Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.08.2012, 15:02
Британија прва ја напуштa ЕУБелгискиот портал на англиски јазик ЕУ Обзервер денеска предупреди дека само 46 отсто Британци би биле против напуштањето на ЕУ

Велика Британија, а не Грција може да биде првата држава која ќе ја напушти ЕУ, предупредува денеска белгискиот портал на англиски јазик ЕУ Обзервер.

Во аналитички текст порталот се повикува на истражување на јавно мислење кое покажува дека 46 отсто Британци гласале против останување во ЕУ додека мал број сметаат дека таа островска држава имала повеќе штета отколку корист од досегашното членство. Освен тоа, 80 отсто анкетирани одлучно се против напуштање на фунтата и влез во еврозоната.

ЕУ Обзервер укажува дека поради променети политички околности растат и шансите во блиско време да се распише референдум кој би резултирал најверојатно со излегување од ЕУ.

Порталот потсетува дека британскиот премиер Дејвид Камерон за време на изборната кампања ветувал дека ќе распише референдум за останување во Унијата, но по изборите се откажал од таа идеја.

Меѓутоа должничката криза во ЕУ како и навестувањата дека може да се дојде до воспоставување фискална унија и давање на Брисел поголеми овластувања над економиите на државите-членки, ја зајакнал антиевропската струја во Конзервативната партија на Камерон.

ЕУ Обзервер се повикува на уште една анкета по која голем број конзервативци би сакале да раскинат коалиција со проевропските Либерални демократи и да се здружат со Партијата за независност која се залага за целосно разидување на Лондон и Брисел. Партијата за независност која ја предводи Најџел Фараж до скоро беше маргинална, но анкетите укажуваат дека на следните избори може да се изедначи по број на гласови со либералите, наведува ЕУ Обзервер.

Во Брисел има се помалку разбирање за упорните барања на Лондон да добие исклучок од темелните заеднички стандарди во социјалната политика и заштитата на човековите права.

- Расте интенцијата за распишување референдум, тврди ЕУ Обзервер со констатација дека односот на Британија и ЕУ се повеќе потсетува на наметнат брак во кој двете страни се длабоко несреќниСтатијата е прочитана 1508 пати.

Испрати коментарХезболах му се закани на Израел со прецизни ракети
„Фокус“ - Судијка снимила порно-клип
Постхумно Медал за храброст на загинатите припадници на вооружените сили
Исламисти бараат своја држава во Норвешка
Геј парада во Прага
Можна коалиција меѓу Тачи и Харадинај за преговорите со Белград
САД ја разгледуваат можноста за отварање на нафтените резерви
Лахдар Брахими нов претставник на ОН за Сирија
АРМ денеска слави 20-годишнина од постоењето
Во честитката до АРМ, Груевски ја пофали за 2001 година
Понудата на бугарскиот „Раикомерц“ за ОХИС одбиена
„Израелски Асанж“ објави „тајни планови“ за напад врз Иран
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
ЕЛЕМ склучи договор за ветерниот парк во „Богданци“
„Пуси рајот“ прогласени за виновни за хулиганствo
Младенов за Џафери - И Бугарија загуби добар пријател
Македонците трети по барањето азил во Швајцарија
Ристовски - Македонските граѓани не можат да добијат азил во ЕУ
„Ер-тракторите“ се`уште гаснат во „Јасен“
Сарачини - Денеска ќе се знае дали е успешен тендерот за продажба на ОХИС
(ФОТО) Во МО одбележани 20 години од формирањето на АРМ
Претседателот на грчкиот парламент му одговори на Вељаноски
Жител од Лојане притворен поради криумчарење мигранти
Масакр пред рудник во Јужноафриканската Република
Трагедија во Ниш - Си ги убил сопругата и детето, па се самоубил
Пакети со храна за 100 социјално загрозени семејства од муслиманска вероисповед
Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили
Свечености по повод 20. роденден на АРМ
Рикер од недела во посета на Македонија
(ФОТО) Иванов - АРМ е гарант на нашиот интегритет и суверенитет
Шефот на норвешката полиција поднесе оставка
ИKEA ќе отвара ланец нискобуџетни хотели
Германската екстремна десница доби право да прикажува карикатури на Мухамед
Итна седница на Организацијата на американски држави за Асанж
Почина патријархот на Етиопската православна црква
Финска се подготвува за распад на еврозоната
ВМРО-ДПМНЕ - „Слупчане" не е чин на визионерство, туку на лицемерство
Лебот почна да поскапува од Велес
Арбен Џафери погребан во Тетово
Бугарска компанија достави понуда за ОХИС
Еквадор му даде азил на Асанж
Австралија објави истражување за македонската дијаспора
СДСМ - Политиките во владината коалиција некоординирани
„Катар ервејз“ воведува линија до Белград
Иран ги отфрли обвиненијата за вмешаност во нападот во Бургас
Ѓорѓиев - Денарот е и ќе продолжи да биде стабилен
Псалтиров - Не сум кодош, туку жртва на тогашниот систем
Зголемен бројот на превезени патници на аеродромите
Со Проектот за кредитирање на микро и мали претпријатија ќе се вработат 159 лица
Браз��лските дождовни шуми се соочуваат со истребување на животинските видови
Франција ги дистанцира Ромите
Засилени контроли, забрани и санкции за спречување пожари
Војводина ќе прогласи елементарна непогода поради сушата
Лустриран поранешен општински советник во Куманово
Украина времено ги укина визите за македонските државјани
Банкротот е единственото решение за Грција
Арбен Џафери ќе биде погребан денеска во Тетово
Полјак уапсен за вчерашните убиства на имигранти во Атина
Пожарот кај „Јасен“ се шири кон Скопско
Дипломатска кавга меѓу Лондон и Кито за Асанж
Cончево со мала локална облачност
Генерал Дуби - Ми беше чест да работам со Македонија
Членовите на Владата приватно биле во Слупчане
Почина Арбен Џафери
(ФОТО) Протести во Скопје - Аман, доста е од скапа струја, парно и бензин!
Пендаровски - Случајот во Слупчане е без преседан
Египќанецот Морси ги предизвикува предвидувањатаВесна.С. од Прилеп, 15.08.2012 15:59:14
Грците ќе бидат единствените кои нема да ја напуштат ЕУ .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 30°C

Ведро

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C

Недела
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |