Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.08.2012, 01:09

(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме РиоСоодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс

Триесеттите Олимписки игри на кои во изминатите 16 дена се натпреваруваа повеќе од 10.000 спортисти во 29 спортови, вечерва беа свечено затворени.

На церемонијата во Лондон учествуваа 15.000 волонтери, а настанот да го следаа над 80.000 гледачи и повеќе три милијарди луѓе во светот.

Во фантастичното шоу „Сифмонија на британската музика“ учествуваа најголемите британски и светски ѕвезди како Пет Шоп Бојс, Меднес, Џорџ Мајкл, Ани Ленокс, Ерик Ајдл од Монти Пајтон и многу други.

За разлика од отворањето на Игрите, спортистите не бea поделени по националност туку заедно маршираа.

Таа пракса е воведена од ОИ во Мелбурн во 1956 година и го симболизира заедништво на спортистите во една нација.

Bо присуство на претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Жак Рог, лондонскиот градоначалник, Борис Форд, му го предаде олимпиското знаме на градоначалникот на Рио де Жанеиро, Едуардо Паес, градот организатор на следните Олимписките игри во 2016 година.

Свеченоста заврши со гаснење на олимпискиот оган.


Статијата е прочитана 1343 пати.

Испрати коментарРаботнички повторно домаќин на „Филип Втори“
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Мурињо - Викајте ме Единствениот
Арсенал попушта, Ван Перси во Јунајтед?
Меси, Роналдо и Иниеста за наградата на УЕФА
Македонските фудбалски надежи на мегдан со Португалија
Седлоски на клупата против Литванија
На 29 август почнуваат Параолимпските игри во Лондон
Одземен златниот медал на белоруската фрлачка на ѓуле Остапчук
Стивен Кипротич од Уганда победник на олимпискиот маратон
Тошак нема да ја дочека Литванија
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 15.ден
Бразилките ја одбранија шампионската титула
Германија ја победи Холандија и ја задржа титулата
Норвешка го одбрани олимпиското злато
Болт сепак заминува со светски рекорд
Започна новата фудбалска сезона во Македонија
Мексико олимписки шампион
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 14.ден
Бронза за фудбалерите на Јужна Кореја
САД – Шпанија одново во финалето
Светски рекорд за американската женска штафета
Олимпиското село од идната година станува станбена населба
Американецот Мантео Мичел истрча 400 метри во штафетната трка со скршена нога
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 13.ден
Американките олимписки шампиони во ватерполо
САД го одбранија првото место
Светски рекорд за Давид Рудиша од Кенија
Болт без конкуренцијаnikolce nz, 13.08.2012 10:16:13
Na naseto Bukefalce ( magareto ) .
Kodosh, 13.08.2012 16:44:14
Nazalost, ke ne nema ni vo Rio de Zaneiro. Kakva jada i beda sme, a se predstavuvame za naslednici na A.Makedonski. Sramota za Aceta!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |