Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
17.12.2012, 16:02
Музеите се' уште без електронска документацијаПовеќе недоследности во заштитата во вонредни услови беа искажани на форумот на „Син штит“ и ИКОМ

На форумот „Заштита на културното наследство во музеите во Македонија - состојби и искуства“ денеска во Кинотека, организиран од македонските национални комитети на меѓународните организации „Син штит“ и ИКОМ, во фокусот се најде превентивната заштита и заштитата на подвижното културно наследство во вонредни состојби, односно низата проблеми поврзани со неа. Според сознанијата на организациите, плановите за заштита на културното наследство во такви услови во поголем дел од институциите не се ревидирани и не кореспондираат со новото време и со новонастанатата ситуација. Јован Ристов од Национален конзерваторски центар - Скопје, говорејќи за нормативна рамка за остварување на потребната превентивна заштита, укажа дека и покрај релативно добрата регулатива, се' уште постојат одредени музејски субјекти со нејасен статус, за кои тешко и се добиваат информации, иако е предвидено заштитата на подвижното културно наследство да ја вршат само јавните музејски установи. Тој посочи и на недоволниот број стручни лица за заштита на културното наследство во вонредни услови, во време на војни, природни непогоди, а го потенцираше и недостигот од потребната опрема за мерење на температурата, влагата и светлината во музејските депоа. Укажа на нефункционирањето на новиот модел на електронско документирање, потенцирајќи дека во одредени национални установи овој процес не е ни започнат.

„Ревалоризацијата на културното наследство не е започната во десет музеи, а во десет музеи, пак, во кои овој процес е завршен, се ревалоризирани 37 музејски збирки со евидентирани 9.805 предмети. Седум од збирките немаат идентификација на бројот на предметите, така што сега државата нема точен број на културното наследство со особено значење“, рече Ристов, кој укажа на низа недоследности во заштитата на наследството во кризни ситуации, како што е недонесувањето на стручните упатства за вработените во институциите (иако пред неколку години е донесена потребната уредба). Плановите за заштита на музејските добра во вонредна состојба ги презентираше Митко Богдановски од Музеи на Македонија, додека стратегиските приоритети во заштитата на музејските добра Крсте Богоески од Институтот за етнологија и антропологија на ПМФ при УКИМ. „Син штит“ и ИКОМ и со овој форум на кој свои предлози и сугестии даваа стручни лица од повеќе институции кои чуваат подвижно културно наследство имаат цел да направат или да ги приспособат своите планови за заштита за да одговорат на предизвиците на денешницата. (К.Б.)Статијата е прочитана 520 пати.


Испрати коментар(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
Романот „Индиго Бомбај“ објавен во Србија
„Фолтин“ концертно со „Антитело“ во МКЦ
„Катализатор 33“ на Ирена Јорданова најсимнуван роман на „Амазон“
„Зачинети��е девојки“ се враќаат без Бекамка
Никола Маџиров потпиша договор со угледна британска куќа
Крајот на светот во Сталиновиот бункер за 16.000 долари
И пресадиле бели дробови на пушач, починала од рак
Потврдено учеството на Македонија на „Евросонг“
Жерар Депардје заминува за Белгија
Спектаклот „Животот на Пи“ во „Синеплекс“
Високото образование, лустрацијата и парното наскоро на Уставен
„Полицајка в кревет“ - прв роман од Веле Смилевски
Неприфатливо високи надоместоци на ММИ
Мешаница во трката за „Оскар“
Томислав Османли добитник на наградата „Урбан“
Изложба на Иванка Ниневска-Јакимовска
Објавени номинациите за Златен глобус
„Минхаузен 3“ нова премиера на Штипскиот театар
Каролина останува во врска со „Оне“ и во новата година
„Метузалем“ - промоција на првиот албум на „Здив“
Хорот на ФМУ „Драган Шуплевски“ награден на натпревар во Краков
Никола Маџиров на поетски фестивал во Израел
Премиера на мјузиклот „Македонска крвава свадба“
Видни гости на проекцијата на „Трето полувреме“ во Л.А.
„Малфанкшн“ - уметнички проект на тројца пријатели
„Зад аголот“ - нов роман на Томислав Османли
Славење на хорската уметност во МОБ
Сопругот на медицинската сестра бара одговори од болницата
Почина руската оперска дива Галина Вишњевска
Групата „Кабадајас“ го промовираше својот првенец - албумот „Четири“
Современи постери инспирирани од секојдневието
(ВИДЕО) Почина Рави Шанкар, познатиот ситарист и учител
Врачена наградата на Киро Урдин од филмскиот фестивал во Јаан
Промоција на „Потрага по подобар свет“ од д-р Срѓан Керим
Концертна промоција на Наум Петрески и „Синтезис“
Том Круз со хеликоптер на фудбалски натпревар
Калиопи повторно на „Евросонг“?
(ФОТО) Реновиран музејот на Дикенс во Лондон
(ФОТО) Вратен стариот сјај на Шарената џамија во Тетово
Светската премиера на „Хобит“ и во Скопје
Латинопејачкатата Ривера загина во авионска несреќа
Наградата „Балканика“ ја доби Недим Ѓурсел од Турција
Австралиските водители се каат за несолената шега
Возбудлив крај на мултикултурниот и разнобоен „Таксират 14“
Мозаици на Газанфер Бајрам во „Матица ексклузив“
„Беј д’фиш“ го најавуваат новиот албум за крајот на светот
Македонските револуционери во џебна енциклопедија
Отворање на 13. Меѓународно биенале „Фотомедиа 2012“
(ФОТОГАЛЕРИЈА) Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Самоубиство на медицинската сестра поради лажниот повик за Кејт Мидлтон
Португалија, Полска, Грција и Словачка и кажаа збогум на Евровизија
Балетски гала концерт „Прослава на танцот“
Номинација за „Греми“ за македонскиот филмски оркестар „Ф.А.М.Е.С“
Наталија Бондарчук сака да снима филм во Битола
Изложба на книги на современи српски писатели во НУБ
„Саем на жена“ - дестинација за современите жени
„Антитело“ - нов албум на „Фолтин“
(ВИДЕО) Почина легендарниот џез пијанист Дејвид Брубек
Книга со поезија, музика и визуелни дела на Џабир Дерала
Почина најстарата жена на светот
Шоу на вечерашниот концерт на Филхармонија
Велибор Педевски како „Хардеџ“ со низа настапи во Њујорк
Акварели на Петар Ѓорѓиев-Пљум во „Галерија 8“
(ФОТО) Телото како платно
iPhone 5 во Македонија од 14. декември
Линдзи Лохан дневно пие по 2 литра вотка
Циклус филмови на Андреј Тарковски
Потврдено од Бакингамската палата: Кејт Мидлтон е бремена!
Почина српската актерка Злата Петковиќ
Анимираниот филм „Татко“ доби „Златна тула“
Ана и Игор Дурловски настапуваат со Симфонискиот оркестар
(ФОТО) Бразилците избраа најубави задници
Мила Кунис со најсекси фотографија за 2012
Mанчевски гостува на универзитетот за филмски уметности во Москва
Музичка експлозија со полнолетните „Суперхикс“
(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 0°C, Мин: -4°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
Сигурно сте виделе илјадници фотографии од Еверест, но ништо слично на ова...
Апокалипса - сега или кога?
Крајот на светот предвиден за 21 декември не е единствен суден ден кој човечкиот род го смислил за себе - тука се и трет...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн и��дание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |