држава да и се негира името од страна на нејзин сосед и оти Атина не била подготвена да се реши ова прашање. А предавниците се без свест и Македонија ја обвинуваат. А Грција се врати три илјасди години назад и треска фикции а само пред сто години го сотре македонскиот народ до сега. Грција треба за геноцидот да одговара а не преку ЕУ нови сопки да ни сде ставаат.
Buntovnik, 19.10.2012 16:25:41
Ova sustestvo e najkorumpirano susyestvo vo Sonceviot sistem. Nema nisto cisto na nego se e krvavo so krv na nevini avganski i irakski deca, zeni i starci. Da vakvo nesto postoi e samo cudo od gavolot, a vie izgleda se krstite vo nego. Samo me cudi kolku platila ovaa taka narecena vlada za ova soopstenie. Ova sustestvo ni voda ne pie bez da mu platat.
ФЕЛИКС, 19.10.2012 18:02:07
Секогаш иритираат признанија за нешто во врска со нас а се пост фестум,односно кога ќе се замине од функцијата.Сето ова го знаеме одамна едино нашиве домашни одработувачи за соседот и нивните подржувачи ќе бидат разочарани што некој ваков висок функционер ги објаснува работите,иако закаснето.Па така или ќе ја одберат улогата на ,,Тоша кои није одавде,, или како четвртиот коментатор кој бунтовно ни опишува, да всушност ставот има коруптивен карактер.Човекот едноставно бил потплатен.Значи затоа имаме буџетски дефицит,го потплатија дотичниот,потплатија ММФ,потплатија СБ,потплатија рејтинг агенција,потплатија за позитивен извештај и т,н Невероватно корупциско откритие за оваа власт,уште фали откритието да опозиционерите се потплатени за постојано губат на избори.
пријател, 19.10.2012 18:28:27
Очигледно Кофи Анан нема појма за спорот околу името Македонија.Лесно ќе беше ако само Грција го негираше името.За нас најголем проблем е што името ни` го негира Советот за безбедност и Генералното собрание на ОН.И не само што ни го негираат името,туку ни` го отфрлија името и не` прекрстија во ФИРОМ,а не`тераат во преговори со Грција да пронајдеме име кое ќе е различно од името Република Македонија и ќе го замени сегашното име ФИРОМ.Кога Анан ��и би запознаен со проблемот не би кажувал дека Македонија била подготвена да прифати компромис кој ќе го содржи зборот Македонија во името,но не бил сигурен дека Грција би го прифатила тоа.Тој не знае дека токму Грција предлага име кое го содржи зборот Македонија (Северна или Горна Македонија),а Македонија е таа која тоа го одбива.
Od Mene do Vas, 19.10.2012 21:05:52
NAJPOSLE se slusha glasot od drugi

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |