Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.12.2012, 13:18

Челзи и понатаму очаен!

„Сините“ со убедлив пораз се вратија од гостувањето кај Вест Хем (3:1), за домаќинот ова е прва победа над европскиот шампион од 2003 година

Новиот стратег Рафа Бенитез повторно не успеа да донесе ништо ново во играта на „сините“. Ниту во својот трет обид откако е на „кормилото“ на европскиот шампион не успеа да дојде до победа. Новата шлаканица дојде во градското дерби со Вест Хем, по добро прво полувреме и водство, Челзи во продолжение целосно падна и му дозволи на домаќинот да направи целосен пресврт за голем триумф од 3:1.

Челзи добро го отвори мечот, наградата за ваквата игра стигна уште во 10. минута, првиот гол во ерата на Бенитез го постигна Хуан Мате за 1:0.

Гостинскиот тим не застана, продолжи да демонстрира убав фудбал, но Мата, Азар и Торес одличните шансите не успеаја да ги претворат во втор гол. Во овој дел Вест Хем воопшто не беше закана по голот на Чех, слободно може да се каже дека „сините“ доминираа во првото полувреме.

Но, во вториот дел сликата на теренот во целосно се промени. Домаќинот го притисна тимот на Бенитез и во 63. минута преку Картлон израмни на 1:1.

И покрај првиот гол на Вест Хем никој не претпоставуваше дека практично ова беше најава за целосен пресврт. Во 83. минута Дијаме зголеми на 2:1, а четири минути подоцна Маига ги постави конечните 3:1.

За Челзи ова е седмиот меч без победа, со што дојде до најлошата серија во последните 18 сезони.

„Во првото полувреме постигнавме само еден гол, а требаше да дадеме барем уште два или три. Натпреварот моравме да го решиме во првите 45 минути кога бевме далеку подобри и потполно доминантни. Подоцна кога го примивме првиот гол, се' беше поинаку. Во продолжение игравме се' послабо, брзо ги губевме топките, не успеавме да го најдеме вистинскиот начин за да ги сопреме и се' тргна надолу. Но, добро, ова се уште нашите почетоци, по моето доаѓање се' уште сме во процес на градење на тимот“, изјави по мечот Бенитез.

Потопот на фаворитите во 15. коло од Премиер-лигата го продолжија Манчестер Сити и Арсенал. „Граѓаните“ на свој терен одиграа 1:1 со Евертон, а додека „топџиите“ од гостувањето кај Свонси се вратија со пораз од 2:0.

Резултати 15. коло: Вест Хем - Челзи 3:1, Арсенал - Свонси 0:2, Фулам - Тотенхем 0:3, Ливерпул - Саутемптон 1:0, Манчестер Сити - Евертон 1:1, КПР - Астон Вила 1:1, ВБА - Стоук 0:1.


Статијата е прочитана 469 пати.


Испрати коментар(ФОТО) Ракометарките декласирани од Франција
Љубовта на Бекамови преовладуваше во збогувањето со Галакси
Јаневски ги објави имињата за Анталија
(ФОТО) Вардар есенски шампион
РФМ го опреми „Студио“
Ниш ни бледа сенка од јануари
Грифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Сите задоволни од ремито во Минхен
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопј��, 1°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 7°C, Мин: -1°C

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 2°C, Мин: -5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |