Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
22.10.2012, 14:22

(ФОТО) Џезот продолжува да пулсира

Триото на швајцарскиот пијанист Малколм Браф и Скандинавците „Атомик“ воодушевија на третата фестивалска вечер

ФОТО: Киро Попов

Тина Иванова

„Скопски џез-фестивал“ може да се пофали со богата традиција на одлични пијанистички имиња кои концертирале на неговата сцена, некои од нив легенди, но некои од нив, без претензии, токму од Скопје се вивнале на светските џез-сцени. Третата вечер од годинашното џез-патување ни донесе уште еден исклучителен пијанист, овој пат од средната генерација на џез-музичари, кој очигледно умешно го оди патот на своите претходници.

Швај��арецот Малколм Браф, роден во Рио де Жанеиро, а пораснат на Капо Верде и Сенегал, во својата музика ги носи искуствата на традициите со кои се среќавал. Завчеравечер во Македонската опера и балет пред скопјани го промовираше најновото остварување, албумот „Инсајд“ издаден лани за „Енја“, заедно со своето трио, во кое се и Реџи Вашингтон на бас и Лукас Кениг на тапани.

Мошне интересен состав во кој, се разбира, централна фигура е брадестиот Браф со имиџ на гуру. Неговата нескротлива енергија, но и лавината од емоции што и' ги дава на својата музика, не може да ги остави рамнодушни слушателите. Тој е сплотен со своето пијано, кое на моменти е и препарирано, на моменти, пак, звучеше и како оргули, што на музиката и' даваше една специфична, електрична нота. Но, електрични и пулсирачки беа и ритмите кои имаа еднаква улога со мелодиите, како и воопшто, симбиозата меѓу тројцата одлични музичари.

Публиката реагираше емотивно, особено на романтичните теми во кои пијаното на Браф звучеше како гудачки оркестар. Иако тапанарот Кениг дејствуваше претенциозно, во смисла „покажи колку знаеш и умееш“, но неговата улога мораше да се носи со моќта на Браф. Очекувано, публиката ги испрати тројцата музичари со овации, а бисот беше неизбежен.

Во последниве години, пак, звуците на скандинавската џез-сцена и воопшто на современата музика се присутни на џез-фестивалот. Како едни од најиновативните, воопшто во уметноста, а посебно во музиката, артистите и групите од Норвешка постојано не' инспирираат и нас со нивниот несекојдневен пристап кон музиката.

Втората група на третата вечер беше норвешко-шведската формација „Атомик“, која на изненадување на редовните посетители на СЏФ воопшто не звучеше како скандинавски бенд. Петтемина од „Атомик“ свират авангарден џез под влијание на американската сцена и во нивната музика не се чувствува инспирација од поднебјето од каде што доаѓаат. Но, без разлика, „Атомик“, од кои посебен впечаток остави тапанарот Паал Нилсен Лов, изненадија со нешто друго - со вештината на музицирање, особено интересна во нивната уиграност на „бркање на темите“. Всушност, изгледаа како постојано да си играат, особено со џез-стандардите, и ја оправдаа онаа дефиниција која самите си ја наметнаа за музиката што ја создаваат - „дел академска лекција, дел журка во град“.
Статијата е прочитана 210 пати.

Испрати коментарПромовирана монографија за Музејот на македонската борба
Почина режисерот Владо Цветановски
Промоција на монографија за Музејот на македонската борба
Томаж Станко и „Мајлс Смајлс“ за затворање на Скопскиот џез-фестивал
Меѓународна изведба на дела од Дарија Андовска
Изложба на Ирена Паскали во Виена
Хаџиманов и Благне ќе настапат на „Евергрин МК“
Познатиот гитарист Пет Мартино вечерва на „Скопски џез-фестивал“
Драган Даутовски настапи во Хангџоу во Кина
Трпчески свири заводливо, вели лондонската критика
(ФОТО) Одличен старт, но за селектирана публика
Во српското списание „Акт“ раскази на македонски автори
Скопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше Проески

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |