Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.09.2012, 13:11

Талат Џафери урива рекорди во молчењеОткако пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, денеска на Комисијата за труд и социјална политика добил збор од претседателката Цветанка Иванова решил да молчи еден час. Тој, како што пренесува порталот „Плусинфо“, изјавил дека ако некој го прекине во молчењето, ќе побара повторно збор и ќе молчи уште 60 минути, се додека не го срушел рекордот, кој во претходните расправи го постигна со зборување.

На Комисијата единствена точка е предлог на Законот за бранителите, а претседателката Иванова рекла дека пратеникот има право на таква постапка, но апелирала дека треба да биде фер и да се однесува сериозно кон Комисијата.

Претседателката на комисијата Иванова вчера најави дека за да се заокружи комисиската расправа за овој Закон пред тој да дојде пред пратениците на собраниската седница на која е 31 точка на дневниот ред, комисијата ќе работи и по 18 часот а расправата ќе продолжи и утре, иако е викенд.


Статијата е прочитана 1932 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки з�� надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот пр��вец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштата во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во ПологНЕВЕН ГНЕВЕН, 14.09.2012 15:24:10
Премногу чест му држите, фати го за партал и прати го онаму каде му е местото.
pomina sekoja granica!!!, 14.09.2012 15:49:38
kakvi se ovie neserioznosti od ovaa karikatura?? videte samo faca!!! narodot te glasal za da rabotis za niven ekonomski i socijalen podobar zivot a ti se zafrkavas so site tvoi glasaci!!demek zakonot za braniteli e nesto seriozno!!fatete se site za rabota ostavete gluposti na strana!no sto zboram-tolku ti e i kapacitetot!!ne ste za u parlament!!odete na sarplanina da pasete ovci ostajte parlamentot na sposobni luge!!
Shelgu, 14.09.2012 17:43:50
Edna krigla skopsko i malku piletina ce progovori odmah ,ako treba ce zbori cel cas!!!
driton, 14.09.2012 18:34:25
ovoj definitvno e otiden, zarem vaka se branat nacionalnite interesi so rusenje rekordi so molcenje/zboruvanje, kaj se rezultatite, albanskite interesi se branot so namaluvanje na siromastijata, nevrabotenosta, podobra infrastruktura... ne cela godina da pomine bez rezultat samo so nateganje koj e pogolem makedonec ili koj e pogolem albanec preku takvoto nie od vasite igri
Васко, 15.09.2012 00:16:35
Истата постапка на молчење ја има направено уште еден тип. Малку поодамна, додуша. Неговото име беше - Адолф Хитлер
Besart, 15.09.2012 08:10:42
MOLCI ZAKONSKI I SPORED PROPISITE. ILI PAK NESTO NEE VO RED.
bitolaman, 15.09.2012 08:12:02
Zosto ne narodot ne mu e jasno da ovaa molcenje na ovoj pratenik e dogovoreno vo koalicijata za da moze do bezkraj da se odolgovlekuva zakonot za braniteli.so ova DPMNE ispaga kako da ete nie go predlozivme zakonot ama sto ne se nosi e kriv delovnikot na sobranieto.a DUI si bilda rejting kako branitel na albanskoto lobi. Sega treba za da se odblokira ovaa sostojba,potrebno e i pratenicite na SDSM vo site komisiski raspravi go storat istoto,da govorat so molcenje.Samo taka moze da se dojde do pomrdnuvanje na procesot za donesuvanje na ovoj zakon.
verag, 15.09.2012 12:38:12
Па нели добил збор, а не добол молк? Ако во правилникот стои дека се добива збор, тоа секако значи дека треба ба каже некој збор. А ако нема што да каже, треба да го прекинат неговиот молк и да се даде на некој друг збор. Зарем за молќење се добива плата од 1.000 евра од народните пари? За овие пари рудар РАБОТИ макотрпно 2,3 месеци , градежник 4,5 а од нивниот труд тој добива плата.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |