Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.06.2012, 15:33
Социјални компјутери за 3.000 апсолвентиОд денеска секој апсолвент чии родители имаат заеднички примања кои не надминуваат 12.000 денари ќе може да аплицира за студентски ваучер во вредност од 15.500 денари со кој ќе може да си купи компјутер. Ова вчера го истакнаа министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски и министерот за образование и наука Панче Кралев презентирајќи го заедничкиот проект „Ваучери за компјутери за апсолвенти на државните универзитети кои се од семејства корисници на социјална помош или семејства“.

Министрите посочија дека се подготвува нов Закон за студентски ваучери со кој во иднина ќе се регулира оваа возобновена, но изменета практика со која сега ќе им се пружа помош на најзагрозените студенти наместо на сите што во изминатите години оствариле одреден просек. Апсолвентите кои во изминатите години не добија ваучери нема да бидат во можност ретроактивно да аплицираат.

Двајцата министри најавија дека се предвидени околу 3.000 ваучери за оваа година, а доколку има поголем број пријавени, ќе се правеле напори и преговори со Министерството за финансии за да се обезбедат дополнителни средства. (Д. Л.)

Статијата е прочитана 690 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во здравствените установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Каде одеа парите во времето на СДСМ?
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестАпсолвент, 06.06.2012 15:49:41
Зошто дискриминација. до минатата година им дававте на сите!
makm, 06.06.2012 16:00:39
Добро ли ги преброија социјалните студенти.И од каде баш 3000 на рамно.А.што со оние што не се социјалци.Ако бројката е отприлика точна помножено со најмалку мајка и татко = 9000 гласа.А да не збориме за останата блиска роднина.И како и текна на Владата сега баш пред избори повторно на оваа мерка.По се изгледа се потроши арсеналот на популизам па сега се бараат варијанти.Зар во изминативе 2-3 години немаше социјалци-студенти.Ама немале к‘смет да бидат апсолвенти во изборна година.Или пак сега ке се празнат магацините на фирмите од фамилијата заради погрешне проценка и со застарена технологија.
Meto, 06.06.2012 17:36:30
Одличен проект на владата . Секој му е потребен компјутер , иднината е во интернетот . Секоја чест .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |