Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.10.2012, 12:29
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103Се работи за еден од наијинтересните надоаѓачки бендови на македонската независна сцена

Во најновото продолжение на радио-серијалот „Ако никој не свири... во живо на Стотројка“, оваа недела во 22 часот настапува скопското трио „Калчр девелопмент“. Се работи за еден од наијинтересните надоаѓачки бендови на македонската независна сцена. Иако с` уште во своите тинејџерски години, групата поседува неверојатно зрел музички израз кој би можел да се опише како емотивен пост-хардкор.

„Калчр девелопмент“ постојат од 2011 година. Членови на бендот се Алек Костенаров (вокал, бас-гитара), Александар Макаловски (гитара, вокал) и Стефан Дојчиновски (тапани). После неколку месеци активно вежбање, бендот го снима своето прво демо и го има својот прв настап. Имаат неколку настапи низ Македонија и почнуваат со снимање на првиот албум, „The 3 of us“, издаден неодамна за „Направи Заедно“. На 24-ти август 2012 година, тргнуваат на својата прва турнеја заедно со „Фонија“. Турнејата опфаќа 11 настапи низ државите од бивша Југославија. Во моментов бендот интензивно го промовира својот деби албум по градовите низ Македонија и активно работи на нов материјал кој ќе биде снимен и издаден следната година.

Тон мајстор на концертот ќе биде Ивица Јанкуловски.


Статијата е прочитана 330 пати.

Испрати коментар„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
Новите германски филмови го окупираат Скопје
(ФОТО) „Тојота“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана та��ко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |