Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 17:22
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос АнџелесПремиерот Никола Груевски денеска присуствуваше на отворањето на почесниот конзулат на Република Македонија во Лос Анџелес, при што оствари средба со почесниот конзул Енди Пејков, бизнисмен со македонско потекло.

Со неговото назначување за почесен конзул во Лос Анџелес, како што рече премиерот, направен е добар чекор бидејќи Пејков ќе биде добар претставник на Република Македонија.

- Енди Пејков е голем бизнисмен со потекло од Македонија, чии родители се дојдени во САД во 1920 година. Тој е роден во Америка, каде што подоцна направил крупен бизнис. Поседува 15 проценти од вкупниот пазар на продажба на флаширана вода за пиење во САД. Има повеќе фабрики за флаширана вода за пиење и над милијарда долари годишен обрт, наведе Груевски.

Пејков како што истакна македонскиот премиер, ќе биде наш значаен претставник, односно човек на кој државата ќе може да се обрати за какви било потреби поврзани со Лос Анџелес, но и пошироко со Калифорнија.Статијата е прочитана 897 пати.

Испрати коментарОграбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Макед��нија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на МакедонијаПрисутен, 01.12.2012 18:11:17
За жал, Премиерот НЕ присуствуваше на отварањето на почесниот конзулат во Лос Анѓелес поради други обврски. Господин Пејков е голем бизнисмен и е добар избор, штета што не е прикажан на сликава во Утрински.
Отоде Групчин..., 02.12.2012 00:53:12
Кога ќе видиме оваа влада да признае некого што е од ОТОДЕ ГРУПЧИН? Македонците од Тетово и под Шар Планина се несаканите ЗАШТИТЕНИ СВЕДОЦИ кои може да му ја нарушат математиката на Груевски неговата партија во пазарите со коалиционите партнери во спроведување на МПОвското сценарио за делба на Македонија. Затоа упорно го избегнува Детроит и македонската заедница. Владата, на чело со Груевски се однесува како Македонци да се само тие кои се по потекло од беломорските делови на Македонија (од каде што е неговото потекло),м а другите ги употребува ад хок.
m. edelweiss, 02.12.2012 15:52:28
Ova e najdobrata vest ovaa godina, bidejci m0zda ce se otvori mala vrata za nasi ludje da pojdat i da otpocnat biznisi, bidejci ovde e navistina nepodnoslivo vece dase raboti od mnogu pravednata birokratija od tret i cetvrt esalon koja neumolivo unistuva se sto e mala i sredna kompanija. Na site mali firmi im se naodjaat kojekakvi propusti i potoa kaznenata politika im ovozmozuva da gi napravat pepel, i zatoa vece da i nema mlad covek da saka da otpocne biznis tuku sekoj bara sigurna drzavna raboticka. Ima li nekoj da go postavi kako prasanje za odnesuvanjeto na ovaa birokratija i ucinokot na kaznenata politika koj zaedno se pogubni za predpriemastvoto.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и сн��г
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |