Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.06.2012, 13:38

(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин НешкоскиСтотина млади одбележаа една година од првите спонтани собири против полициската бруталност

Бојан Шашевски

ФОТО: Киро Попов

Граѓанската иницијатива „Стоп на полициската бруталност“ повторно одржа протестен марш по скопските улици. Неколку стотини граѓани вчера одбележаа точно една година од првите спонтани собири кога револтирана група излезе да протестира против полициската бруталност и да бара правда за убиеното момче од припадник на специјалните сили на МВР. Повторно на виделина излегоа отворените пароли „Не ме тепај“, „Ако премолчиш ти си следен“, „192 - страв ми е да се јавам“. Улиците ечеа со извиците „Проширена истрага“, „Алфашизам“, „МВР под истрага“, „Имате ли деца“, „Убијци“, „Ние не сме насилни“.

Насобраната група потсети зошто неуморно и упорно се протестираше во изминатава година и порача никогаш повеќе да не се повтори трагичниот настан со Мартин. Преку Спомен куќата на Мајка Тереза, „Рекорд“, полициската станица „Беко“, по улицата „Мито Хаџивасилев Јасмин“, МВР, Собранието и назад, граѓаните во еден здив порачаа „Не забораваме!“.На патот кон седиштето на МВР повторно наидоа на густ прстен од полициски специјалци. Барикадата забрани премин после надвозникот кај улиците „Железничка“ и „Бихаќска“. Младите креваа раце и покажуваа гестови во знак на мир, солидарност и ненасилство, упатуваа пораки за слобода на движење. Но, воружените полицијци не пуштаа никого, дури ни од слободните минувачи, па граѓаните симболично им го свртеа грбот.Насобраниот народ уште еднаш потсети на обидот на министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска и портпаролот Иво Котевски да ја излажат јавноста за убистото на младото момче, но и на, како што сметаат, нивната одлучност да продолжат да ја вршат професијата без да помислат на оставки како совесно решение и морален чин. Учесниците во протестниот марш повторно ја поттикнаа потребата од надворешна контрола над припадниците на МВР, темелна реформа на специјалните единици и хуманизација на професијата полицаец, преку ангажирање на полицајците во општествено корисна работа. Сметаат дека и кога полицијата ќе биде на висината на својата задача, граѓаните, за секој случај, повторно ќе бидат тука да ги следат нивните активности.


Статијата е прочитана 781 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна матура
Борисов - „Не снимајте хитле��овски филмови за нас“
„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“
Столтенберг - Македонија треба да биде членка на НАТО
Новинарите на протест в понеделник
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувања
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евра
Анан - Целиот регион ќе експлодира
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестValdo, 07.06.2012 14:53:46
Stvarno e zalno toa sto se sluci, jas sum protiv brutalnost na policijata no uste poveke sum protiv povikuvanje na anarhija i urivanje na drzavniot aparat.
Баба Ката од Секулицу, 07.06.2012 16:46:11
Високо уважему ВЛАДО, повеке од очигледно е, дека немаш блага претства што е тоа за што испракаш, и каков коментар... Одрасни малку...
Aparatot ni ja urna drzavata!, 07.06.2012 19:05:52
Aparatot ni ja urna drzavata! Do koga da go tolerirame? Ke cekame li i nas da ne istrebi do posleden?! Tipicnite diktaturi imaat tipicen kraj!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |