Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.08.2012, 13:41

Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција

Шефот на македонската дипломатија соопшти дека постои цврста намера да се направи исчекор за деблокирање на евроатлантска интеграција на Македонија

Република Македонија има намера да направи што е можно поповолна клима за да има какво било придвижување во насока на решавање на наметнатиот спор од Грција по однос нашето уставно име. Нашата цел е дефинитивно да има исчекор и ова неразумно и неоправдано блокирање на македонското интегрирање во рамки на ЕУ и НАТО кое ни го има наметнато Грција со блокадата врз основа на спорот да биде надминато и отстрането, изјави денеска во Охрид министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Тој појасни дека во таа насока Македонија и настапила, преку серија предлози од навистина широк видокруг, од најпрактично ниво како отворање на граничниот премин „Маркова нога“, нешто што дефинитивно е во духот на европските интеграции и би овозможило подобро поврзување меѓу двете земји, до онаа подготвеност за средби на највисокото политичко ниво во било кое време и контекст што би бил прифатлив за грчките соговорници.

- Со таа цел и настапивме и доколку е навистина сериозно оваа посветеност за отстранување на овој спор, доколку се навистина искрени намерите на Грција тоа да биде ставено зад нас и да не се попречува патот на Македонија во евроатланските интеграции, тогаш треба сериозно да се пристапи кон овие иницијативи, рече шефот на македонската дипломатија.

Зборувајќи за иницијативите и повиците за политички средби, Попоски истакна дека македонскиот пристап е во насока на искористување на сите можности Грција позитивно да одговори, да ја зголеми изложеноста на комуникација на политичко ниво и да покаже дека е сериозно посветена во тој процес.

- Со реторика со која едноставно само се префрла топката, а ништо конкретно не се прави за надминување на спорот од страна на Атина, под закрила дека има повисоки приоритети за кои ние сме сосема свесни, мислам дека е целосно неоправдано, истакна тој.

Негова оценка е дека од аспект на европската интеграција треба да се излезе конкретно со поддршка на отпочнување на преговорите, од аспект на НАТО исто така час поскоро треба да се избегне нелегалната опструкција од страна на Грција.

Доколку не дојде до каква било средба со претставници на Атина пред престојното Генерално собрание на ОН, Попоски рече дека Македонија ќе продолжи со својот конзистентен настап, на земја која сака да биде дел од НАТО и ЕУ.

- Во таа насока во континуитет имаме потврдено дека имаме капацитет така да се однесуваме. Не сакаме да исклучиме никаква можност, но она што ни е приоритет е низ дијалог, отвореност и конструктивност да биде надмината оваа блокада што ни е наметната. Ние во тој контекст и делуваме, мислам дека и премиерот беше мошне јасен кога најави дека ќе избегне какви било изјави на тема Грција, за тие да не бидат искористени како алиби, останува да видиме што ќе направи Република Грција да ја пресретне позитивна клима што ние сакаме да ја изградиме. Да видиме дали ќе можатда искористат некоја од овие иницијативи, додаде тој.

Шефот на македонската дипломатија смета дека во овој момент најдоброто што може Македонија да го направи е конзистентно и принципиелно да опстои на нејзиниот пат.

- Она што го правиме како дејствување во рамки на Алијансата да продолжиме да го правиме исто како земја-членка, и сите реформи што ги спроведуваме во рамки на интеграцијата во ЕУ да опстоиме да ги правиме бидејќи примената на европските стандарди во Република Македонија е нешто што е главна придобивка за нас односно нашите граѓани. Тоа конзистентно ќе го правиме и ќе очекуваме ЕУ да го задржи кредибилитетот на проширување, рече Попоски.

Сега е, истакна тој, на политичкото водство во Атина да одговори со конкретни гестови, со еден одговор што ќе биде позитивен на позитивната клима што ја создава Република Македонија и да видиме дали се навистина подготвени да направат гестови во тааа насока.

- Мислам дека единствено на тој начин ќе ги оттргнат впечатоците што ги оставаат, на едноставно реторичко повторување на обвинувања кон една или друга страна, рече шефот на македонската дипломатија.

Тој нагласи дека Република Македонија не сака да биде дел од таква реторика, повторувајќи го ставот дека македонските власти јасно гоимаат зацртано својот став, а тоа е отстранување на еден целосно нелегален спор, што и е наметнат.

Попоски не сакаше да прејудицира какви било реакции на Атина, изразувајќи очекување дека ќе надвладее разумот и оти Грција ќе се однесува како одговорна членка на НАТО, ЕУ и пред се Обединетите нации.


Статијата е прочитана 601 пати.

Испрати коментарГШ на АРМ се огради од положувањето венци во Слупчане
Поголем промет со храна и пијалаци во јуни
Субрата Рој ќе гради „Лас Вегас“ во Македонија
Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“
Набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники
(ФОТО) Пуштен во употреба проширениот булевар „Свети Климент Охридски“
Уапсен скопјанец со стотина пријави
Кирил Пенов се искачи на највисокиот врв во Европа
Романски и бугарски ученици шампиони на ЈБОИ
СДСМ бара мерки за намалување на цената на бензините и струјата
Проширувањето носи позитивни вести во време на криза
Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија
Кипар се соочува со празна државна каса
Македонски државјани осудени за трговија со оружје во Чешка
Одличја од претседателот Иванов за јубилејот на АРМ
Социјалната група „Аман“ на протест поради поскапувањата
САД имаат прв генерал лезбејка
ПКК ги ослободи вчера киднапираните лица
Се` уште активни неколку пожари во Македонија
Тројца загинати при престрелка во Тексас
(ФОТО) Свечен прием за 11. годишнината од Рамковниот договор
Рамковниот договор најважна инвестиција за мирот и стабилноста на земјата
Курдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата
Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
Тригодишен акциски план за вработување на млади
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Владата на Самарас се понестабилна
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
Уште шест кривични пријави за „Детонатор“
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Арбен Џафери во критична состојбаВесна.С. од Прилеп, 13.08.2012 20:56:06
Македонија посветена во решавањето на спорот со Грција ....Македонија посветена во спроведувањето на рамковниот договор...Македонија посветена за членство во НАТО и ЕУ.Единствено досегашните влади на Македонија НЕ СЕ ПОСВЕТЕНИ ВО РЕШАВАЊЕТО НА СИРОМАШТИЈАТА И СИТЕ ДР ПОТРЕБИ НА СВОЈОТ НАРОД КОИ СЕКОЈА ВЛАДА ВО СЕКОЈА НОРМАЛНА ЗЕМЈА И Е ДОЛЖННОСТ ДА ГИ РЕШАВА.
Oslo, 13.08.2012 21:52:26
Ovaje izjava za vmro ovcite samo tije muvervet
Трпе, 14.08.2012 08:11:57
Лажи лажи дпмне-овче само немој мене да ме лажеш.Рецепт за продолжување на владеење и крадеење.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |