Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.12.2012, 19:40

ММФ ќе препорача проширен мониторинг за Македонија

Според прелиминарните заклучоци, ММФ очекува Македонија годинава да оствари економски пораст од нула отсто, а наредната година од 2 отсто, поттикнат од странските директни инвестиции и од јавните инфраструктурни проекти

Процес на проширен мониторинг за нашата земја се очекува да препорача раководството на Меѓународниот монетарен фонд. Ова се најавува во прелиминарните заклучоци од посетата на Мисијата на ММФ која се реализираше во текот на изминатата недела, а кои доцна попладнево беа објавени на веб страницата на оваа меѓународна финансиска организација.

Пост -програм мониторингот, како што објаснуваат од ММФ, е наменет за сите земји членки кои што имаат значителна преостаната финансиска поддршка од ММФ по истекувањето на нивните аранжмани. Оваа програма е со цел да обезбеди рано предупредување на политиките кои би можеле да ја загрозат надворешната одржливост на земјата и капацитетот да ги отплаќа обврските кон ММФ, од каде што ќе советуваат што треба да се преземе за да се поправи макроекономскиот дебеланс.

Според објаснувањето, финансирањето од ММФ им овозможува на земјите членки кои имаат проблеми со билансот на плаќање своевидна соба за дишење. Земјата членка може да се вклучи во процесот на проширен мониторинг откако нејзината програма ќе истече односно ќе искористи 200 отсто од квотата која што ја има во ММФ и кога веќе нема да има било каков аранжман со ММФ.

Инаку, според прелиминарните заклучоци ММФ очекува Македонија годинава да оствари економски пораст од нула отсто, а наредната година 2 отсто, поттикнат најмногу од приливот на странски директни инвестиции и на јавните инфраструктурни проекти. Мисијата на ММФ ја предводеше новата шефица Ивана Владкова Холар, на која што ова и е прва посета на нашата земја во оваа функција.

ММФ укажува дека главниот ризик и натаму претставува продолжувањето на кризата во еврозоната која што може да доведе до притисоци врз тековната сметка, надворешното финансирање и ликвидноста на банките.

„Властите се целосно претпазливи околу таквите ризици“, велат од ММФ, додавајќи дека се преземаат низа активности и мерки за претпазливост, како и дека се очекува комерцијалниот кредит поддржан со гаранција од Светската банка да ги олесни ризиците околу надворешното финансирање.

Според ММФ, јавното признание на владата за заостанатите обврски е чекор за поздравување, но од оваа институција додаваат дека натамошната транспарентност во однос на состојбата со заостанатите обврски и нивното намирување и стратегијата на властите за понатамошна превенција, ќе го помогнат кредибилитетот на фискалната рамка. (М.Ј.)


Статијата е прочитана 2723 пати.


Испрати коментарИсклучените од парно остануваат и без струја
На 24 декември стартува ХРТ 4
СДСМ бара распуштање на Комисијата за лустрација
(ФОТО) Кампа��ата на Макрадули како претседателската на Пахор
Барак Обама - Личност на годината според „Тајм“
Јакимовски одликуван за поддршка на претприемаштвото
„Горска вода“ наградена за квалитет
Лино Червар доби македонски пасош
Тодоров - Разговорите со синдикатите во позитивна насока
Чедомир Дамјановски останува во Комисијата за лустрација
Владините мерки ја намалуваат невработеноста
Студиите по новинарство одбележаа 35 години
Фајон повторно предупреди на проблемот со лажните азиланти
Бездомник настрада во пожар
Одложена расправата за Законот за високо образование
Извезени само 1.000 јагниња од Гостиварско
Јужна Кореја доби жена-претседател
Координацијата за буџетот прекината без договор, продолжува утре
(ФОТО) Борците со протестен марш против нивното иселување
Словенија најавува нова блокада за Хрватска
Строс-Кан пак на обвинителна клупа
Србија и Косово постигнаа договор за царините и акцизните стоки
Не попушта напнатоста во Собранието
Неготинка пронајдена мртва во нејзиниот дом
Панета - Во авганистанската војна дојде до „пресвртна точка“
Системски неуспеси на Стејт департментот при нападот врз конзулатот во Бенгази
Чавез имал респираторна инфекција по минатонеделната операција
Џексон - Македонија „со малку среќа“ ќе влезе во НАТО на следниот самит
Нова координација кај Вељаноски за деблокада на буџетот
Заев ја потпиша Конвенцијата на градоначалници во Брисел
Гасот поевтинува, ќе паѓа ли и цената на парното
Албанската православна црква не ги признава резултатите од пописот
СДСМ поднесе кривична пријава против Томе Аџиев
Христијаните најбројни на светот
Љубисав Иванов-Ѕинго не си оди од политиката
Дождот го олесни дишењето
Љубе Бошкоски на инфузија
Банкротираше црногорскиот весник „Побједа“
Лекарите и Тодоров повторно на преговарачка маса
Привремено одложен стечајот за ЕМО
Санадер во болница, судењето прекинато
Во автобуска несреќа во Хрватска повредени 37 босански студенти
Иванов жали што Унијата не ја испрати вистинската порака
Иванов апелира на итна деблокада на буџетот
Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието
Новите членови на Судскиот совет дадоа свечени изјави
Бењини - Враќањето на Берлускони е полоша вест од крајот на светот
Кипар пред банкрот
Деца му пишуваат на Брејвик
ОН го продолжи мандатот на Хашкиот трибунал
Протести во Шпанија против буџетските кратења
Чешка се сеќава на Вацлав Хавел
Годишно обраќање на Иванов во Собранието
Координацијата кај Вељаноски заврши без договор
Маглата и денеска го отежнува авиосообраќајот
Убиецот од Конектикат имал луда мајка
Грција и Бугарија го зацементираа сојузништвото
Живот како во камено време среде Аеродром
Вработените во ОХИС повторно на протести
Одложена посетата на Груевски на Хрватска
СДСМ до Владата достави предлог за буџетско штедење
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со ист број за корисници
Вељаноски нуди предлог, опозицијата не го прифаќа
Беџети им врачи повелби на новоименуваните извршители
Лустраторите Гешовски и Витановски поднесоа оставки
Берлускони се сврши со 27-годишна девојка
„Амбиент 3“ - нова книга на новинарот Зоран Иванов
Високото образование, лустрацијата и парното наскоро на Уставен
Дизелот поевтинува за 1,5 денари
Почна координацијата кај претседателот на Собранието
Бугајски - Бугарија го дестабилизира Балканот попречувајќи ја Македонија кон ЕУ
Писмо со сочувство од Иванов до Обама
Социјалистите на Чавез победија на регионалните избори
Ахмадинеџад изрази сочувство за трагедијата во САД
Аврамопулос - Македонија треба да докаже добрососедство
Координативна средба кај Вељаноски за буџетот за 2013
Поради магла откажани и одложени летови од скопскиот аеродром
Во експлозија на бомба во Авганистан загинаа 10 девојчиња
Коце пак ќе трча за Скопје
Фотогалерија од денешните кавги во Парламентот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 0°C, Мин: -4°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
Сигурно сте виделе илјадници фотографии од Еверест, но ништо слично на ова...
Апокалипса - сега или кога?
Крајот на светот предвиден за 21 декември не е единствен суден ден кој човечкиот род го смислил за себе - тука се и трет...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |