Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.03.2012, 11:54
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во КувајтАмериканскиот војник, кој во неделата уби 16 цивили во Авганистан, е префрлен во Кувајт, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на американски официјален извор. Засега нема коментар од страна на авганистанската влада.

Многу Авганистанци сакаат на масовниот убиец да му се суди во земјата.

Командантот на армијата на САД и на НАТО во Авганистан, американскиот генерал Џон Ален, наредил наредникот да се префрли од земјата врз основа на правна препорака, соопшти претходно портпаролот на Пентагон капетан Џон Керби, цитиран од светските агенции.

Керби објасни дека вооружените сили на САД не располагаат со соодветни центри за задржување во Авганистан.

Наредникот, чие име се чува во тајност, бил транспортиран со воен авион во објект во трета земја, која служи за притворање на американски воени лица, откри американски војник, кој посакал да остане анонимен.

Капетан Керби подвлече дека тоа задолжително не значи дека процесот против наредникот ќе се спроведе надвор од Авганистан.

Според цитираниот воен извор, меѓутоа, судскиот процес ќе биде надвор од земјата каде бил извршен криминалот.

Портпарол на Пентагон, Џорџ Лител, во понеделникот потсети дека во согласност со спогодбата меѓу САД и Авганистан американските воени лица, кои извршиле криминал на авганистанска територија, им се предаваат на американски воен суд, а не на авганистанското правосудство, забележаа светските агенции.

Се уште не е покренато обвинение против приведениот американски војник. Ако се прогласи за виновен, тој може да биде осуден на смрт.

Авганистанскиот парламент побара јавен процес за Американецот во Авганистан, за сите да видат дека тој ќе ја добие правдата, потсетуваат американските медиуми. Пратениците го повикаа претседателот Хамид Карзаи да ги прекине преговорите со САД за нивното воено присуство во Авганистан на долгорочен план, се додека тој услов не се исполни.

Многумина стравуваат дека евентуален погрешен чекор на САД во врска со случајот може да предизвика незадоволство и насилство во Авганистан, кои би ги поткопале и без тоа веќе затегнатите односи меѓу двете земји, забележаа американските медиуми.
Статијата е прочитана 769 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворObjektiven, 15.03.2012 13:08:14
A toa ne moze nikako. Ne e DEMOKRATSKI. Vaka moze ke napravat i heroj od nego. Da se potsetime samo na masakarot vo My lai, Vietnam koga bea ubieni okolu 500 starci,zeni i deca a Cally bese osuden vo 1971 godina na dozivoten zatvor i teska fizicka rabota, da po 2 dena od sudenjeto pretsedatelot Nixon go oslobodi zlotvorot Cally. Da ne bide istoto i sega.Pu,pu ne vazi....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |