Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.08.2012, 13:51

Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 86 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 87,50 денари за литар, а ЕУРОДИЗЕЛОТ ќе биде 73 денари

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 3,5, а дизелот и естра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 86 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 87,50 денари за литар. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛОТ ќе биде 73 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 61,50 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 1,176 ден/кг и ќе изнесува 46,195 ден/кг.

Зголемувањето на цените на нафтените деривати се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена и на понискиот курс на денарот во однос на доларот.


Статијата е прочитана 875 пати.

Испрати коментарГШ на АРМ се огради од положувањето венци во Слупчане
Поголем промет со храна и пијалаци во јуни
Субрата Рој ќе гради „Лас Вегас“ во Македонија
Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“
Набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники
(ФОТО) Пуштен во употреба проширениот булевар „Свети Климент Охридски“
Уапсен скопјанец со стотина пријави
Кирил Пенов се искачи на највисокиот врв во Европа
Романски и бугарски ученици шампиони на ЈБОИ
СДСМ бара мерки за намалување на цената на бензините и струјата
Проширувањето носи позитивни вести во време на криза
Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија
Кипар се соочува со празна државна каса
Македонски државјани осудени за трговија со оружје во Чешка
Одличја од претседателот Иванов за јубилејот на АРМ
Социјалната група „Аман“ на протест поради поскапувањата
САД имаат прв генерал лезбејка
ПКК ги ослободи вчера киднапираните лица
Се` уште активни неколку пожари во Македонија
Тројца загинати при престрелка во Тексас
(ФОТО) Свечен прием за 11. годишнината од Рамковниот договор
Рамковниот договор најважна инвестиција за мирот и стабилноста на земјата
Курдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата
Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
Тригодишен акциски план за вработување на млади
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Владата на Самарас се понестабилна
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
Уште шест кривични пријави за „Детонатор“
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Арбен Џафери во критична состојбаввв, 13.08.2012 14:09:39
Аирлија....за овој народ малку е
Jane, 13.08.2012 14:25:39
КРИМИНАЛ НЕВИДЕН СМРТ ЗА РЕГУЛАТОРНА УМРЕТЕ ВИЕ КУЧИЊА ЕДНИ
susamli, 13.08.2012 14:43:35
brzo pod konjot na ace. tamu ce tecit nafta. sega makedonci ce si gi dobiete svoeto. cel svet stedi a grujo pravi stupidni figurini.
НЕВЕН ГНЕВЕН, 13.08.2012 15:16:29
Се виде дека оваа Влада не мисли на ништо друго, туку на арамилук и пљачка. Никакви аргументи нема за ова поскапување. Самата ги измислува цените на нафтата и си формира нов арамилук. Но криви сме ние, народот. За вакви ненормални поскапувања те на струјата, те на дериватите и на се друго (да не набројувам), требе да им ги искршиме роговите за да немаат со што да буцаат.
I toa se patrioti, 13.08.2012 16:36:39
Navistina ke umirame, nema nam drugo. A kolku e vo USA? Posebno procentualno, vo odnos na primanjata. Ma neka se gonat!
Ludi Bosko, 13.08.2012 16:40:00
Prerodbata prodolzuva...... Treba nekoj da gi plati spomenicite.... NAzdravje narode i prodolzete da glasate za DPMNE....
Од редовен читател, 13.08.2012 16:54:49
Од оваа власт и од нејзината продолжена рака - регулаторната комисија, човек да се плаши од секој втор понеделник!!!
Крт, 13.08.2012 18:26:29
Некако треба да собереме доброволен прилог во евра и да му го испратиме на Грујо во Турција. Не за бензин со кој ќе се врати назад, нека остане таму.Овие арамии од Регулаторна или се пијани или без некој орган во главата, па размислуваат со некој друг дел од телото. Па кожата му ја одравте на народот. Вие заблудените ВМРО-овци и понатаму одушевувајте се на ,,големите,, успеси на изродбата во троскок ( тие тоа го викат во сто чекори со чизмите на Тошо мачорот).
Трпе, 13.08.2012 23:39:10
Регулаторната комисија на РМ јавно се мајтапи со македовскиот граганин.По која математика го пресметува поскапувањето на нафтените деривати.Еднаш појке го зголемува бензинот за поголем процент друг пат дизел горивата.Играт некое оро и самите не знат кое е, тоа некој како ќе им нареди.
Kajzer, 14.08.2012 08:22:46
Interesno! Uste pointeresno e deka narodot svojata omraza i svojot gnev go istura po forumi i sl.socijalni mrezi.Mislam deka ko narod dobro sme procitani i od SDSM i od DPMNE.Procitani vo smilsa,ke kukaat nekoja nedela,mesec,i ke si terame po staro ! Nesto treba da se promeni vo Makedonskiot gradjanin,pred se mentalitetot.Razbiram deka ima gnev,omraza protiv ovoj nenaroden rezim no gnevot treba da go isturime na demonstracii!! Se nadevam deka ke dojde edno podobro utro za sekoj Makedonski gradjanin.Blagodaram

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |