Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.09.2012, 11:36

Македонскиот правосуден систем станува поефикасен

Според извештајот на Комисијата за ефикасност на правосудството на Советот на Европа, кој ќе биде објавен денеска, македонскиот правосуден систем бележи позитивен развој. Земјата е во просекот во регионот

Извештајот на Советот на Европа нуди споредбени табели во повеќе области, како буџетот кој се издвојува за правосудниот систем, организацијата, бројот и составот на вработените во правосудниот систем, времетраењето на судските процедури.

Секретарот на Комисијата за ефикасност на правосудството на Советот на Европа, Стефан Лејенберже, оценува дека во споредба со претходниот извештај од пред две години, на ниво на Европа е забележан напредок.

„Најнапред, постои напредок во државите членки на Советот на Европа во поглед на правната држава и фундаменталните принципи, пристапот до судиите или судската помош која сега постои во сите земји членки.“

Лејенберже тука како пример ја посочува и територијалната поставеност на судовите, при што се забележува дека во западните земји, поради различни причини, се намалува бројот на судовите, додека на истокот од Европа нивниот број се зголемува.

„Ова, бидејќи правосудните системи во овој дел на Европа се наоѓаат во длабоки структуралните реформи, со кои се сака граѓаните да имаат полесен пристап до судовите.“

Македонија во периодот меѓу двата извештаи забележува позитивна еволуција

„Еволуцијата во ‘поранешната југословенска Република Македонија’, слично како и во некои други земји од Југоисточна Европа, забележува пред се‘ позитивна еволуција, пред се‘ во структурирањето и организацијата на правосудниот систем. Земјата се наоѓа во просекот на земјите од регионот“, нагласува Лејенберже.

Од податоците и табелите се гледа дека Македонија со 1,7 судови на 100.000 жители се наоѓа во европскиот просек на територијалната застапеност на судовите. Но ако се погледне бројот на судиите, 32,3 на 100.000 жители, Македонија е на врвот во Европа. За споредба, во Германија има 23,4, додека во Франција 10,7 судии. Но затоа пак, со само еден вработен како асистент за двајца судии, Македонија е на дното.

Македонските судови работат поефикасно

Комисијата за ефикасност на правосудството, според податоците кои и‘ беа доставени, направи и оценка на ефикасноста во работата на судовите.

Во првостепените судови во Македонија за решавање на еден предмет се потребни во просек 259 дена, односно таа е во средината на Европа.

Македонија е земјата каде парниците за раз��од на брак се најбрзи во Европа, само 117 дена во 2010 година. Платите на македонските судии и обвинители се во европскиот просек, во споредба со средните бруто плати во земјата. Ако во Македонија има повеќе жени судии, родовата застапеност не е иста кај претседателите на судовите, каде побројни се мажите. Со 3,2 адвокати на еден судија, Македонија е под европскиот просек.

„Целта на извештајот не е да направи рангирање на 47 земји членки на Советот на Европа. Тој е инструмент ставен на располагање на државните власти, за да тие можат да направат споредба со државите со кои можат да се споредуваат. Кога ќе се погледне дека Македонија издвојува 14 евра годишно по жител за правосудството, споредбата со Франција нема смисол. Но тоа може да се споредува со она што го издвојува Србија, Босна и Херцеговина, односно Македонија издвојува повеќе од Албанија или Молдавија. Таа се наоѓа во просекот на земјите од регионот“, заклучува Стефан Лејенберже. (Дојче веле)


Статијата е прочитана 585 пати.

Испрати коментарМаж со секира уби четири, а повреди 13 деца во Кина
Нападнат белгискиот премиер
Македонските мировници не биле во опасност во Кабул
Mакедонската полиција ќе се вози во „шкода јети“
Откриени се прилепските бомбаши
СДСМ - Политиката да не се меша во образованието
Маљас прогнозира притисок од ОН, САД и ЕУ
Преговори, па името е нереална опција
Земјоделците ќе си менуваат ниви за поголеми парцели
Британски министер му се извини на полицаец за навредите
Турците разочарани од интересот за соработка на нашите бизнисмени
В понеделник предупредувачки протест на лекарите
Заразените закрепнуваат, уште еден сомнителен случај на западнонилска треска
Македонија очекува почеток на пристапните преговори до крајот на годината
Околу 6.000 компании од Солун го преселиле бизнисот во Бугарија
„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"pile, 20.09.2012 13:14:28
Sekoja seopfatna temelna i bazirana vremenski na podolg rok analiza, a ne na 2 do 3 godini nazad,mozje da doprinese za verodostojni zaklucoci koi mozje da se upotrebat za glavni nasoki na dejstvuvanje vo oblasta pa i pravosudniot sistem na sekoja zemja.Vo sprotivno se dobiva lazjna slika za sostojbite a so toa i nesodvetna prognoza.Osnovna rabota koja e izostavena pri analizata sto e svojstvena samo za R.Makedonija-DPMNE i sindromot Manevski.Na vrvot na Evropa spored broj na Zjiteli, a dokolku se napravi anketa kaj gragjanite za nedoverba vo Drzjavnite Organi vo R.Makedonija, sigurno na prvo mesto ke e MVR i inspektoratite a na vtoro Sudstvoto,dva segmenta koi treba da funkcioniraat efikasno za da Drzjavata funkcionira spored Ustavot.A dostapnosta i do MVR i do Sudiite e mnogu podobrena,eve primeri,za patna isprava po skratena postapka vo MVR ke inkasiras priblizjno 100 evra, dodeka pred da zapocnes sudska postapka prvo razmisli dali avtomobilot ke ti stigne za sudski taksi.
od ostrijot, 20.09.2012 14:03:28
da samo na hartija ane i sustinski.
m.edelweiss, 20.09.2012 16:04:27
Vo postapka kade obvinitelniot akt e celosno baziran na frazi i pausalni obvinenia, bez nitu eden edini fakt, celosno netocno i nelogicno obvinenie a povrzano so dela od finansiska materija, kade pocituvanata sudija so maksimalni napori se trudi da doznae sto saka da kaze obvinitelot a uste se raboti za materja koja e nova za site vo postapkata a imaat samo vestacenje koje e skolski primer na protivrecno vestacenje koe i neuk covek odma ce go uvidi a kamoli samiot toj. Vakov eden predmet se vlece povece godini i ne moze da se privede do kraj iako redovno dovagaat samo obvinetite a obvinitelot, vestakot i branitelite imaat izdrzani opravdani odsustva. Ovde ne vidov deka nekoj se grizi za ekspeditivnost osven maltretiranje i nepotrebno trosenje na pari i vreme. A zgora na toa jas treba da vodam biznis so dvocifren broj na vraboteni, da stvarame visok na vrednost a pod strav deka so nelogicnosti kakvi doziveavme moze i nebulozno i ponatakaj da se odnesuvaat.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 20°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (6)
Голооточки и дедињски молчаливци. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |