Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.01.2013, 11:42

(ФОТО) Се одржа 17. „Мичуринска средба“

Одбележувањето на празникот Василица почна со палење на василичарскиот оган и молитва за мир, по што се кршеше василичарска погача со паричка за среќа

ФОТО: Киро Попов

Во централниот парк во населбата Мичурин синоќа по седумнаесетти пат се одржа традиционалната „Мичуринска средба“, што ја организира истоименото здружение на граѓани под покровителство на општина Аеродром.

Како и секоја година одбележувањето на празникот Василица почна со палење на василичарскиот оган и молитва за мир, по што се кршеше василичарска погача со паричка за среќа. Годинава паричката падна кај Зоран Џорлев, естраден уметник и директ��р на играорното друштво „Танец“.Во рамки на прославата на големиот православен празник „Свети Василиј Велики“, меѓу народот познат како Стара нова година, се одржа богата музичка програма. Покрај домаќините, на Мичуринската средба присуствуваа градоначалниците на Град Скопје и на општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски.

Од општина Аеродром информираат дека ќе продолжат да ги поддржуваат ваквите културно-забавни манифестации се додека народот покажува интерес за тоа, како што е случајот со „Мичуринската средба“ која, како што е наведено, од маалско дружење прерасна во масовна традиција за дружба не само на Мичуринци, туку и на граѓани од други населби и општини.
Статијата е прочитана 486 пати.


Испрати коментарОткриена скулптура од 2 век во атарот на Тополчани
Јован Балов изложува во Берлин
„Мисија“ на Миле Костов, најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“
(ФОТО) „Арго“ го победи „Линколн“ на „златните глобуси“
Македонската филхармонија претставена на ИСПА во Њујорк
Настасја Кински - Не ми беше жал кога умре татко ми
(ВИДЕО) Џоди Фостер призна дека е лезбејка
Кореографката Шукарова на платформа за современ танц во Њујорк

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |