Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.03.2012, 14:24

Северна Кореја ќе истрела сателит


Ракетата носач е со два или три степени и со дострел од 6.700 километри, има дострел до Аљаска

Северна Кореја објави денеска дека ќе истрела во април ракета, која ќе изведе сателит во орбитата, за да ја одбележи стогодишнината на основачот на државата Ким Ил-сунг.

Истрелувањето планирано меѓу 12 и 16 април претставува кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која и се забранува на Северна Кореја да извршува нуклерани операции и тестирање на балистички ракети.

Светските медиуми нагласуваат дека станува збор за една иста ракета и оти единствената разлика е што носи, боеви глави или сателит. Таа надвор од Северна Кореја е позната како "Теподон".

Експертите посочуваат дека Северна Кореја не располага со модерна инфраструктурата за развој на сателити, тестирања или набљудувања и сметаат дека нема сомневање дека тоа што ќе следува ќе биде ракетно тестирање.

Се очекува ракетата да биде "Теподон-2", модификација на ракета со голем дострел, со која беше извршено тестирање во 2009 година. Таа е два или три степени и со дострел од 6.700 километри, што значи дека може да стигне до Аљаска.

"Теподон - 2" никогаш немала целосно успешен лет. При нејзиното истрелување во 2009 година таа експлодира откако прелета над Јапонија. Северна Кореја првото тестирање на "Теподон" го изврши во 1998 година и тогаш исто така соопшти дека ракетата носи сателил.

Властите во Пјонгјанг тврдат дека новиот сателит е дел од програмата за вселенски развој со мировни цели. Експерти за неширење на нуклеарно оружје и воени експерти изјавија дека "Теподон" е произведена од Северна Кореја за можна употреба против САД. Но повеќето експерти сметаат дека Пјонгјанг не располага со технологии за мали нуклеарни боеви глави.

Пјонгјанг поседува најмалку илјада ракети со различен дострел и продава ракети и ракетна технологија во странство, а Иран е главниот купувач


Статијата е прочитана 643 пати.

Испрати коментарНајбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани граб��але 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Маскирани лица нападнале старец во неговата куќа во штипското село Драгоево
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен двор

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 17°C, Мин: 3°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |