Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.05.2012, 12:20
Кругман: Еврото треба да се одржи по секоја ценаИако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, смета Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година. Според мислењето на американскиот економист, прогнозите дека тоа ќе доведе до огромни загуби не се точни.

„Тоа силно ќе ја погоди грчката економија, ќе има загуби на кредитите за Грција, но тие загуби секако ќе се случат. Ако Европејците се пресметале и го направат она што е потребно за да не се распадне целата еврозона, тогаш тое и не е толку лошо, бидејќи станува збор за мала економија на неодржлив курс“, оценува Кругман. Тој смета дека еврото треба да се одржи по секоја цена. „Но во моментот, политиката не го прави тоа, туку го уништува. Би било многу лошо да пропадне еврото, иако јас отсекогаш мислев дека неговото воведување е грешка. Грешката е сега направена или тие ја направија и сега сакаме да го спасиме, бидејќи неуспехот на еврото не би било добро за европскиот проект кој во завршницата претставува мир, просперитет и демократија“, додаде Кругман. Тој истакнува дека пропаѓањето на еврото лошо ќе делува на целокупниот извоз во Европа.

„Ако Грција си оди од еврозоната, како што јас очекувам дека ќе направи во наредните месеци, тогаш моментот на вистината за останатите од еврозоната ќе дојде многу брзо. Не би бил изненаден ако имаме јасно решение на овој или на оној начин во рок од една година“, одговара економистот на прашањето за тоа уште колку време ќе трае кризата на еврото.

Статијата е прочитана 226 пати.

Испрати коментарСледниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa
Македонија опција за италијанските к��мпании за надминување на кризата
Вељановски-Прамер - Потврдена австриската поддршка за македонската евроинтеграција
(ФОТО) Слатководните ракови се враќаат во Охридското Езеро
Претседателот на Австрискиот национален совет во посета на Македонија
Котески и Волерс ќе ја посетат меѓународната воена вежба на Криволак
Анкета - Обама и Ромни со речиси еднаква поддршка
На Беласица пронајдена печурка тешка 6 килограми
Лидерите на ЕУ ќе разговараат за стабилизација на еврото
Владин тим ќе ги промовира бизнис можностите во Италија
Опозицијата бара итна собраниска седница со државниот врв
Се зголемува невработеноста кај младите во светот
Лустрацијата помина без опозицијата
Вранишковски и 18 следбеници „испрале“ 15 милиони денари
Говорот на омраза создава конфликти
Банкарскиот систем стабилен, депозитите сигурни
Светозар Цветковиќ во филмот „Соба со пијано“
Клинички центар стана Комплекс „Мајка Тереза“
Бројот на загинати во несреќата во Албанија се искачи на 14
Пет илјади лица надвор од домовите по земјотресот во северна Италија
Преживеал пад од Нијагарините Водопади
(ФОТО) Филип Втори се исправи на Карпошово востание
Европските очекувања од Томислав Николиќ
Клаус - Не е виновна Грција, Европа се соочува со систематска криза
Најмалку 12 загинати кога автобус излета од амбис во Албанија
Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок
(ОБНОВЕНО) Серија земјотреси почувствувани во Македонија
Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана
Силен земјотрес покрај Софија во Бугарија
Груевски - Остануваме на патот кон Алијансата
Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт
Премиерот да дојде во парламентот
ДПА бара предвремени избори
Уапсени десетина следбеници на Вранишковски
Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името
Над 60 лица убиени на воена парада во Јемен
Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието
Кај „Велешка петља“ пронајден мртов скопјанец
Томислав Николиќ - новиот претседател на Србија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест
САД ја предупредија Северна Кореја да престане со нуклеарните проби
Бензините поевтинуваат за 1,5 денари, дизелот за половина денар
Рамсфелд, Коен и Бергер побараа од Обама прием на Македонија во НАТО
Најмалку 96 жртви во самоубиствен напад во Сана
Реакции на Германија, Шведска, ЕУ и Русија за победата на Николиќ
Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан
Уапсени 45 демонстранти во Чикаго
Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт
Николиќ објави победа, Тадиќ го призна поразот
Јанкулоска - Граѓаните не треба да живеат во страв
Пет загинати и над 50 повредени во земјотрес во Италија
ИвановTina, 22.05.2012 12:57:27
Evroto ke ja unisti nasata individualnosta. Po Evroto i ke sakat imeto da go izmenime. Po toa Makedonija ke go izgubi Tetovo so nekoji Evropski inicijativi. I taka ke izgubime nasiot identitet. Po pat na urnivacka demokracija.
Јас Анети, 22.05.2012 14:25:56
Пол Кругман вели дека треба да се спаси Еврото по секоја цена.Должничката криза во Европа е увезена од САД преку прекумерното штампање на пари како кредити од фракционото банкарство подржано од федералните резерви.Што Кругман бара е всушност девалвација на Еврото и штампање на пари.На запад ништо не е променато.И Обама е нобеловец за мир како и Кругман за економија.Саркастично...нели?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Среда
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Четврток
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |