Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
07.10.2012, 17:29

(ФОТО) Вардар падна во Тетово

Екипата на Шкендија максимално го искористи домашниот терен за голема победа над „црвено-црните“ од 2:1

ФОТО: Петр Стојановски

Лидерот на табелата, Вардар не успеа да го освои Тетово. Екипата на Шкендија максимално го искористи домашниот терен за голема победа над „црвено-црните“ од 2:1.

Тетовци преку Ејупи во 27. минута први го отворија дербито во деветтото коло во првата фудбалска лига. Во првата минута од второто полувреме Вардар успеа да израмни на 1:1 од пенал линијата прецизен беше Стјепановиќ. Невнимателноста на вардарци максимално ја искористија домаќините откако во 71. минута Таипи ги постави конечните 2:1. Вардар и понатаму останува лидер на табелата, а Хоризонт Здравје во последен момент прими гол на гостувањето кај Силекс за нерешени 1:1.Резултати од деветто коло: Силекс – Хоризонт З. 1:1, Пелистер – Дрита 1:1, Шкендија – Вардар 2:1, Металург – Ренова 4:0, Брегалница – Тетекс 2:0, Работнички – Напредок 0:0.

Табела

1. Вардар 9 6 1 2 22:7 19

2. Шкендија 9 5 2 2 19:10 18

3. Металург 9 6 0 3 13:8 18

4. Хоризонт З. 9 5 3 1 13:8 17

5. Напредок 9 4 2 3 10:11 14

6. Брегалница 9 4 1 4 9:7 13

7. Ренова 9 3 3 3 11:11 12

8. Дрита 9 3 3 3 12:14 12

9. Пелистер 9 3 2 4 10:11 11

10. Работнички 9 3 2 4 14:19 11

11. Силекс 9 1 2 6 7:16 5

12. Тетекс 9 1 0 8 5:19 3

Идно коло 10 коло ( 21 октомври, 15 ч.): Дрита - Шкендија, Ренова - Брегалница, Силекс - Пелистер, Тетекс - Работнички, Турново З. - Напредок, Вардар - Металург.


Статијата е прочитана 843 пати.

Испрати коментарШтимац
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Понеделник
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 3°C

Вторник
Ведро
Макс: 22°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (20)
Плачењето на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Можеме ли да ја повратиме дивината?
Амбициозните програми за обновување и повторно оживување на деградираните екосистеми ја предизвикуваат претпоставката де...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |