Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.03.2012, 13:29

„Карфур”, „Зара” и „Синеплеклс” во „Скопје сити мол“

Инвестиција е вредна 90 милиони евра, а центарот треба да биде отвoрен за шест месеци

Меѓународните брендови „Carrefour”, „Zara” и „Cineplexx” се трите најголеми закупци во трговскиот центар Skopje City Мall, инвестиција вредна 90 милиони евра, што треба да биде отвoрен за шест месеци, соопшти денеска Балфин МК, компанијата инвеститор.

Како што изјави Петер Варден, главен извршен директор на Балфин МК и член на RICS, овие три големи светски компании со договорот за закуп добија загарантирани позиции во новиот трговски центар.

Францускиот „Carrefour”, вториот најголем ланец на супермаркети во светот и најголемиот во Европа, во Skopje City Мall ќе има хипермаркет продавница од 4.650 метри. Договорот бил потпишан во јули минатата година, но поради клаузула за доверливост, информацијата морала да остане во тајност. Со отварањето на овој хипермаркет, „Carrefour” ќе има преку 9.500 продажни локали, во 33 земји во светот.

Со влезот на „Inditex” во Skopje City Мall, Македонија станува осумдесетата земја во која Групацијата ќе биде присутна со своите афирмирани модни брендови.

- Една од најголемите модни трговски компании во светот „Inditex” ќе се претстави со петте реномирани модни концепти „Zara”, „Bershka”, „Massimo Dutti, „Pull и Bear” и „Stradivarius”, на вкупна површина од 4.350 метри квадратни. Само продавницата на „Zara” ќе зафаќа 2.190 метри квадратни, распоредени на два ката, што ја прави најголемата „Zara” на Балканот, рече Варден.

„Cineplexx” кој функционира од 1951 година, а од 1993 е подружница на познатата „Constantin Film-Holding GmbH”, во Skopje City Мall ќе има девет кино сали опремени со современа дигитална технологија преку која македонската публика ќе го искуси најновиот „Real 3D” ефект. Планот на „Cineplexx” не е само да прикажува филмови, туку и да овозможи уживање во спортски и музички настани на големото платно, повторно во „Real 3D”. „Cineplexx” денес располага со 230 кино сали и над 45.000 седишта.

Според Варден, сите три компании го привршуват процесот на опремување на просторот и го дооформуваат менаџерскиот тим кој со забрзано темпо се подготвува за периодот на отворање.

Варден информира дека слободни се уште околу 15 проценти од просторот во трговскиот центар, кој ќе име биде понуден на локални закупци. Тој очекува Skopje City Mall да биде отворен во септември и да вработи 2.200 лица.

Оваа инвестиција беше поздравена и од вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

- Од оваа есен и Македонија ќе биде на картата на вакви глобални, светски и европски компании, кои што несомнено ќе донесат нови стандарди во Македонија во однос на начинот на презентација, начинот на организација и секако ќе овозможат средствата, македонските пари да останат во Македонија, да креираме работни места. Она што е значајно во оваа ситуација за нас како Влада е дека оваа инвестиција максимално се вклопува во напорите да направиме Македонија да биде добра дестинација за инвестиции. Со овие имиња Македонија како земја добива бидејќи веќе не с��е земја која ја заобиколуваат странските години како што беше пред 5-6 години и повеќе години. Веќе сме земја која што сите реномирани компании чувствуваат дека можат да го пласираат својот бизнис и да работат како што работат во сите европски земји, изјави Ставрески.

Skopje City Mall треба да биде отворен во септември, а се очекува во него да работат 2.200 лица.


Статијата е прочитана 4060 пати.

Испрати коментарСДСМ - Се редефинира македонскиот идентитет
Успешни САП приказни во македонските компании
Превозниците предлагаат мерки за намалување на нивните трошоци
Со новите автобуси и улици ја штитиме животната средина
Македонија смета на данската поддршка за ЕУ и НАТО
Кривична пријава за Рамиз Мерко
Македонија напредува во справувањето со климатските промени
Исчезна 23-годишно момче од Виница
Каменуван автобус со средношколци
Почина писателот Томе Момировски
„Дрeкслмајер“ почна да вработува кавадарчани
Осомничениот убиец од Тулуз ќе и се предаде на полицијата
Евробарометар
Ставрески
Тетовци продавале ладно оружје на тезга
Дојде да сведочи, а заврши со лисици на рацете
Уапсени охридски крадци на казани
Почина родилка, бебето се спаси
Градежен работник го загубил животот изведувајќи работи во хала во село Волковија
Генерал Методија Величковски ја презеде должноста командант на ЗОК
Активирање на кината во 14 центри за култура низ Македонија
Жирито за наградата „Штајгер“ се предомисли да му ја додели на Ердоган
Македонија и Кувајт потпишаа договор за избегнување на двојното оданочување
УБС
Ново обвинение за „Метастаза“
Симната тајната од документите за Сопот
Ограбена обложувачница во Пробиштип
„Епл“ по 17 години ќе исплати дивиденда
Ограбена куќата на Вилма Трајковска
Петмина повредени во три нови инциденти
Цути трговијата со оружје во светот
Ќе се градат нови 21 мала хидроцентрала
Интерес од турски компании за инвестиции во Македонија
Три жртви во напад на еврејско училиште во Тулуз
Министерот Попоски во работна посета на Германија
Оставка на грчкиот министер за финансии Венизелос
Иванов му го честита изборот на новиот претседател на Германија, Гаук
Мит Ромни победи убедливо во Порторико
Еден загинат при несреќа во рудник во Србија
Груевски
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“
Пронајден женски труп во Долно Лисиче
Петмина повредени при изградба на „Сити мол“
Српскиот убиец возел такси низ Охрид
Скопјанец крадел охридски бисери
Стартува наградната игра на "Утрински", "Дневник" и "Вест"
Најбогатиот човек во светот доаѓа во Македонија
Српски убиец со години живеел во Охрид под лажен идентитет
Штипјани грабнале 17-годишна девојка
Откажана изградба на „Белене“
Во турски хеликоптер загинаа 16лица
Косово не сака фуснота
Да се урнат сите цркви на Арапскиот Полуостров
Пораст на проституцијата во Атина
Куќата на Словенец продадена поради неплатени сметки во износ од 124 евра
Трајановски: Скопје ќе биде поделен на квартови и блокови
Отпуштенби сто чиновници во грчкото министерство за развој
Во Охрид уапсен српски државјанин, баран по потерница од Интерпол
Северна Кореја ќе истрела сателит
Одземени возила кои вршеле јавен превоз без дозволи
Шок во семејството на македонскиот Швајцарец
Кривични пријави за тројца предизвикувачи на инцидентoт во автобусот бр. 65 на ЈСП
Попоски – Хаџинасто
Црногорскиот претседател Вујановиќ во посета на Македонија
Лани 6.000 поплаки од потрошувачи
Куршуми најдени крај река
Кој е Македонецот што дивееше во Базел
Венизелос моли да го изгласаат
Карзаи
И Ѕинго со тужба против Бошкоски
Ахмети - Дијалогот всушност е започнување на преговорите со ЕУ
Телата на загинатите деца се враќаат во Белгија
Претседателката на кривичен Неделковска се сели во Врховен
Дијалогот е мост кон пристапните преговори со ЕУ
Десетина насилници претепаа момче
Во сообраќајка кај Пехчево загина едно лице
Компанијата „Бенетон“ гради текстилен центар во Ниш
Иднината на Македонија е во ЕУ, реформите да продолжат
Воjникот што уби 16 цивили во Авганистан префрлен во Кувајт
ОМД ја поздрави Резолуцијата на ЕП за Македонија
Кавадарци ќе донира за изградба на црквата „Св. Петка“
Филе
Скопје и Атина се притискаат да најдат решение за името
Почнува пристапниот дијалог на високо ниво Македонија - ЕУ
Струја удри дете во училишен дворmc, 20.03.2012 13:37:51
navali provinciijooo 2200 rabotni mesta
Verbalen Bozdogan, 20.03.2012 14:01:09
Izgleda ovie stranci ne go delat mislenjeto na SDS deka sme najmizerna zemja. Sekoe dobro sto i se slucuva na Makedonija e samo uste eden poraz na nagativizmot na SDS.
до mc, 20.03.2012 14:20:54
уживај, провинцијата навалува на исток, не се брука за ситни пари во загаден град.
do mc, 20.03.2012 15:20:34
epa ako vi smeta provincijata zemete si gi kosovarite
do MC, 20.03.2012 22:14:04
Провинцијата е во твојата глава...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Т��а Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |