Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.07.2012, 14:45

Олимпискиот факел од утре во Лондон

Факелот утре со хеликоптер ќе биде спуштен со јаже до „Тауер Бриџ“Лондон конечно ќе го добие вистинскиот изглед на град-домаќин на олимписки Игри. По долгото патешествие утре со хеликоптер ќе пристигне олимпискиот факел што ќе биде спуштен со јаже до „Тауер Бриџ“.

„Факелот ќе биде спуштен на спектакуларен начин, а потоа една недела ќе ги обиколува најзначајните места во градот“, изјави организаторката на штафетното носење на факелот „Лондон 2012“, Дебора Хејл.

Патувањето кон олимпискиот стадион факелот ќе го продолжи од Гринич Парк, а ќе го носи пливачката Наташа Синха. Последната седмица ќе го носат 982 лица до местото на церемонијалното палење на пламенот на Олимпискиот стадион во Стратфорд.

Според информациите на организаторот, од 18 мај кога факелот тргна од Атина за неговиот пренос биле задолжени девет милиони луѓе. Останува тајна кој ќе биде последниот член на штафетата и како тој ќе го запали олимпискиот пламен.

На претходните Олимписки игри последни носители беа: гимнастичарот Нинг Ли (Пекинг 2008), кајакарот Николасос Какламанакис (Атина 2004), атлетичарката Кетрин Фримен (Сиднеј 2000), боксерот Мухамед Али (Атина 1996) и параолимпијецот Антонио Реболјо (Барселона 1992).


Статијата е прочитана 259 пати.

Испрати коментарЛеброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Омерагиќ и Ѓорѓиоски во претседателска трка
Британците очекуваат жетва на медали
Олимпискиот тениски турнир без Надал
Хамилтон останува верен на Мекларен
Ренова ќе го пропушти Ливерпул, Металург со Плзен
Вардар преку Бате до Скендербег или Дебрецин
Ренова поразена од Гомел со 0
Металург со два голa негатива се враќа од Полска
Олимпиското злато вреди 620 долари
Сто денари влезница за реваншот со БАТЕ
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Ракометарите повторно во група против Данска
Ренова сака чиста мрежа со Гомел
Металург по гол во Хоржов
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Комплетирано второто квалификациско коло од Лигата на шампиони
Репрезентацијата до 16 години почнува со настапите во Букурешт
Нов пораз на младите македонски кошаркари
(ВИДЕО+ФОТО) Вардар прокоцка победа кај БАТЕ во 120 секунди
Штрајк на таксистите во Лондон
Грент Хил во ЛА Клиперс
Џереми Лин и официјално нов играч на Хјустон
Дејвид Бекам му ја исполни желбата на болен обожавател
Франк Шлек допингуван и исфрлен од Тур де Франс
Вардар без бело знаме во Борисов
Ибрахимовиќ потпиша за Пари Сен Жермен
Венлок маскота на Игрите во Лондон
Комплетот билети за ЕП во Србија од 13 до 172 евра
Меси, Роналдо и анонимниот Дејвис во трка за најдобар играч во Европа
Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон
Добредојде за првите олимпијци
Блатер се сомнева дека СП 2006 било купено

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |