Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.10.2012, 09:30

Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името

Американскиот помошник државен секретар Мајкл Хамер ги повика Македонија и Грција да бидат активно ангажирани за разрешување на спорот за името

Американскиот помошник државен секретар, Мајкл Хамер, ги повика Македонија и Грција да бидат активно ангажирани за разрешување на спорот за името. На прес-конференција, Хамер зборуваше за извештаите за напредок објавени од Европската Комисија и ја изрази поддршката на САД за реализирање на евро-атланските аспирации на земјите од Балканот.

- Ние секако ги поддржуваме напорите на Обединетите нации и обидите да се промовира решение на спорот меѓу Македонија и Грција. Имаме тековни активности на Метју Нимиц да се разреши ова прашање, се надеваме во кус рок. Го охрабруваме активниот ангажман на Атина и на Скопје, изјави Хамер.

Државниот помошник секретар за јавни прашања, потсети дека Македонија беше тема на разговори на државниот секретар Хилари Клинтон на состанокот за земјите аспиранти за членство во НАТО, Македонија, Црна Гора, Босна и Грузија, на самитот во Чикаго.

- Ние во САД навистина би сакале ова прашање да се разреши и Македонија да се зачлени во НАТО во најраната можност. Повторно, ги охрабруваме двете страни да го разрешат ова и се надеваме дека решение може да се постигне, изјави Хамер.

На прес конференцијата, на прашањето дали патот на Србија кон ЕУ е блокиран доколку не го признае Косово, Хамер одговори дека САД остануваат посветени на евро-атланската иднина на сите балкански држави.

- Ги поттикнуваме сите земји од регионот сериозно да ги прифатат извештаите на ЕУ за напредокот и да ги разгледаат препораките, за да ги подобрат своите кандидатури за членство во ЕУ. САД е посветена на градењето стабилен и просперитетен балкански регион и ќе работи тесно со пријателите од Европската Унија да им помогнеме на сите земји од регионот да ги остварат своите европски и евроатлански аспирации, изјави Хамер.


Статијата е прочитана 610 пати.

Испрати коментарПромовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасpile, 12.10.2012 16:50:39
Visoko rangirajki gi naporite na prijatelska SAD za zacuvuvanje na podolgorocen mir i stabilnost na Zapaden Balkan i doprinosot sto go dava za nadminuvanje na sporot so razlikite za imeto pomegju R.Makedonija i R.Grcija, so formi i aktivnosti kako pred Samitot vo Bukurest na NATO 2008 godina, koga R.Grcija stavi neosnovano veto na clenstvoto na R.M.taka i posle Samitot (so grmenjeto od Zagreb),Samitot vo Cikago i potoa, soglasno megjunarodnoto pravo i univerzalnite covekovi vrednosti,mora da konstatiram, a rakovoden od sodrzjinata na t.n.memorandum za sorabotka dostaven od MNR na sosedna Grcija,vo koj pokraj drugoto se bara garancija za nenapagjanje i nasilno zavzemanje na teritorii od strana na R.M.deka R.Makedonija izrasnala vo vele sila so osvojuvacki aspiracii i pokraj toa sto ne e 52 federalna clenka na SAD, nitu ima instalirano na svoja teritorija zastitni sistemi od raketni napadi pod pokrovitelstvo na dokazjaniot prijatel.,,Republika Makedonija, a ne ,,Makedonija e resenie

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |