Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.06.2012, 22:46

(ЕП 2012) Одредени судиите за четвртфинале, Штарк го напушта турнирот

Работните обрски на ЕП 2012 завршија и за Унгарецот Касаи, Холанѓанецот Куиперс и Шпанецот Карбалјо

Судиската комисија при европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги одреди судиите за четвртфиналните дуели на Европското фудбалско првенство. Меѓу нив не се Греманецот Волфганг Штарк, Унгарецот Виктор Касаи, Холанѓанецот Бјорн Куиперс и Шпанецот Карлос Веласко Карбалјо. Вака одлучи комисија на чие чело е италијанската судиска легенда Пјерлуиџи Колина.

Според толкувањата во германските медиуми, Штарк е казнет поради грубите пропусти во мечот Хрватска - Шпанија во кој ги издвојуваат двата недосудени пенала, првиот врз Манџукиќ во 23 минута и вториот врз Чорлука во 87 минута. Работниот ангажман во Полска и Украина заврши и за Виктор Касаи од Унгарија за гревот во натпреварот меѓу Украина и Англија, а правда нема да делат ниту Куиперс и Карбалјо.

Комисијата ги објави имињата на судиите на кои им е доверено да ја делат правдата во чевртфиналните средби на ЕП 2012. Утрешниот меч меѓу Чешка и Португалија му е доверен на Англичанецот Хауард Веб, Словенецот Дамир Скомина ќе биде на центарот на теренот во пресметката меѓу Германија и Грција, Италијанецот Никола Рицоли ја доби арбитражата во средбата меѓу Франција и Шпанија, судирот меѓу Англија и Италија му припадна на Португалецот Педро Проенса.


Статијата е прочитана 1063 пати.

Испрати коментарИницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
(ЕП 2012) Шпанија по прва победа против „триколорите“
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск
(ЕП 2012) Роналдо ги одведе Португалците во полуфиналето
Иницијаторите му одбројуваат на Хаџи-Ристески
(ЕП ВЕСТИ) Нова казна од УЕФА за „коцкестите“ фанови
(ЕП 2012) Англичаните тренираат пенали пред натпреварот со Италија
Македонија кандидат за две ракометни ЕП
(ЕП 2012) Португалија - Чешка, судир на неостварени желби
Мајами на една победа до шампионската титула во НБА
(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 30°C

Обилни врнежи

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |