Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
20.07.2012, 15:36

Ставрески: Пругата кон Бугарија станува реалност

Проектот предвидува рехабилитација на делницата Куманово-Бељаковце во должина од 31 километар

Република Македонија ја затвори финансиската конструкција за рехабилитација на источниот дел од железничката пруга на Коридорот 8 кон Бугарија. Средствата во износ од 46,4 милиони евра се обезбедени од Европската банка за обнова и развој, по исклучително поволни услови.

Ова го соопшти вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески на прес-конференција денеска на која истакна дека проектот предвидува рехабилитација на делницата Куманово-Бељаковце во должина од 31 километар.

- Реконструкцијата на оваа делница, а и целокупната изградба на пругата на Коридорот 8 станува реалност по 15 години тапкање во место Република Македонија конечно ќе може да почне со реализација на овој значаен проект, рече министерот и додаде дека пругата кон Бугарија е еден од клучните проекти за македонската економија и стопанство.

Средствата се обезбедени со рок на отплата од 15 години со грејс период од четири години и каматна стапка што во моментов изнесува 1,7 отсто.

Градбата на делницата се очекува да почне во првиот квартал од 2013 година, а работите на терен да завршат за три до четири години. Тендерот за изградба треба да се објави во септември годинава, откако договорот за заемот со ЕБОР ќе помине во Собранието на Република Македонија.

Министерот потенцира дека е обезбеден и грант од ЕБОР од 2,5 милиони евра средства со кои треба да заврши целокупната проектна документација и да може да се аплицира и за втората фаза од проектот кој опфаќа изградба на пругата од Бељаковце до Крива Паланка, а потоа и трета фаза кој се однесува на делот од Крива Паланка до границата со Бугарија.

Очекувањата, како што рече министерот, се дека до крајот на 2013 година ќе биде завршена проектната документација за делот од Бељаковце до Крива Паланка и да може на Борд на ЕБОР да бидат одобрени средства и за реализација на втората фаза. - Етапно ќе одиме, но фактот дека со обезбедените средства од 46,4 милиони евра и грантот покажува дека ЕБОР целосно застана зад овој проект и Република Македонија ќе го реализира целиот проект, истакна Ставрески.

Тој најави дека во исто време ќе се работи на проектната документација за западниот дел од Коридорот 8, односно делот од Кичево до албанска граница, за што, исто така, се користат грант средства од ЕБОР за подготовка на физибилити студија и потоа проектната документација, по што ќе може да се пристапи кон преговори за кредит од ЕБОР.

Одговарајќи на новинарско прашање, министерот истакна дека за Македонија како земја без море значајна е пругата кон Бугарија и кон Албанија за пристап до пристаништата во Бургас и Драч.


Статијата е прочитана 1251 пати.

Испрати коментарИнтернет порталот привремено нема да се ажурира
Возач на камион загина при судар со воз
Богов - Банките стабилни дури и ако некој излезе од еврозоната
Обединети за Македонија „се прелеа“ во ВМРО-ДПМНЕ
Пожарот во Мариово трет ден активен
Ставрески - Голем интерес за средствата од ЕИБ
Масовни протести и судири во Шпанија
СДСМ - „Скопје 2014“ досега чини 360 милиони евра
СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец
„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби
Бан Ки-мун ја започнува балканската турнеја
Педофил силувал 13-годишно момче
Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас
(ФОТО) Почна изградбата на фабриката на белгиски „Ван Хол“
Филе - Скопје се менува, нека гледа Атина
Земјоделците ќе ги легализираат своите трактори и механизација
Сириските бунтовници го победија Асад
Хорор во Колорадо - премиера на „Бетмен“ заврши со 12 убиени
Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоци
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино ��о притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското Eзероpile, 20.07.2012 20:54:54
Me nasmea eden prijatel pred nekoj den, veli, DPMNE-Skopjanite, so recnikot na lekarskata fela na koi od mart fondot ne im ima isplateno sredstva, so zabrzanoto najavuvanje na investicii pravi labaratorija za cuvanje na ekonomski maticni kletki za politicka rehabilitacija po gubenje na vlasta.Eve gledaj veli ovie denovi sto se nema da objavat za realizacija posle 4 i poveke godini.A veli i tenderi ke bidat potpisani i za Galiste i Cebren, ne e cudo i Elem da se prodade.Samo izumile deka maticnite kletki vo medicinata a investiciite vo ekonomijata se najbezbolni koga se zemaat od papocnata vrvca a ne posle 6 godini.Nivnata papocna vrca veke nema kvalitetni maticni kletki za da politicki brgu se rehabilitiraat po skoresniot pad,tuku najavenite investicii ke im bidat za sekojdnevno reklamiranje, vo stilot nie toa go pocnavme, lopata jas frliv,pesok za igralisteto jas donesov.OCAJNA R. MAKEDONIJA SO VAKVA VLAST.
KOJCO, 21.07.2012 01:11:19
Prugata NE treba da se gradi bidejki koga pocnuvala da se gradi sekogas imalo vojna, do sega imalo 2 vojni i nikogas ne bila izgradena.
od ostrijot, 21.07.2012 08:11:03
ova izjava za tri dena kebide koregirana pa zatoa pricekajte so komentarite.
Nabljuduvac, 21.07.2012 21:00:44
Pruga do Kocani vekje ima. Tamu e i poramno za gradenje, i popriemciv teren za vrzuvanje so Blagoevgrad. Zosto ednostavno ne se prodolzi taa delnica Kocani - Blagoevgrad, sigurno pomalku ke cini, a i mnogu e pologicno otkolku preku K. Palanka?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |