Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.03.2012, 14:47
Цути трговијата со оружје во светотВо 2010 година обемот на остварени зделки достигна 411 милијарди долари

Трговијата со конвенционално оружје во светот зела замав во последните години. Во периодот од 2007-2011 година, според извештајот на Институтот за истражување на мирот од Стокхолм, Сипри, објавен денеска (19 март), околу половина од светската трговија со оружје отпаѓа на двата најголеми лиферанта - САД со 30 проценти и Русија со 24 отсто. На трето место по извоз на оружје е Германија со девет проценти. Според Сипри, Германија извезувала, меѓу другото, подморници и фрегати, а најголеми купувачи се Грција, Јужна Кореја и Јужноафриканската Република.

На четврто место на листата светски извозници на оружје следува Франција (8 проценти), а на петто Велика Британија (4 проценти).

Паѓа в очи напредувањето на Кина како светски извозник на оружје. Купувач на кинеските бродови и воени авиони, пред се', бил Пакистан.

Неговиот сосед, Индија, пак, бил најголем увозник на оружје со десет проценти од вкупниот светски увоз. Причина се непријателството кон Пакистан, како и индиските внатрешни конфликти и борбата против тероризмот.

Останатите четири најважни увозници на оружје, исто така, се од азискиот простор: Јужна Кореја со шест проценти, Пакистан и Кина со по пет отсто и Сингапур со учество од четири проценти во светскиот увоз на оружје.

Куриозитет, секако, е случајот со Сирија -„гладот“ за оружје во оваа земја нараснала за 580 проценти од 2002 година наваму! Слично е и со Венецуела, каде што се бележи пораст на увозот на оружје од 555 проценти. Според Сипри, Арапската пролет имала само мало влијание врз меѓународната трговија со оружје.

Реномираниот шведски институт објавува податоци за движењето на светската трговија со оружје на пет години. На крајот на февруари Сипри објави податоци за зделките на стоте водечки светски концерни на полето на производство на вооружување и воена опрема. Според податоците, во 2010 година обемот на остварени зделки за испорака на вооружување во светот имала вредност од околу 411 милијарди долари, односно 305 милијарди евра. (Дојче веле)Статијата е прочитана 436 пати.

Испрати коментарПопоски - Македонија може да смета на данската поддршка за ЕУ и НА��О
Кривична пријава за Рамиз Мерко
Македонија напредува во справувањето со климатските промени
Исчезна 23-годишно момче од Виница
Каменуван автобус со средношколци
Почина писателот Томе Момировски
„Дрeкслмајер“ почна да вработува кавадарчани
Осомничениот убиец од Тулуз ќе и се предаде на полицијата
Евробарометар
Ставрески
Тетовци продавале ладно оружје на тезга
Дојде да сведочи, а заврши со лисици на рацете
Уапсени охридски крадци на казани
Почина родилка, бебето се спаси
Градежен работник го загубил животот изведувајќи работи во хала во село Волковија
Генерал Методија Величковски ја презеде должноста командант на ЗОК
Активирање на кината во 14 центри за култура низ Македонија
Жирито за наградата „Штајгер“ се предомисли да му ја додели на Ердоган
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
„Carrefour”, „Zara”, „Cineplexx” и нови работни места во Skopje City Мall
Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување
УБС
Ново обвинение за „Метастаза“
Симната тајната од документите за Сопот
Ограбена обложувачница во Пробиштип
„Епл“ по 17 години ќе исплати дивиденда
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Петмина повредени во три нови инциденти
Ќе се градат нови 21 мала хидроцентрала
Интерес од турски компании за инвестиции во Македонија
Три жртви во напад на еврејско училиште во Тулуз
Министерот Попоски во работна посета на Германија
Оставка на грчкиот министер за финансии Венизелос
Иванов му го честита изборот на новиот претседател на Германија, Гаук
Мит Ромни победи убедливо во Порторико
Еден загинат при несреќа во рудник во Србија
Груевски
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Пронајден женски труп во Долно Лисиче
Петмина повредени при изградба на „Сити мол“
Српскиот убиец возел такси низ Охрид
Скопјанец крадел охридски бисери
Стартува наградната игра на "Утрински", "Дневник" и "Вест"
Најбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен двор

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 5°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |