Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 09:40
Истрага против Месиќ поради купување луксузни становиХрватската Агенција за спречување корупција и организиран криминал (УСКОК) покрена истрага за потеклото на парите со кои поранешниот шеф на државата Стипе Месиќ ги платил луксузните станови во вредност од над 250.000 евра.

Повикувајќи се анонимни извори, Нова ТВ соопшти дека УСКОК отворил предмет и во тек се подготовките за истрагата, а некои медиуми јавуваат дека полицијата ги проверува наводите од анонимна казнена пријава за овој случај.

Нова ТВ потсетува дека Месиќ за нешто помалку од два милиона куни купил станови пред две години и никогаш не сакал да открие кој е пријателот кој му дал пари на заем. Станува збор за два стана од 46 и 106 метри квадратни, кои гласат на име на сопругата на Месиќ, а купени се по завршувањето на неговиот претседателски мандат.

Запрашан за коментар околу овој случај, Месиќ за Нова ТВ истакнала дека „во тоа нема никаква вистина“.Статијата е прочитана 761 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица директори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во ХагТрпе, 24.04.2012 10:28:05
Се има почеток и крај.Никој не е вечен.Многу интересно ќе биде а за народот жално(за потрошените години) кога ке му дојде редот и кај нас, на господинот мистер мр.Рејтинг, кој во моментот нема никаква недвижнина.
mitre, 24.04.2012 11:51:49
Наш Грујо 4 стана списка па никому ништо.........нема истрага..........
jimmy1, 24.04.2012 13:53:51
Koga ke se podnese krivicna prijava na Grujo (sto nema nedvizen imot). Do Mitre: Mitre beja 4 stana, sega se 14 i plus stanovi vo Ceska na ime Nadezda Grueva, pa hotel i skrivnica isto vo Ceska. Utrinski pred izvesno vreme pisuvase deka majkamu na Grujo gradi stanovi vo Ceska pod imeto Nadezda Grueva. Taa so edna obicna penzija na medicinska sestra uspea da stani najbogata, a Grujo siromaskiot najsiromav vo Makedonija, sve nasve sto ima vo imotnata lista se okolu 28.000 evra. Prava bruka, kako nie da pasime treva. Toj mozi da gi laze samo nivnite clenovi, kako Feliks i nekolku drugi, izgleda tie pasat treva.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |