Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.06.2012, 11:48
(ЕП 2012) Португалија - Чешка, судир на неостварени желбиЧесите сонуваат за повторување на финалето од ЕП 1996, каде што ја поминаа Португалија во четврт-финалето

Завршија вторите шанси, завршија математичките пресметки, следува посуровиот дел од трката за фудбалскиот престол на Европа. Нокаут-фазата од ЕП 2012 ќе ја отворат Португалија и Чешка во дуел за место меѓу најдобрите четири. И двете репрезентации имаат рани за лечење по пропуштените шанси во натпреварите за пехар: Португалците во 2004, Чесите осум години пред тоа. Нивниот последен судир датира од еврошампионатот во Австрија и во Швајцарија, кога Португалија ја совлада Чешка со 3:1 во фазата по групи.

Меѓутоа, Чесите повеќе сакаат да го прескокнат тој спомен и да се вратат до 1996 година, кога преку Португалија, токму во четврт-финалето, го почнаа патот до нивниот најголем дострел од осамостојувањето.

„Европското во 1996 не ми ја промени само кариерата, туку целиот живот. Истото ќе ви го кажат уште седум-осум мои соиграчи, кои по првенството добија трансфери во големи клубови“, изјави Карел Поборски, стрелецот на прекрасниот погодок со кој Чешка ја совлада Португалија со 1:0 во таа средба.

Ретко кој верува дека оваа чешка генерација ќе се крене на нивото од нивните идоли од пред 16 години, особено по неубедливиот старт против Русија (1:4). Но, токму тоа е нивната единствена сличност со јунаците од 1996 бидејќи и тие тогаш стартуваа со пораз во првото коло од групниот сегмент (0:2 со Германија).

Ова првенство веќе понуди неколку изненадувања, но ако Португалија не успее да ја помине Чешка, ќе одекне најголемата сензација во овие две фудбалски недели. Не дека Чесите се во толкава мера аутсајдери, туку, едноставно, јавноста тешко би можела да „свари“ ново разочарување од еден од двајцата најдобри фудбалери во светот. Роналдо беше се' уште тинејџер кога во солзи се бореше со суровата вистина дека Португалците загубија од Грција во финалето од ЕП во 2004. Созреа во лидер на генерацијата, со одговорност да и' го донесе првото европско злато на „Селесао“.

Според многумина, Португалија го заврши потешкиот дел од работата - ја помина „групата на смртта“ - и сега може дури до финалето. Меѓутоа, португалскиот селектор Пауло Бенто смируваше, во обид да го отфрли фаворитскиот товар.

„Не велам дека сме фаворити со Чешка, воопшто нема да биде лесно. Мора да продолжиме да работиме и да го одржиме квалитетот што го покажавме досега. Само така можеме до полуфинале“, изјави Бенто, кој во полна сила ќе им се спротивстави на Чесите.

Тоа не е случај со екипата на Михал Билек, која остана без Томаш Росицки во решавачкиот меч од групната фаза. Се' уште е прашање дали играчот на Арсенал ќе може да ја надмине повредата на Ахиловата тетива, но и да не успее да закрепне, неговото место ќе го земе офанзивецот на Викторија Плзен, Данел Колар, како и против Полска. Иако здрави и подготвени, на сериозен тест ќе бидат неискусните бекови на Чешка, Гебре Селасие и Лимберски, во дуелите со Роналдо, односно Нани. Веројатно овие двобои ќе бидат клучен фактор за епилогот на мечот кој почнува вечерва во 20,45, на „Националниот стадион“ во Варшава. (В.А.)


Статијата е прочитана 429 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Французите немаа клуч за шпанската тика-така
Македонија домаќин на ЕП за ракометарки до 17 години
Иницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
(ЕП 2012) Шпанија по прва победа против „триколорите“
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск
(ЕП 2012) Роналдо ги одведе Португалците во полуфиналето
Иницијаторите му одбројуваат на Хаџи-Ристески
(ЕП ВЕСТИ) Нова казна од УЕФА за „коцкестите“ фанови
(ЕП 2012) Англичаните тренираат пенали пред натпреварот со Италија
Македонија кандидат за две ракометни ЕП
(ЕП 2012) Одредени судиите за четвртфинале, Штарк го напушта турнирот
Мајами на една победа до шампионската титула во НБА
(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хрони��а | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |