Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
14.09.2012, 14:15

Попоски: Македонија е конструктивна кон соседите

Шефот на македонската дипломатија ги отфрли тврдењата на портпаролот на грчкото МНР, дека Македонија е неконструктивна и има недозрабирања со сите соседи

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски ги отфрли тврдењата на портпаролот на грчкото МНР Грегори Делавекурас, дека Македонија е неконструктивна и има недозрабирања со сите соседи.

- Не мислам дека ја рефлектира реалноста. Можеби се базира на желба за креирање одредена перцепција. Она што Македонија го прави во надворешната политика е исклучително констуктивно и европски...Обиди за креирање негативна клима во контекст на добрососедски односи се непродуктивни. Единствен параметар по кој треба да се оценува кој како се однесува во рамки на добрососедски односи се конкретни гестови, односно одговарање на иницијативите и приклучување на нив, рече Попоски.

Посочи дека Македонија се` уште нема добиено никаков одговор за сите нејзини иницијативи - и за средби и за конкретни проекти што, според него, е првиот чекор за да се покаже конструктивност.

- Македонија кон секој сосед пристапува со конструктивност и градење мостови. Сакаме да ги срушиме бариерите кои постојат, рече Попоски.

Тој не ги коментира упатствата од страна на Грција како да се именува Македонија и во контекст на тоа ја посочи пресудата од Меѓународниот суд на правдата во Хаг како единствен релевантен документ по тоа прашање. Таа, вели, е многу јасна и би го повикал секој да ја прочита пред да наметне одредено видување во однос на користење име или именување.

Во однос на поставувањето „црвени линии“ и од Бугарија со кои би се попречила евроинтеграцијата на Македонија, министерот рече дека е апсурдно од која било членка на ЕУ да ги попречува другите земји кои се на патот за приклучување.

- Со сите соседи сакаме да градиме конструктивни односи. Целта ни е да бидеме дел од ЕУ заедно со нив и само со таков пристап можеме да градиме подобра клима во регионот. Никој нема придобивка од создавање конфликтни ситуации, а мислам дека најмалку би било оправдано земја-членка од ЕУ, која и да е, да го попречува патот на приклучување на својот сосед. Придобивката ќе биде заемна и во тој контекст ќе ги градиме нашите односи, рече Попоски. Посочи и конкретни иницијативи кои ја потврдуваат отвореноста на Македонија за соработка со Бугарија, како обезбедените финансии за реконструкција и градба на железничко и интезивната работа на автопатско поврзување.

За претстојната посета на еврокомесарот за прширување Штефан Филе кој в понеделник доаѓа во Скопје на третата серија разговори во рамки пристапниот дијалог на високо ниво, Попоски нагласи дека најбитната порака што ќе ја испрати македонската страна е дека Македонија се однесува како сериозен и кредибилен европски партнер, земја која ги исполнува критериумите и треба да почне преговори.

- Ќе имаме можност тоа во понеделник да го потвдриме. Го очекуваме извештајот што Европската комисија го подготвува во моментов. Мислам дека таа ќе ја отслика реалната ситуација и за нас најбитното е да добиеме поддршка од земјите-членки за конечно да се задржи кредибилитетот на ЕУ во поглед на проширувањето, особено во однос на Република Македонија која треба да го добие оваа година почетокот на преговорите, истакна шефот на дипломатијата.

Попоски рече дека целта е да се испорача што е можно повеќе, посуштински, клучни и најтешки реформи зашто се што ќе биде исполнето во овој период, ќе го скрати периодот за преговори од оној момент кога ќе добиеме и официјална покана за почеток на преговори.

Евроамбасадорот Аиво Орав очекува успешна посета на Филе во понеделник. - Дијалогот на високо ниво е многу важен за државата, за Владата и за опозицијата, за невладиниот сектор, за обичните луѓе. Секој гледа на различен начин, но никој не може да каже дека тоа не е важно и затоа се надевам на успех, изјави Орав.


Статијата е прочитана 498 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштат�� во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во ПологItar Pejo, 14.09.2012 14:50:32
Jas sum mnogu ubav i mnogu intelegenten. Iako site moi komsii velat deka sum grd i glupav. Vazno e sto si mislam jas, a ne site drugi. Taka i si se odnesuvam.
ви се молам, 14.09.2012 17:27:33
Кажете му на Попоски, можеби не знае, дека постои Резолуција на Советот за безбедност која бара нашата држава да изнајде решение за разликите околу името во преговори со Грција, дека постои одлука на Генералното собрание на ОН со која нашата држава е примена како ФИРОМ се додека не се пронајде решението во преговорите со Грција, дека постојат одлуки на НАТО и ЕУ во кои се вели дека прво треба да се реши спорот со Грција па потоа влез во НАТО и ЕУ. Кажете му на Попоски дека не требаат средби туку требаат конкретни предлози како решение за спорот околу името.Грција го даде својот предлог-Северна Македонија.Кој е предлогот на владата на Груевски?Зошто Груевски бара средба со Грците?Што ќе понуди?
mile, 14.09.2012 18:20:54
Дете !!??? Се занесуваш отповеќе.............

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |