Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
26.08.2012, 15:21

(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“

Рамбо Амадеус, „Хладно пиво“ и „Фолтин“ беа вистинска атракција на затворањето на единаесеттото по ред културно-забавно празнување на градот на конзулите

Хрватскиот бенд „Хладно пиво“ беше вистинска атракција на затворањето на единаесеттото по ред издание на фестивалот „Битола отворен град“ во организација на МКЦ-Битола. Тие со своите хитови во саботата вечерта ја запалија публиката на Ракометното игралиште во Битола. Меѓу неколкуилјадната публика најголем број беа фанови од земјата, но имаше и посетители од соседните земји.

Еден од најпопуларните хрватски бендови „Хладно пиво“ одржа ексклузивен и премиерен концерт за битолчани, бендот прв пат доаѓа во овој град. Нивното гостување во градот на конзулите е дел од нивната голема летна турнеја. Концертот во Битола покажа дека и на овие простори фановите добро ги знаат песните на „Хладно пиво“, посебно од нивниот последен албум „Свет гламура“.

 

Спектакуларен беше и настапот на Рамбо Амадеус, кој во свој стил комуницираше со публиката на само за него специфичен начин. „Јас свирам 25 години и мојот бенд низ сите тие концерти, промени и корекции сега е подобар од кога било“, рече Рамбо Амадеус. Претходно на прес- конференцијата на Широк сокак црногорската музичка легенда Рамбо Амадеус, познат и по тоа што и на Евровизија сакаше да патува со магаре, се осврна на актуелни прашања како што е порастот на цените на нафтените деривати, предлагајќи ги магарињата како решение за енергетската криза.

„Колку што е нафтата поскапа, магарето е поактуелно. За жал, повеќето магариња од Балканот завршија во италијанските салати, така што јас апелирам до сите кои имаат магариња, да не ги продаваат бидејќи тие се едни убави домашни животни и поевтино е со нив, не користат нафта, а можат да бидат од голема корист“, рече Рамбо Амадеус по пристигнувањето во Битола.

На сцената настапи и домашниот состав „Фолтин“. Организаторите, МКЦ- Битола во соработка со „Фреш унион“, се задоволни од интересот на публиката, за која в година најавуваат нови музички изненадувања. Фестивалот „Битола отворен град 2012“ беше поддржан од „ONE“ и од градоначалникот на Битола во рамките на Битолско културно лето „Битфест“. (А.Б.)


Статијата е прочитана 1149 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијатаBranko, 26.08.2012 21:40:42
Aj sega da gi vidime komentarite na tie sto kritikuvaa zosto Ceca i Haris vo Strumica?????

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Канабисот е штетен за мозокот
Пушењето канабис за време на младоста штетно влијае врз мозокот, е заклучок на студијата на научници од Нов Зеланд, која...
Кои ќе бидат најбогати во 2050?
Можете ли да поверувате дека до 2050-та година Нигерија и Египет економски ќе ја престигнат Германија? А кои ли ќе бидат...
Покриени пред и зад камерите
Веќе еден месец Египќаните можат да ја гледаат телевизиска станица Мариа ТВ. Нејзината програма ја водат цело��но покриен...
(ФОТО) „Гринпис“ повторно протестира на Арктикот
Ова е веќе втор обид на „зелените„ во последните три дена да го насочат вниманието кон проблемот со експлоатацијата на п...
Пронајдени коски од досега непознат вид на диносаурус на југот од Франција
Во близината на Екс-ан-Прованс на југот од Франција се пронајдени остатоци од досега непознат вид на диносаурус, наречен...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |