Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.09.2012, 10:45

Федерер елиминиран во четвртфиналето на Ју-ес опен

Томаш Бердих го приреди најголемото изненадување со победата над првиот светски рекет со 3:1 во сетови

Најдобриот тенисер на светот Рожер Федерер е елиминиран во четвртфиналето на Ју-ес опен. Синоќа на последниот меч од програмата Томаш Бердих го направи најголемото изненадување со победата над Федерер со 3:1 во сетови.

Во второто четвртфинале одиграно синоќа на Грен Слемот во Њујорк, Енди Мареј беше подобар од Марин Чилиќ со истиот резултат по сетови. Бердих и Мареј ќе играат меѓусебе во полуфиналето.

Другите мечеви од осминафиналето (4.коло) кои почнаа во вторникот завршија синоќа. Ланскиот победник Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето влезе откако неговиот ривал Станислав Вавринка го предаде мечот при водството на Ѓоковиќ од 2:0 во сетови.

Хуан Мартин Дел Потро во пензија „го прати“ Енди Родик откако го совлада со 3:0 во сетови, а Јанко Типсаревиќ го победи Филип Колшрајбер за влез во четвртфиналето.

Од мечевите во женска конкуренција Марија Шарапова направи пресврт во мечот со Марион Бартоли и победи со 2:1 во сетови во четвртфиналето.

Во италијанската пресметка во четвртфиналето Сара Ерани ја победи со 2:0 во сетови Роберта Винчи.

Пласман во полуфиналето избори и Серена Вилијамс, која со 6:1 и 6:3 по сетови ја совлада Ана Ивановиќ.

Според програмата денеска ќе се одиграат два дуела од машкото четвртфинале: Јанко Типсаревиќ ќе игра со Давид Ферер, а Новак Ѓоковиќ за противник ќе го има Хуан Мартин Дел Потро.


Статијата е прочитана 897 пати.

Испрати коментарМакедонија несреќно поразена на „Максимир“
Бенати најбрз во најдолгата етапа на Вуелта
Одбојкарите разочараа против Австрија
Лош ден за шахистите на Олимпијадата
Ѓоковиќ и Ферер во полуфиналето на Ју-ес Опен
(ФОТО) Тренинг на македонската фудбалска репрезентација во Загреб
Николиќ го засили МЗТ
Наковска-Бикова го освои 17. место, Каранфилов 27-ми
Контадор нов лидер на Вуелта
(ФОТО) Македонија по трета среќа на „Максимир“
Мурињо го тешеше Роналдо
Одбојкарите сонуваат бараж за ЕП
САД преголем залак за македонските шахисти
Јаневски го крие составот
Дел Пјеро го одбра Сиднеј наместо Ливерпул
Навивачи на „Арсенал“ уапсени за убиство
Ферер побрз од дождот, подобар од Гаске
Хрватите со петмина во средината и со еден напаѓач
Фергусон, конечно, ќе му да��е шанса на Болт
Роналдо - Парите немаат никаква врска
Македонија се искачи на 97. место на ФИФА-листата
Македонските шахисти блескаат на Олимпијадата
Насев прв добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело
Сити подготвил 120 милиони евра за Роналдо!?
Федерер со Бердих за полуфиналето на Ју-Ес опен
Мундијалот ќе се игра со топката „Бразука“
Хулк и Витсел во Зенит за 90 милиони евра
Шаховска Македонија поголема од Австралија
(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Сабота
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...
Мурси го враќа Египет на главната сцена
Мохамед Мурси презема стабилни чекори во новата надворешна политика. Многумина се изненадени...
Интелигенцијата веќе не постои во Европа
Интервју, филозоф Андре Глуксман (3) Францускиот филозоф смета дека ситуацијата во Европа е „вонредно вознемирувачка“. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |