Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.05.2012, 16:56

Македонија подобра од Ерменија

Тениската репрезентација на Македонија почна со победа против Ерменија на турнирот од Третата група на Евроафриканската зона од Дејвис купот, кој се одржува од 2 до 5 мај во Софија

Натпреварот од групата Ц, кој се играше на земјените терени на Бугарскиот национален тениски центар „Карлсберг“, го отвори Шендрит Дејари со лесни 6-2, 6-0 против Даниил Проскура. По него првиот македонски рекет Томислав Јотовски, кој неделава е 996. на АТП-листата, неочекувано го загуби првиот сет со 6-3, пред да ги добие другите два со 6-2 и 6-0 против Хачатур Хачатрјан. Работата требаше да ја довршат Данил Зеленков и Предраг Русевски (1445. на АТП-листата во двојки), чии противници беа Проскура и Хачатрјан.

За Деари ова е прв успех во вториот одигран сингл за македонската репрезентација, а за Јотовски втор триумф во шестиот меч. Зеленков дебитира за националниот тим, а за Русевски ова е последен настап, како и за селекторот Маринковиќ.

Со оваа победа македонските тенисери им се реваншираа на Ерменците за поразот од 2:1 исто така во рамките на Третата група од Дејвис купот во 2000 година на Мадагаскар. Со евентуален успех и во следната средба со носителот Црна Гора, избраниците на капитенот Дејан Маринковиќ ќе се изборат за полуфинален дуел со најдобрата селекција од групата Д, во која се Грција, Норвешка, Малта и Исланд. Победникот од тој меч в година ќе игра во повисок ранг.

Во групата А во Софија се натпреваруваат Литванија, Андора и Сан Марино, а во групата Б се Бугарија, Грузија и Албанија. (Р.Д.)


Статијата е прочитана 422 пати.

Испрати коментар„Џезерите“ лесен залак за Сан Антонио
Милан само на поен од Јувентус
Чех и Челзи ќе го запомнат Сисе
„Кралевите“ ја обезбедија шпанската круна
Шампионско сефте за МЗТ Скопје
Ренова победник на фудбалскиот Куп на Македонија
Скопје во маратонски сјај
(ФОТО) Англија полага големи надежи во Хоџсон
Атлетико на Лазаров на мегдан на Копенхаген
Наполи остана во трка за третото место во Серија А
„Биковите“ немоќни без Роуз, Лејкерси поведоа 2
Хелсинки последна олимписка шанса за Митров и за Вранези
Работнички по хет-трик, Ренова по прв Куп-трофеј
Оклахома поведе со 2
Сити изби на чело во Премиер-лигата
Тенисерите во група со Црна Гора и со Ерменија
Финалистите од Каракас одат на „дрим-тимот“
Барселона постигна седум голови на гостувањето кај Рајо
Неверојатен кам-бек на Клиперси
МЗТ Скопје на една победа до првата титула

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Четврток
Локални грмотевици со дожд
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 27°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |