Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 19:08
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗВицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески очекува до крајот на 2013 година во Технолошко индустриските развојни зони да има вкупно 6.000 вработени лица во сите фабрики стационирани во зоните.

На седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет, Ставрески истакна дека досега се креирани 1.720 работни места во фабриките што работат во технолошко индустриски развојни зони, како и индустриските зони, бидејќи дел од фабриките се лоцирани во индустриски зони каде што не важат целосно ослободувањата што важат во технолошко индустриските развојни зони.

Претставувајќи ги новите вработувања, наведе дека во „Џонсон Контролс“ во Штип се вработени 450 вработени лица, а со планираните уште 150 во 2013, во тој град инвеститорот ќе овозможи вкупно 600 работни места. „Џонсон Контролс“ во Скопје, посочи, отвори 323 работни места, а „Џонсон Мети“ исто така во Скопје создаде 294 работни места, а ќе има уште 100 работни места следната година во нивната втора фабрика.

Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци веќе се отворени 204 работни места, а очекуваме до крајот на годинава да има уште 100 вработувања. До јули 2013 година тој број ќе се зголеми на 2.000 вработени, а до јули 2014 на 4.000 нови работни места, наведе Ставрески.

Статијата е прочитана 1125 пати.


Испрати коментарАЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонијаbobi, 01.12.2012 21:27:04
Da, sigurno ke ima 6000 vraboteni i toa site vmrovci
Трпе, 01.12.2012 22:34:06
Лажи,лажи кум Ставреее,само мене и напатениот народ немој да го лажеееш.
Bosko, 01.12.2012 23:36:36
Mnogu ubava fantazija,no koj ke Ti veruva Zorane. Ili deka e pred izborna kampanja pa obekavate i ridovi i dolovi kako ne vi e sram.
bore, 02.12.2012 03:20:25
Ako postoi covek na kogo ne mu veruvam, toa e ovoj t.n. KUM od Grujo...............i dvajcata se tuka negde za lazenje...............
тутурутки со бради, 02.12.2012 07:55:45
Слушај козле-бозле, или читај, остај работни места. Ако не ви е целта од Македонија да направите Грција, ставете си го прстот на глава, или каде и било, во која било дупка, што ќе ви помогне да се освестите и престанете да се задолжувате за глупости. Вашите про-задолжувачки оправданија се: најмалку задолжена земја сме биле. Тоа ти е како да споредуваш некој богат човек што должи 1.000.000 и некојн сиромав и без работа, што должи 1.000 денари. Ние сме вториот. Така да, не држи, ниту како изјава за да не блееш пред камери кога ќе те прашаат. Ама пошто се давите во самобендисаност и не знам од која причина не можете да видите подалеку од носот, може да биде и дека сакате од народов да направите Грци во банкрот. Да го ставите во уште побезизлезна ситуација, да се дави во долгови, и тогаш да ве молиме сите да го промените името, и така вие чисти, само и само да не спасат, зашто на овие плати, ако дојде да се крати, тогаш сме земја на питачи.и сега сме ама ај.
СУМО, 02.12.2012 10:44:03
ако до крајот на 2013 година во Технолошко индустриските развојни зони има вкупно 6.000 вработени лица во фабриките,ова ке даде доплнителен импулс на економијата на РМ.Можеби ни требаат многу повеке но со оглед на светската криза ова е одлична цифра . Ова испраќа порака на светско ниво дека Македонија е добро место за инвестирање.
Оф , море , куме златен!, 02.12.2012 11:14:35
Само 6,000 од кумот?!Следната седмица ќе бидат 60,000 , само да се врати кумашинот од Америките!
od ostrijot, 02.12.2012 11:29:20
izjavite na ministerot nese vistiniti ama se smesni.
velko, 02.12.2012 13:55:47
samo lani pred izbori vladata zaposli cetirise iljadi a toa e vrabotuvaneje, ne ova po dvesta trista stracive moza cevli da mu cistat na zoran

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 6°C, Мин: -6°C

Вторник
Ведро
Макс: 6°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (17)
Тито под притисок да се повлече – Јованка го спасува.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култ��ра | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |