Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.01.2013, 14:44

Опозицијата го сели „граѓанскиот парламент“ и во другите градовиПотпретседателот на СДСМ Гордан Георгиев денеска на прес изјави дека по отфрлањето на барањата на опозицијата од ВМРО-ДПМНЕ , граѓанската непослушност и уличната демократија се единствените инструменти кои им преостануваат.

Однесувањето на власта, наведе тој, не и остава друг избор на опозицијата освен да пружа отпор и да ги интензивира активности.

„Лицемерните повици да се вратиме во Собранието од каде насилно не исфрлија, нема да не поколебаат и да не одвратат од намерата да им ја вратиме државата на граѓаните, а Уставот и законите повторно да станат основните начела на функционирање на државата“, рече меѓу другото Георгиев.

Од утре опозицијата го сели „граѓанскиот парламент“ низ внатрешноста на Македонија. Ќе орг��низира караван кој ќе помине во поголемите градови, каде што секој работен ден ќе има протестни маршеви и граѓански парламенти. Караванот почнува утре со марш во Прилеп од 18 до 19 часот, а продолжува в среда во Струмица, во четврток во Штип, а петок во Охрид.

Во меѓувреме, ќе продолжат протестите и во Скопје со блокирање на по една крстосница, секој работен ден, во времетраење од половина час од 12 до 12.30 часот. Утре ќе биде блокирана крстосницата меѓу улиците „Партизанска“ и „Рузвелтова“ кај Симпо.Статијата е прочитана 1170 пати.


Испрати коментарНимиц ќе се сретне со Јолевски и Василакис на 29 и 30 јануари во Њујорк
Стефано Санино во посета на Македонија
Амбасадорот Стефков го топи мразот во Атина
Изненадување на изборите во Чешка
Отворен базенот во Карпош
„Аман“ собра над 10.000 потписи
(ФОТО) Донација на семејството Керим за „Аџибадем - Систина“
Над 300 лица со симптоми на грип
Да зајакнат капацитетите на женското лидерство
Дете нападнато во напуштен вагон
(ФОТО) Бесими - Станавме земја која го „извезува мирот“
Препораката за преговори останува
Украден сеф со 115.000 евра
До 2020 треба да се отворат 600 милиони работни места
Горивата поскапуваат за еден до два денари
Депардје ја критикува руската опозиција
Даблин не се откажува од Ерван Фуере
Амбасадорот Стефков ќе се сретне со заменикот МНР на Грција Куркулас
Притисок и закани за активистка за правата на Македонците во Грција
(ФОТО) Француската авијација елиминира 60 џихадисти
Неонацистите се реална закана за Европарламентот
Лавров - Не е предвидено Асад да се повлече од власт
Чавез се бори за својот живот
Нов контингент на АРМ заминува во Авганистан
(ФОТО) Со „калашников“ нападната централата на Нова демократија
ДУИ - Владата има чист легитимитет од граѓаните
Груевски - Ајде на локални избори со најзасилен мониторинг
ДИК - Списокот е прочистен, може да се оди на избори
(ВИДЕО) „Монструм“ најгледано видео
Арифи и Бејта дел од кандидатите за градоначалници на ДУИ
Македонија во винска офанзива
СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели
Тројца повредени од експлозија на боца со пур пена
Нова група 10.000 пензионери на бесплатна бања
Српскиот парламент ja усвои Резолуцијата за Косово
Нов случај на силување патничка во автобус во Индија
(ФОТО) Повторно немирна ноќ во Белфаст
Француското воено воздухопловство спроведува акции во Мали
ВМРО - ДПМНЕ го повика СДСМ да се врати во Собранието
Македонците од Голо Брдо бараат изучување на македонскиот јазик
(ФОТО) СДСМ го одржа Маршот за вистината
Волерс - Опозицијата и власта да ги надминат несогласувањата
Српскиот Парламент ќе расправа за предлог-резолуцијата за Косово
Белата куќа го одби барањето да конструира „Ѕвезда на смртта“
Грчкиот Парламент одобри нови даночни измени
Македонија во ново руво на Виенскиот саем за туризам
Нови владини мерки за поддршка на земјоделското производство
Почнува Вевчанскиот карневал
Полицијата заплени трговска стока увезена без потребната документација
Грчките медиуми за посетата на Нимиц на Скопје
Пет години од хеликоптерската несреќа кај Блаце
Лани на аеродромите поминале над 900.000 патници
Иванов ги поведе амбасадорите во Берово
Полицаец знаел кои се атентаторите на Марјан Тушевски
Плаќањето по успешност останува, повисоки плати за докторите специјалисти
Односите меѓу Македонија и Австралија во нагорна линија
Мијалков гo тужи Фокус за клевета
(ФОТО) Нимиц виде клима за компромис
Македонски државјанин фатен со тон марихуана
СДСМ - Има време до 24 март да се договориме
Нимиц ќе му рапортира на Василакис
Експлозијата во Загреб не е терористички напад
Избори ќе има - на 24 март
Џими Сaвил 60 години злоставувал деца
Цените на индустриските производи повисоки за 5,3 отсто
Наградна игра на ЕВН Македонија за редовните плаќачи
Петмина загинати во семејно насилство во Софија
Бесими-Гунагли - Интензивирање на македонско-кинеската соработка
Белгија не му дава пасош на францускиот милијардер Арно
„Евро“ на кирилица на банкнота од пет евра
(ФОТО) Нимиц се сретна со Иванов и Попоски, попладнево со Груевски
Нуланд - Му помагаме на Нимиц и се надеваме на заемно прифатливо решение
Постигнат договор меѓу Синдикатот за здравство и министерот Тодоров
Претседателот Иванов се сретна со кинескиот министер за одбрана
ЕУ и САД побараа дијалог меѓу власта и опозицијата
Вељаноски ќе ги распише локалните избори за 24 март
Од понеделник Кубанците ќе можат да патуваат во странство
Полицијата во Словенија штрајкува
Кинескиот министер за одбрана во посета на Македонија
Билетите за инаугурацијата на Обама достигнаа две илјади долари
Повеќе експлозии одекнаа во Загреб, едно лице повредено
Нимиц ќе разговара со македонскиот државен врв
Една плата за вработените во ОХИС
Хаки Азири - „Стравувам за сопствениот живот“
Условни затворски казни за обвинетите во случајот „Бришач“
Нимиц пристигна во Скопје
Вељаноски утре ќе ги закаже локалните избори
Лустрирани двајца нови кодоши
Сендвичи ќе се продаваат во стилски киосци
ССМ и работодавачите потпишаа колективен договор за хемиската индустрија
Турска компанија ќе произведува медицински помагала во Македонија
Годинава македонското место во ЕУ и НАТО ќе биде појасно
НБРМ доби нова локација за изградба на сопствен објект
Лустраторите Гешоски и Витановски доставија оставки до Собранието
СДСМ во сабота ќе организира Марш за вистината
Во Србија пронајдени тела на четири момчиња
Моторџиите за зелен картон ќе плаќаат 1.850 денари
Белград бара автономија на српските општини во Косово
Mалку детали за тројното убиство во Курдскиот институт во Париз
Македонија најдобра во регионот според индексот на економски слободи
Состанокот во Атина - корисен и конструктивен
(ФОТО) Ерусалим зафатен од снежна бура
Хонгконг по 19. пат прогласен за најслободна економија во светот
Брахими - Нема место за Асад во преодната влада во Сирија
(ФОТО) Шефот на „Гугл“ го повика Пјонгјанг да дозволи интернет во земјата
Нимиц утре на средби со македонскиот државен врв
(ФОТО) Во пожар во ГТЦ изгореа кафуле и дуќанSecko, 14.01.2013 18:32:52
Letoto vi bese rabotno, ja pominavte cela Makedonija, esenta vi (ni) bese ispolneta so mitinzi, a zimava em na ulica em pak niz cela Makedonija! Mislite li deka ke ima nekakvo fajde od seto toa?? Jas ne veruvam! Uslovite sto mu gi postavivte na Grujo za predvremeni parlamentarni izbori ni vo ludilo nema da gi prifati! A zosto nema da gi prifati? Pa site kamcinja mu se vo racete, plus i achik podrskata od medjunarodnata zaednica! Znaete, koga na gazdaricata ne i odela rabotata vo kuplerajot, ne ja menuvala kucata, tuku oros.iite!! Aman bre lugje od vrvot na SDSM pa barajte nekoe care tamu, kaj vas vo Bihacka, ubeden sum deka tuka lezi zajakot! Od toa sto do sega go rabotevte: rabotno leto, mitingaska esen, beganje od parlament, izleguvanje na ulica,seto toa ne vrodi so plod! Ajde sednetesi vo toplo i so ladni glavi obmislete nesto pametno i ne si go arcete licniot i partiskiot ugled kako gode! A mislete malku i na clenstvoto i simpatizerite od SDSM!!!
ФЕЛИКС, 14.01.2013 18:52:35
После грандиозниот успех на опозицијата во цупкачки ритам во место од пред Рекорд,сега ќе имаме втора ритмичка тактика каде со многубројните неприсатни ќе се освојува слободата по семафорски раскрници, булевари и т.н Едноставно ,,нема одмор се додека има отпор,,но сега сето ова надополнето со извоз на слободарските револуционерни идеи по македонските градови.Тука имам една дилема,дали покрај блокирањето на улиците по саат време(Скопје сега само пола саат)по градовите,ќе се манифестира слободарскиот дух и по руралните места. Оти од историјата на НОБ едно 72,31% биле од рурално потекло.Е сега можеби проблем во мојот град е тоа што има еден куп кружни текови,а мотото е ,,блокирај семафорски раскрсници,, Но како и да е мислам ќе им најдат чаре на кружните текови и очекувам блокада досега невидена.
Slavica, 14.01.2013 21:30:58
Dodeka Branko so cela svoja energija vleguva vo celiov slucaj, denes Gordan na pres ko kabaetlija. Nisto ne go razbrav, bez energija, neubedliv ni za samiot sebesi. Sam li Branko ke se bori li? I sekretarot so pola usta i bez energija i Gordan ko dete iskarano. Dajte be energicnost i resitelnost. Dajte stav, bojkot ili ne.
fin.. makedonec, 14.01.2013 21:56:38
Pocituvani gospoda od SDSM . Jas sum vas sipatizer no iskreno nekoi potezi drzzat mesto no nekoi ne. Za da bidat izborite fer i korekni ne treba nissto poveke tuku strogo kaznuvanje na prekrsitelite na izbornite pravila i deka ke odite na izbori toa e fakt. Ne si go gubite vremeto po jalovi mitinzi zatoa ssto si go tromozite najpoveke clenstvoto. Objasnete ja vasata izborna programa i udrete tamu kade sto vladata e najslaba a bogami ovaa vlada i nema svetla tocka. Ako ne uspeete da dokazzete na glasacite koi se grevovite na ovaa vlast togas ne se nadevajte na pobeda. Jas imam strategija no ke ja iznesam na web sajtot na SDSM.
Torpedomk, 14.01.2013 23:05:22
А бе нема никаква збрка. Кривицата е кај бц(а зошто мудавате толку значенје немам одговор?тој како и секој човек капирате малко тоа е во демократијата. Заборавете го ју одете во иднината) бц збесна бидејки. Павел. Ш. Кога го објави рејтингот. Рејтинг бц 5. Рејтинг зајев 5,5 повеке од бц капирате малко. И тој збесна бидејки неможе да има некој повеке. Рејтинг од него во СДСМ и почна да е мати водата а глупавите овци од СДСМ ни најмалко не им текнува. Па нека видат на јутубе што се случи во Собрание и дали знат сето ова цела ЕУ и Брисел го гледаше на јутубе. И дали знаат дека сами се лажат не писмо видео е 21 век се се гледа на дело. Бц. Збесна бидејки Заев има поголем рејтинг тоа од страна по убаво се гледа. Како оче наш бидејки не се само они експерти и јас сум те како експерт за се. Сега така СДСМ заглави подлабоко што мислам тешко сега засега да излезат. Им треба голема реонгризација со разбиранје и знајење. Респект. 2 пати премиер преседател е тука во ЕУ нема никогаш да положиш.
Трпе, 14.01.2013 23:19:34
Честитки до пропагандната влада и подржувачите на позицијата до кое дереџе ни ја доведоа државата.Државата ни ја споредуват со јавна куќа но не кажуват кој се уроспиите а кои се приматели на услугите.Но сигурно повеќе има уроспи од корисници на услугите иако овој стар занает сеуште кажуват дека не е легализиран.Мафијата иако јавна секогаш работи во илегала.Опзицијата со вакви протести штом неможе да успее да ги убеди овие неморални владетели на земјишката со крв створена им се гледа крајот.Но ке доде денот кога макроат�� ке уживат во идризово секавајки се на прекрасниот живот кога биле млади зелени.Само господ може да ни помогне а тука се и надворешните сили ако сакат, во случај да не имат други планови јавната куќа да ја растурат.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |