Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.07.2012, 21:50
Македонија се истури врз Нов ЗеландНашата кошаркарска репрезентација ја забележа првата победа (84:62) на олимписките квалификации во Каракас и обезбеди пласман во елиминациската фаза

Најдобрите македонски кошаркари ја забележаа првата победа на олимписките квалификации во Каракас со која осигураа место во четвртфиналето. Во вториот меч од фазата по групи Македонија го совлада Нов Зеланд со 84:62. Избраниците на Марјан Лазовски, сиот бес од стартниот пораз од Ангола го истурија во првата четвртина против Новозеланѓаните, добивајќи ја со 26:11. Противникот воспостави баланс во вториот период и ја одржа негативата на слично ниво и на одморот (44:31). Екипата од Океанија направи обид да го анулира водството и во третата четвртина се спушти на едноцифрен дефицит, минус девет. Сепак, на почетокот на завршниот период, црвено-жолтите момци направија серија од 12:0 и дојдоа до највисоки плус 25.

Победата со висока разлика значи сигурен пласман понатаму, но и шанса да се освои првото место во групата. За тоа да се оствари, во последното коло, Нов Зеланд треба да ја совлада Ангола.

На вечерашниот натпревар, Мекејлеб оствари двоен ефект со 23 поени и 11 асистенции, како и Перо Антиќ со 17 коша и 10 скока. Влијателни беа и Гечевски со 16 поени и Илиевски и Војдан Стојановски со по девет. (В.А.)Статијата е прочитана 2599 пати.

Испрати коментарФедерер и Мареј во финалето на Вимблдон
Втора победа на Грејпел на Тур де Франс
Антиќ, Мекејлеб и Самарџиски добија противници во Евролигата
Кид го напушти Далас и продолжува во Њујорк
Доколку мине, тешка група за Металург во ЛШ
Преку Доминикана до полуфинале
Металург испушти победа на Малта
ФИФА донесе одлука за воведување на технологија на гол линијата
Радванска против Вилијамс во женското финале на Вимблдон
Ренова убедлива со аматерите од Сан Марино
Ѓоковиќ и Федерер „прелетаа“ до меѓусебно полуфинале
Лејкерси го доведоа Стив Неш
Коринтијанс нов првак на Јужна Америка
Хаотичната четврта етапа за Грајпел
Металург по победа сред Медитеранот
Македонија утре во 23.30 против Доминиканска Република
Ангола загуби, Македонија прва во групата
Грнчаров три години во Ботев Пловдив
Втора победа за Саган на Тур де Франс
Куп лажни продавачи на билети за ОИ
Серена ја детронизира Квитова
Мурињо
Црвена звезда го откачи Вардар
Македонија падна две места на ФИФА листата
Мекејлеб - Сега веќе се е можно
Шкендија ремизираше без голови против Портдаун
Вилјаш-Боаш и официјално тренер на Тотенхем
Мари против Ферер во четврт-финалето
Пари Сен Жермен го промовираше Лавеци
Фелпс се откажа од 200 м слободно на ОИ
Шкендија сака победа без примен гол против Портдаун
Трнлив пат за „металурзите“ до Лигата на шампионите
Македонија денеска на „поправен“ против Нов Зеланд
Кошаркарите поразени од Ангола
Десет Шпанци во „дрим-тимот“ на УЕФА, Иниеста прогласен за МВП
Блејк подобар од Болт и на 200 м!
Перо Антиќ, сепак, со капитенската лента
(ЕП 2012) Голови, тактика и „тика-така“...
Почнува операцијата „Лондон“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |