Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.06.2012, 14:21
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евраОколу седум илјади евра се ограбени од експозитура на „ТТК банка“ во ТЦ „Беверли Хилс“ во скопската населба Капиштец. Оружен и маскиран напаѓач, влегол во банката и им се заканил на шестмината вработени дека ќе ги убие ако не му ги дадат парите. Со пленот, побегнал, па по него се трага.

Како што соопшти полицијата, разбојништвото се случило денеска околу 8 часот на улицата „Народен фронт“. Непознатиот маж со фантомка на главата и пиштол во рацете се втурнал во објектот кога во него останале само шалтерските службеници. Се заканил дека ќе пука, по што одзел 5.600 американски долари, 1.500 евра и 45.000 денари и побегнал.

Најголем дел од дуќаните во трговскиот центар се затворени во периодот кога се случило разбојништвото, поради што и протокот на луѓе во фрекфентниот објект е намален. Пред центарот, стојат таксисти, кои велат дека не забележале ништо необично.

Од „ТТК банка“ вчера преку соопштение го потврдија грабежот. Велат дека најважно е што нема повредени. Според нив, украдени биле околу 300.000 денари, пари што биле осигурени.

Полицијата отвори истрага, а се врши и проверка на снимките од безбедносните камери. (Г.А.)

Статијата е прочитана 952 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна ��атура
Борисов - „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“
Столтенберг - Македонија треба да биде членка на НАТО
Новинарите на протест в понеделник
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувања
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Анан - Целиот регион ќе експлодира
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |