Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
03.07.2012, 17:39

Ѕвезда на Си-Ен-Ен призна дека е геј

Андерсон Купер, познат водител и веќе 20 години воен известувач, вели дека повеќе не можел да молчи

Лос АнЏелес - Андерсон Купер, познатиот водител на ТВ-мрежата Си-Ен-Ен и воен известувач, јавно призна дека е геј. Иако веќе долго кружат шпекулации за неговото сексуално определување, Купер до сега јавно не зборуваше за тоа, па така тоа не се спомнуваше дури ни во неговите мемоари. Сега тоа го направи во мејлот, објавен во блогот на британскиот писател и политички коментатор Ендру Саливен.

Во својот блок „The Dish“, на сајтот „Дејли бест“, Саливен пишува дека од Купер барал да му каже што мисли за личностите од јавниот живот кои отворено признаваат дека се геј, на што Купер му одговорил со долг мејл во кој признал дека и самиот е хомосексуалец и објаснил зошто во минатото за тоа не зборувал во јавноста.

„Иако поради работата сум во средината на вниманието на јавноста, се обидував да сочувам дел од приватноста во животот“, напишал тој.

Како еден од аргументите зошто не се изјаснувал, Купер ја навел работата со која се занимава.

„И од професионални причини сакав само да сочувам дел од приватноста. Откако пред 20 години почнав да известувам од воените подрачја, често престојував на опасни места. Заради сопствената безбедност, како и заради безбедноста на луѓето со кои работам, се трудам да имам добри односи со сите и да ги пренесувам приказните на другите луѓе, а не сопствените, што и навистина е моја работа“, напишал Купер.

Тој, меѓутоа, дополни дека повеќе не може да молчи.

„Разбрав дека со тоа што толку долго молчев за својот приватен живот, направив погрешно мислење дека сакам да сокријам нешто поради што ми е непријатно, со што се срамам и се плашам. Има се' повеќе случаи на мобинг врз млади луѓе и дискриминации и насилство кон луѓето од сите возрасни групи, како реакција на нивната сексуална ориентација и мислам дека поради тоа треба отворено да зборувам за себе“, пишува тој.

„Факт е дека сум геј, отсекогаш тоа сум бил и секогаш ќе бидам. Многу сум среќен, добро се чувствувам во својата кожа и се гордеам со себе“, заклучува Купер, повикувајќи го Саливен да го сподели неговото писмо со читателите.


Статијата е прочитана 683 пати.

Испрати коментар„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локаци�� и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга
Девојката му го простила неверството на Балотели зашто чека дете
Нов портал на Европската библиотека
Сценографијата на „До балчак" ги воодушевува туристите во Битола
Жак Доајон и Ева Јонеско меѓу охриѓани
Емануела доживеа мозочен удар
Камион со музичката опрема на Мадона се преврте кај Гетеборг
Театарот за деца и младинци ќе настапи на фестивал во Шибеник
Изложба на Дарко Алексовски, добитник на наградата „Борко Лазески“
Концерт на „Нокаут“ во Битола на 11 јули
Награда за „Волшебна Македонија“ во Лече
Заврши снимањето на „Соба со пијано“
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 18°C

Сабота
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 21°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО ВЕСТ) Џамија - супермаркет
Од недела над 40 степени и многу висок УВ индекс
Во Македонија од недела под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка ќе биде претежно сончево и многу топ...
(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |