Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.09.2012, 15:48
Македонска решителност против шкотската агресивностНашата фудбалска репрезентација вечерва (21 ч.) во Глазгов го игра вториот меч во квалификациите за СП 2014 во Бразил, противник е Шкотска против која основна цел е да останеме непоразени

Од нашиот известувач
Сашко Ѓ. Димовски

ГЛАЗГОВ - Реми и, секако, победа котираат високо во агендата на фудбалската репрезентација на Македонија како посакувани исходи во вечерашниот дуел против Шкотска во квалификациите за Светското првенство во Бразил во 2014 година. Тоа го посочи и селекторот Чедомир Јаневски во брифингот со новинарите овде во Глазгов. Лузните од поразот од Хрватска во петокот се' уште се свежи и тие целосно ќе избледнат само со остварување на императивот да се освои бод или три на распродадениот „Хемпден парк“. Мечот почнува во 21 часот, правдата ќе ја дели судиски колегиум од Русија предводен од Сергеј Карашев.

Хрватите демонстрираа голема агресивност во дуелот на „Максимир“, особено врз капитенот Горан Пандев. Се очекува Шкотланѓаните да бидат уште поагресивни во пресметката на репрезентации што се стремат да впишат премиерна победа во актуелната мундијалска кампања. На такво нешто им посочил и селекторот на фудбалерите на вчерашниот состанок.

„Шкотланѓаните беа за нијанса поблиску до победа во мечот со Србија. Играат многу агресивно, поагресивно и од Хрватите. И мора да бидеме подготвени за тоа и да издржиме“, изјави Јаневски.

Една од нефудбалските предности на Шкотланѓаните е публиката. Капацитетот на стадионот беше исполнет за мечот со Србите. Навивачите се бучни, реагираат на секоја судиска одлука, блиску се до теренот поради немањето атлетска патека на стадионот и претставуваат „силен ветар во грб“ за домашната репрезентација.

Горан Попов е еден од фудбалерите кој настапи против Шкотска во квалификациите за Светското првенство во Јужна Африка. Во Скопје тогаш победивме со 1:0, овде загубивме со 2:0.

„Тогаш не' победија, а речиси и да не создадоа шанси. Не сакаме такво нешто повторно, овојпат сакаме да заминеме одовде со позитивен резултат. А, можеме ако ја повториме играта од Хрватска. Затоа и дојдовме тука. Ни требаат бодови во Глазгов. Го имаме Пандев, кој во Загреб покажа колку значи за оваа репрезентација. Силен е, брз и секогаш привлекува внимание на противничките играчи. Тој е фудбалер од светски калибар и ќе претставува голема закана за Шкотланѓаните“, вели новиот член на премиерлигашот ВБА од Бирмингам.

Можни состави

Шкотска: Мекгрегор, Хатон, Ди��сон, Бера, Колдвел, Адам, Роудс, Вебстер, Милер, Снудграс, Нејсмит.

Македонија: Богатинов, Георгиевски, Шиков, Новески, Попов, Демири, Шумуликоски, Глигоров, Ибраими, Тричковски, Пандев.

Статијата е прочитана 1388 пати.

Испрати коментарТалевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на маке��онската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Шахистите 38., шахистките 66. на Олимпијадата
Витали Кличко ја одбрани титулата
Хамилтон ја освои Монца
(ФОТО) Ако сакаме барем бод, мора по сите три
Трет пораз на македонските одбојкари
Мареј е првиот финалист на Ју- Ес опен
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца
(ФОТО) Македонија несреќно поразена на „Максимир“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Четврток
Претежно облачно
Макс: 31°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Боб Дилан не застанува, денеска излегува нов албум
„Темпест“ содржи десет прекрасни композиции кои го враќаат култниот Дилан во младоста...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...
Северна Кореја ја подотвора вратата за реформи
Земјоделците можат да го продаваат вишокот од своите култури на приватниот пазар...
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Се започна со повикот за слобода на Блискиот Исток, но арапските востанија се повеќе стануваат карактеристични по праста...
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
Нова студија сугерира дека витаминот Б3 може да помогне во борбата против најсмртоносната бактерија во светот, позната и...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |