Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.10.2012, 12:40

„Македонски евергрин“ вечерва во Универзална сала

На манифестацијата ќе бидат изведени 20-те композиции кои според изборот на македонските граѓани се најслушани во изминатите децении

Во Универзална сала вечер ќе се одржи манифестацијата „Македонски евергрин“ за 50 години забавна музика во Македонија. Ќе бидат изведени 20-те композиции кои според изборот на македонските граѓани се најслушани во изминатите децении.

Избрани се песните: „Тајно моја“ од Тоше Проески, „Сите мои слики“ од „Ареа“, „Галебе“ од Верица Ристевска, „Како Вардар“ од Зафир Хаџиманов, „Ивана“ од Кемал Монтено, „Високи штикли и црни чорапи“ од „Конкорд“, „Еден бакнеж“ од Нина Спирова, „Моја гитара“ од „Банкрот блуз бенд“, „Дал да плачам“ од „Бис без“, „Кажи нешто драга“ од Драган Мијалковски, „Неправда“ од „Лева патика“, „Сонце за три светови“ од Мики Јовановски-Џафер, „Кажи зошто ме остави“ од Никола Боби Автовски, „Се што сакав по тебе“ од Симеон Гугуловски, „Остани во мене“ од Калиопи, „Осамен“ на Трајче Манев, „Срце тетовирано“ од Трифун Костовски и Александар Митевски, „Љуби ме и главата горе“ од Зафир и Сенка Хаџиманов, „Кога те нема“ од Хелена Благне и „Роза сина“ од Д.Поповски и З. Милосављевиќ.

За забавните хитови се гласаше со СМС-пораки и на интернет-страницата на списанието „Теа модерна“. Како што информираше организаторот Грин ентертаинмент - Скопје, на гала-вечерта ќе учествуваат познати музички имиња и групи од македонската естрада, кои ќе бидат изненадување за посетителите во Универзалната сала и за гледачите на директниот пренос на телевизија „Алфа“. Влезниците за „Евергрин МК“ се по цена од 500 денари.


Статијата е прочитана 350 пати.

Испрати коментарПоезијата на Ристо Лазаров претставена на саемот во Белград
(ФОТО) Одржана манифестацијата „50 години евергрин во Македонија“
Балетот „Дон Кихот“ вечерва на сцената во МОБ
Промоција на албумот „Длабоки корени“ на кочанското Етно џез трио
(ФОТО) Промовирана ДВД едицијата реставрирани филмови од Столе Попов
Изложба за Евреите во Меморијалниот центар на холокаустот
„Твоите = мои очи“, нов роман од Христо Петрески
Windows 8 конечно достапен на корисниците
Проекција на „Трето полувреме“ во Лос Анџелес
„Куќичка“ на Оливера Николова, македонски претставник за „Балканика“
Елизабет Тејлор најбогатa меѓу познатите покојници
Студентка од Бразил ја продаде невиноста за 600.000 евра
Приходот на „Фејсбук“ се зголеми за 1,26 милијарди долари
„Животот е сон“ во чест на режисерот Цветановски
Комеморација за режисерот Цветановски на ФДУ
Во духот на Мајлс Дејвис, крајот го красеше „Скопски џез-фестивал“
Изложба и дебата во Национална галерија
(ФОТО) „Епл“ го лансираше iPad mini со 7,9-инчен екран

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |