Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.06.2012, 20:15

(ЕП 2012) Чешка за шест минути ја урна Грција

Чесите триумфираа со 2:1 со брзите головите на Јирачек во 3 минута и Пилар во 6 минута во првиот меч од втоторо коло во групата А на ЕП 2012, голот за Грците дело на Гекас кого го даруваше Чех во 53 минута

Грција не успеа по втопат да остане непоразена на ова Европско првенство по негатива на полувреме. Чешка славеше со 2:1 во првиот меч од второто коло во групата А и се врати во игра за чевртфинале по убедливиот пораз од Русија на стартот на шампионатот (1:4). Сега Грците се наоѓаат во ситуација да се биде или не. Потребна им е победа над "зборнаја" во последното коло за одржување на надежите за минување на групата и пласман меѓу најдобрите осум на турнирот.

Шокантен беше воведот во мечот за Грците. Уште незагреани, а по шест минути игра веќе имаа два гола негатива во Вроцлав. Набрзина погодија Јирачек (3 минута) и Пилар (6 минута) за обезбедување на Чесите со потребната психолошка стабилност во средбата во која евентуален пораз ќе значеше и крај за нив на ова ЕП. Резултатскиот притисок ги направи оловни нозете на грчките фудбалери кои тешко се движеа по теренот, беа несигурни во одбрана, безидејни во средниот ред и отсечени во нападот и во првите 45 минути не упатија ниту еден удар кон голот на Чех.

Залихата од два гола ги смири Чесите, а ги принуди Грците да ја понесат неопходната агресивност од соблекувална во второто полувреме. Свесни дека нема простор за калкулација заиграа поодлучно и се преселија на половината на противникот, но и овојпат, како што беше случај и на отворањето со Полска, среќата беше на нивна страна. Почетнички реагираше Петр Чех кој не успеа да скроти една нафрлена топка, подарокот го искористи Гекас за намалување на 2:1 за неизвесност во продолжението од мечот. Резултатот, сепак, остана непроменет до крајот за прв триумф на Чесите на ова ЕП. (С.Д.)


Статијата е прочитана 846 пати.

Испрати коментар(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Ѓоковиќ лесно против Федерер за финале со Надал
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕП
Болт одвај победи во Осло
(ЕВРО ВЕСТИ) Баерн Минхен со десетмина играчи на ЕП
Фудбалското лудило може да почне

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 33°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 14°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Хороскоп | Забава |