Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.05.2012, 17:34

Надал си го врати трофејот во Рим од ЃоковиќРафаел Надал ја освои титулата на Мастерс-турнирот во Рим откако во финалето го совлада бранителот на трофејот Новак Ѓоковиќ со 7-5, 6-3

Српскиот тенисер, кој минатата година играше непобедливо во пресметките со шпанскиот ривал падна пред предизвикот да го совлада на неговата омилена подлога - земјата. Клучен за победата на Шпанецот беше 11. гем од првиот сет, во кој Ѓоковиќ имаше предност од 40-15, но на свој сервис загуби четири поени по ред и му го подари сетот на Надал. Шпанецот продолжи во силно темпо и во вториот сет и уште во почетокот направи брејк, кој беше доволен за конечната победа.

Со 18. триумф во 32. меч против Ѓоковиќ, Надал стигна до рекордната 22. титула во Мастерс-серијата.


Статијата е прочитана 858 пати.

Испрати коментарМајами на една победа до финалето на Истокот
Холандија потклекна пред македонските надежи
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Ананд експресно израмни против Гелфанд
Косово може да игра пријателски средби
Анастасија Богдановски 56. во Европа на 100 м слободно
(ФОТО) Тренинг во ватерполо услови на А-тимот
Антиќ со Олимпијакос поведе во грчкото финале
Оклахома во финалето на Западот
Монпелје прв пат првак на Франција
Сан Антонио ги збриша клиперси
Пандев - Овој Куп ми е најдраг
Русија светски шампион во хокеј на мраз
Камерон „му пресуди“ на Тери
Пандев со Наполи ја освои четвртата Куп титула во Италија
Вардар Про го освои ракометниот Куп на Македонија
Челзи е сензационален победник во Лигата на шампионитеIstocna Makedonija, 22.05.2012 08:58:28
Iako Nadal zasluzeno pobedi,sepak odlucuvacka bese katasdtrofalnata greska na sudiite pri kra- jot i pri vodstvo na Gokovik,koga mu odzedoa cist poen.Mecot ke imase sosema drug tek,po eventu alno dobieniot prv set od Gokovik!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |