Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.09.2012, 18:05

МРТВ во ново руво

Со нов, светски изглед на Дневникот, ново лого, нова генерација новинари, нова програмска шема... Македонската радио-телевизија планира да блесне на екраните во сосема ново руво

Jасминка Павловска

Старите бренд-ликови на МТВ, Бранка Станковска и Благоја Крстевски, в недела, на 23 септември, симболично во централниот Дневник, би требало да ја најават новата ера на националниот сервис.

Со нов, светски изглед на Дневникот, ново лого, нова генерација новинари, нова програмска шема... Македонската радио-телевизија планира да блесне на екраните во сосема ново руво од идната недела! Покрај централниот Дневник со голем број на вклучувања во живо, од студио со дизајн и опрема на светските ТВ-медиуми, на репертоарот на МРТ наскоро ќе се најдат и најгледаните серии, филмови и детска програма, од тинејџерски до легендарни серијали за возрасната популација. Освен новите лица кои веќе се дел од новинарската и презентерската екипа, дел од Дневникот ќе бидат и вклучувања во живо, седум од земјава и три од странство.

Од понеделник почнува новодизајнираната Утринска програма на МТВ, со нова екипа и нова уредничка структура. Во план е и поамбициозна, обновена концепција на Неделното попладне.

„Искрено веруваме и се надеваме дека новите телевизиски ликови, емисии, квизови, серии, спортски настани, но и од корен сменетиот лик на Дневникот, ќе бидат вистински магнет за гледачите. Вложуваме многу труд и енергија за да го вратиме сјајот на националниот сервис. За таа цел се ангажирани сите расположливи капацитети на МРТ зајакнати со неколку нови имиња, кои се истакнати професионалци во својата област. Со еден збор, секој ден на МРТ ќе биде посебен за гледачите. Сигурен сум дека во програмата има понуда за секој гледач и оној што е љубител на информативните емисии, оние кои сакаат повеќе да гледаат серии и оние кои се обожаватели на интерактивни шоу-емисии“, вели Марјан Цветковски, извршен директор на МРТ.

Адут-сериите со кои МТВ ќе се потруди да ги следи актуелните ТВ-стандарди за гледаност се: „Озборувачка“, „Натприродно“, „Менталист“, „Истрага на местото на злосторство; Лас Вегас, Мајами и Њујорк“, „Репортери“.

Исто така како голем приоритет ќе биде и враќање на програмата од сопствена продукција на екраните на МРТ, како и враќање на сите лица кои придонеле за развој на МРТ.

Новите амбиции на МРТВ во поглед на забавната програма се насочени и кон откупување лиценци за светски шоу-програми, како онаа на Би-Би-Си, „Танц со ѕвездите“. Мегапопуларното ТВ-шоу „Танц со ѕвездите“, чија л��ценца ја имаат 35 земји во светот, а проектот ќе почне со реализација на МТВ од декември оваа година. Шоуто има за цел да направи неколку групи на парови на познати и јавни личности, кои преку модерни танци, подготвени од врвни кореографи, секоја недела се натпреваруваат на гламурозна сцена.

Фудбалска Премиер-лига, ексклузивно од оваа сезона е на програмата на националниот ТВ-сервис. Најголемите фанови на најважната споредна работа на светот, набрзо ќе имаат можност да уживаат во спортските натпревари на каналот на МТВ.

Со внесувањето нови, свежи и ведри ликови, извршниот директор Цветковски нагласува дека го збогатил својот тим со врвни професионалци од новинарската област. Покрај веќе постојните реномирани и добро познати ТВ-ликови, со оваа новина се воведува свежина во етерот на националниот сервис. Меѓу новите ТВ-лица кои секојдневно ќе бидат на емисиите на МТВ, се: Ведрана Ѓорѓевиќ, Златко Андоновски, Александар Ивановски, Дијана Гогова, Тања Атанасовска, Кристина Талева...

Промовирајќи ја новата програмска шема на МТВ, извршниот директор Марјан Цветковски го претстави и новиот уреднички тим на Првиот програмски сервис: уредник на Информативната програма е Горан Петревски, на Забавната програма - Мери Попова, Образовна - Анета Андонова, на Играно-документарната програма е Соња Самарџиева, додека на новата програма Актуелности е Снежана Пачовски. На чело на Вториот програмски сервис е Мигена Горенца.

Цветковски на крајот најави дека се работи и на освежување на програмата и систематизација во Македонското радио.


Статијата е прочитана 3317 пати.

Испрати коментарБојан Маровиќ - ќе пее во Неготино
Забави за загревање пред „Макфест“
Засилување за концертот
Боб Дилан претендент за Нобелова награда
Филмската дива наполни 78 години
Што прават денеска
Ми се совпадна темпераментот со Караман
Потврдено - бремена е!
Приведена зашто удрила пешак
Драматично смирување на љубовниците
Поддршка од кралицата по Пировата победаVardarec, 20.09.2012 21:15:28
Se im e dzabe, koga ne ostavija bez Ligata na shampionite vo vtornik, a igraa Real - Manchester Siti, i toa nezaboravna utakmica. Od druga strana ni prenesuvat Liga na Evropa. Ne go pravete povece toa, pa makar i celata ekipa na Napoli da bide od makedonci. So nadez deka ke se otkupat pravata celosno, pa i vo vtornik ke gledame LS, pozdrav! PS: Sitel zarabotil 3 milioni evra od reklamite na vladata, mozea tie da ja otkupat LS ili barem El Klasiko. Kakva li sebichnost na Zjingo i Latas? Koj li gi samo gleda? A da, patriotite (reklamite i falbite) i zenite (turskite serii).
Branko, 20.09.2012 21:23:58
Sto vi treba da se macite? Dobro si terate. Gwujo, reklami za milionski sumi i napagjanje na Branko i opozicijata. Dobra vi e taa sema.
Трпе, 20.09.2012 22:38:18
До кое дереџе дојде птеплатената Владината Радио Телевизија.80% копира од провладините приватни телевизи.А каде им се во програмата дебатните емиси.Со толку многу пари што земат од повеке дојки ке емитувале репризи на турски сери и стари приказни.Само нови ке бидат владините реклами.Кога ке ��ојде нова власт мора да се исчисти овој плевел во јавна куќа.
Премиер Лигаш, 21.09.2012 01:37:26
Дали сигурно Англиската Премиер Лига оваа сезона ќе е на МТВ, или пак имате некоја грешка ?
ILIJA SKOPJE, 21.09.2012 05:10:21
od Mrtv nebiva nisto a ni bilo a i nema da bide ni vo idnina Kako ne svacate deka ni sega nema da bide nisto samo prazni faleneje .treba mogu promeni za da stane istitucija od ugled prvo pa polse se drugo da se menuva i obavezno da se depolitizira. jas ne bi sakal taka da e taka ali za zal taka e. i treba vie novinarite da napisete kritiki a ne samo da gi objavuvate nivite falbi ili i vie ste za ovaa totalitarna valst i ako javniot seris ne sopstevenot na nikoja vast nego na site gradzani. pa ako e taka treba da se upatat kritiki.neka se ugedaat samo na RTS pa barem malce da ja sledat ke bide dobro.
aleks, 21.09.2012 09:40:12
bravo odlicno ova trebase odamna da se napravi namesto da gi polnat jebovite zingo i stojmenov istoto go napravi tujman so hrt.
kole, 21.09.2012 09:42:09
Сепак останува чиста Грујовизија !!??? Џабе фрлаат пари, никој не ја гледа...............
Guro, 21.09.2012 11:08:50
Znaci i dnevnikot ke bide vo baroken stil
Magde, 21.09.2012 12:49:30
sto velat branka stankovska??? boze mili zarem nema tolku mladi devojki i decki koi se em zgodni em reciti, ostajte ja branka taa e penzionerka. a, i sto se fali tolku mtv, nema ni edno tok-show so poznati domasni ili balkanski faci, glavnom zdodevna tv! a, so sila baraat tv-pretplata! bog da cuva!!!
lektor, 21.09.2012 15:59:34
Do Redakcijata: Ste ispushtile edna bukva, naslovot e: MRTVO vo novo ruvo
sole, 21.09.2012 16:06:24
Sto be uste ima MTV. Ajde pa jas ja nemam na TV veke 10 godini.
mkdrtv@yahoo.com, 21.09.2012 22:31:38
sekoja cest

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 14°C

Вторник
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (8)
Смоле кришум пие од вискито на Тито. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Ореше - мијачко гнездо во срцето на Македонија
Селото брои 300 жители, кои живеат тешко оти нема можност за земјоделство, а и тоа малку млеко што го произведуваат нема...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |