Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
18.10.2012, 12:52

Мистериозно исчезнување на првата дама на Северна Кореја

Едни веруваат дека и' се замерила на закоравената гарда на раководството на Северна Кореја, додека другите сметаат дека не се појавува во јавноста зашто е бремена

Мистериозното исчезнување од јавноста на Ри Сол Џу, младата сопруга на севернокорејскиот диктатор Ким Јон Ун, која досега упадливо често беше присутна во медиумите и се истакнуваше со модерниот стил, предизвика низа претпоставки. Едни веруваат дека и' се замерила на закоравената гарда на раководството на Северна Кореја, додека другите сметаат дека не се појавува во јавноста зашто е бремена.

Првата дама на Северна Кореја веќе 40 дена не е видена во јавноста, а со оглед на нејзините поранешни зачестени појавувања, тоа е многу долго. Ри Сол Џу, бивша пејачка на севернокорејскиот бенд „Пончонбо електроник ансамбл“, од јули годинава и официјално важи за сопруга на „младиот генерал“, но пред тоа била забележана како негова придружничка при официјалните церемонии.

Нејзината елегантна облека и чанти на познатите креатори драстично отскокнуваат од вообичаената слика на севернокорејска жена - во здолништа и торбести костуми од кафена и маслинеста боја, со задолжителната значка со ликот на Ким ил Сунг на реверот.

Новиот стил добро се вклопува во настојувањата на нејзиниот сопруг да ја модернизира земјата, но има и такви кои веруваат дека тоа и' донело непријатности, односно дека отишла предалеку кога значката на реверот, симбол на приврзаност на владејачкото семејство Ким, го заменила со цветен брош.


Статијата е прочитана 3169 пати.

Испрати коментарСкопска премиера на мјузиклот „Декамерон“
Богат викенд на „Скопски џез-фестивал“
Изложба во Детски ликовен центар
(ФОТО) Љутикова го затвори првиот дел од „Модниот викенд“
Сe зголемува грижата за домашното музичко творештво
Се породи Сашка Димитровска, добредојде за Иан
Американски, дански и африкански звуци за старт на „Скопски џез-фестивал“
„Декамерон“ - мјузикл за убавината на животот
Почина Силвија Кристел позната по улогата во Емануела
Лидија Димковска го промовира романот „Резервен живот“
„Црвено“ со Македонската филхармонија
Алесандра Амброзио во градник од 2,5 милиони долари
Викторија Бекам во куќата на Коко Шанел
„Адам“ од Говрлево спореден со „Мислителот“ на Роден
Џејми Оливер се жали од „масовни кражби“
(ФОТО) Пластичен свет со фолклор во вибрациите на Александра Митковска
Саат-кулата во Гостивар си го врати стариот лик
Порноактерка Сарли амбасадорка на културата на Аргентина
Ќе се жени скокачот од вселената
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
(ФОТО) Марлен Дитрих - испирација на колекцијата на Јована Филиповиќ
Револуционерниот Ентони Брекстон го отвора „Скопскиот џез-фестивал“
Дуо Стефановски гостува во Софија
(ФОТО) Во Тајван отворен картонски ресторан
Романот „Татковите книги” на академик Старова објавен во Америка
Bеле Смилевски добитник на наградата „Григор Прличев“ за најдобра поемa
(ФОТО) Македонска невеста на сајтот на светски познатата дизајнерка Меги Сотеро
(ФОТО) Кој е Феликс Баумгартнер, човекот кој го восхити светот
„Адам од Говрлево“ во Цанкарјев дом
Почина фронтменот на КУД „Идиоти“
„Работниците умираат пеејќи“ гостува во Скопје
(ФОТО) Награда за животно дело за Кенго Кума
Молитвено чествување за Тоше ПроескиРНД, 18.10.2012 14:22:07
На сликата некако многу ми е сличен Ким Јон Ун со нашиот премиер...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |