Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.08.2012, 13:38
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата„Секогаш со гордост го носев националниот дрес и со срце се трудев да и помогнам на мојата држава да извојува победи на спортскиот терен“, вели Илиевски

Само три дена по Тодор Гечевски, крај на репрезентативната кариера денеска објави и Владо Илиевски.

Ден по информацијата дека Илиевски го напуштил тимот на Локомотив Кубан, поради семејни причини, денеска со соопштение до јавноста тој информира и дека става крај на своите настапи во репрезентативниот дерс на Македонија.

- Би сакал да Ве информирам за две мои решенија, кои ги донесов последниве неколку дена. Едната одлука е да ја напуштам екипата на Локомотив Кубан од Русија, каде настапував и во вториот дел на минатата сезона, а втората одлука е да престанам со настапите за македонската репрезентација. И во двата случаја причината е идентична и е од лична природа, стои во соопштението.

Владо Илиевски со неполни 18 години, стана дел од најдобрата кошаркарска репрезентавија на Македонија, со која настапи и на Европските првенства во Франција 1999-та и Литванија 2011-та година, со која стигна до четвртото место.

Кошаркарот, кој ќе биде запаметен по неговата „тројка“ во полуфиналето против Литванија, како и неговата изјава веднаш по натпреварот „леле луѓе што направивме ..“ заблагодарувајќи се на соиграчите од репрезентацијата, тренерите, но пред се публиката во соопштението до јавноста потенцира: „Иако на моменти беше доведувана под прашање мојата посветеност кон македонската репрезентација, сакам да истакнам дека репрезентацијата е најзаслужна за мојата афирмација како кошаркар, но и дека репрезентацијата ми ги донесе најрадосните моменти во мојата кариера“.

- Секогаш со гордост го носев националниот дрес и со срце се трудев да и помогнам на мојата држава да извојува победи на спортскиот терен, вели Илиевски.

Иако се откажа од настап во репрезентацијата, тој ја искажува својата подготвеност во иднина да се стави на располагање на националниот тим. - Останувам најголемиот навивач на репрезентацијата и во кое било време сум подготвен да помогнам за доброто на македонската кошарка, порачува Владо Илиевски.
Статијата е прочитана 735 пати.

Испрати коментарАнтиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од ПортугалијаЛАЖЕ, 19.08.2012 16:51:22
Ако Ви текнува, лаже кога вели Секогаш со гордост го носев националниот дрес бидејќи пред некои 5-6 години одбиваше да го носи со гордост националниот дрес.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Обликот на мозокот може да укаже на шизофренија
Според француски научници обликот на мозокот, попрецизно наборите на мозочната кора, можат да бидат показател за постоењ...
Дипломати му должат на Лондон 58 милиони фунти
Само минатата година странските дипломатски мисии и нивните возила не платиле девет милиони фунти...
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Една норвешка исламистичка група се заканува со „напад 11 септември“ или со уште поголем напад од оној што на 22 јули ла...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |