Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.12.2012, 14:41
Беџети им врачи повелби на новоименуваните извршителиМинистерот за правда Блерим Беџети денеска им врачи повелби на пет нови именувани извршители. Во моментов во Македонија се именувани се 97 извршители, а предвидени се вкупно 132 седишта на територијата на целата земја.

Со законот за извршување, со кој се воведе институтот извршител, се промени системот на извршување на судските одлуки кои гласат на исполнување на обврски, одлуки донесени во управна постапка кои гласат на исполнување на парична обврска.

- Анализите на досегашната примена на Законот за извршување покажуваат дека се реализираше основната цел, а тоа е да се создаде ефикасен систем на извршување и остварување на правата на доверителите во разумен рок, рече министерот Беџети при врачувањето на повелбите.

Со Законот, додаде Беџети, заради ефикасно спроведување на извршувањето се напушти системот на судското извршување и во вид на професија, беше воведен инситутот извршители - лица кои вршат јавни овластувања именувани од министерот за правда, за подрачјето на одреден суд и извршуваат извршни исправи на судот или органот чие седиште е на подрачјето на кое е именуван.

Претседателот на Комората на извршители Гордан Станковиќ истакна дека од воспоставувањето на овој систем во 2006 година, бројот на предмети за извршување постојано се зголемувал се до минатата година кога било забележано забавување во зголемувањето на предметите, што според него, покажува на успешност на воведувањето на овој институт.

- Тоа значи дека на петтата година од воспоставувањето на извршувањето се забележаа крајните резултати од донесувањето на Законот, а тоа е дефинитивно подобрувањето на правната дисциплина и подобрување на роковите во кои се исполнуваат обврските наметнати со извршните исправи, рече Станковиќ.

Додаде дека овој институт предизвикал општо подобрување на финансиската дисциплина во земјата, на инвестициските услови и воопшто почитување на правосудната власт.

Статијата е прочитана 570 пати.


Испрати коментарИсклучените од парно остануваат и без струја
На 24 декември стартува ХРТ 4
СДСМ бара распуштање на Комисијата за лустрација
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахор
Барак Обама - Личност на годината според „Тајм“
Јакимовски одликуван за поддршка на претприемаштвото
„Горска вода“ наградена за квалитет
Лино Червар доби македонски пасош
Тодоров - Разговорите со синдикатите во позитивна насока
Чедомир Дамјановски останува во Комисијата за лустрација
Владините мерки ја намалуваат невработеноста
Студиите по новинарство одбележаа 35 години
Фајон повторно предупреди на проблемот со лажните азиланти
Бездомник настрада во пожар
Одложена расправата за Законот за високо образование
Извезени само 1.000 јагниња од Гостиварско
Јужна Кореја доби жена-претседател
Координацијата за буџетот прекината без договор, продолжува утре
(ФОТО) Борците со протестен марш против нивното иселување
Словенија најавува нова блокада за Хрватска
Строс-Кан пак на обвинителна клупа
Србија и Косово постигнаа договор за царините и акцизните стоки
Не попушта напнатоста во Собранието
Неготинка пронајдена мртва во нејзиниот дом
Панета - Во авганистанската војна дојде до „пресвртна точка“
Системски неуспеси на Стејт департментот при нападот врз конзулатот во Бенгази
Чавез имал респираторна инфекција по минатонеделната операција
Џексон - Македонија „со малку среќа“ ќе влезе во НАТО на следниот самит
Нова координација кај Вељаноски за деблокада на буџетот
Заев ја потпиша Конвенцијата на градоначалници во Брисел
Гасот поевтинува, ќе паѓа ли и цената на парното
Албанската православна црква не ги признава резултатите од пописот
СДСМ поднесе кривична пријава против Томе Аџиев
Христијаните најбројни на светот
Љубисав Иванов-Ѕинго не си оди од политиката
Дождот го олесни дишењето
Љубе Бошкоски на инфузија
Банкротираше црногорскиот весник „Побједа“
Лекарите и Тодоров повторно на преговарачка маса
Привремено одложен стечајот за ЕМО
Санадер во болница, судењето прекинато
Во автобуска несреќа во Хрватска повредени 37 босански студенти
Иванов жали што Унијата не ја испрати вистинската порака
Иванов апелира на итна деблокада на буџетот
Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието
Новите членови на Судскиот совет дадоа свечени изјави
Бењини - Враќањето на Берлускони е полоша вест од крајот на светот
Кипар пред банкрот
Деца му пишуваат на Брејвик
ОН го продолжи мандатот на Хашкиот трибунал
Протести во Шпанија против буџетските кратења
Чешка се сеќава на Вацлав Хавел
Годишно обраќање на Иванов во Собранието
Координацијата кај Вељаноски заврши без договор
Маглата и денеска го отежнува авиосообраќајот
ММФ ќе препорача проширен мониторинг за Македонија
Убиецот од Конектикат имал луда мајка
Грција и Бугарија го зацементираа сојузништвото
Живот како во камено време среде Аеродром
Вработените во ОХИС повторно на протести
Одложена посетата на Груевски на Хрватска
СДСМ до Владата достави предлог за буџетско штедење
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со ист број за корисници
Вељаноски нуди предлог, опозицијата не го прифаќа
Лустраторите Гешовски и Витановски поднесоа оставки
Берлускони се сврши со 27-годишна девојка
„Амбиент 3“ - нова книга на новинарот Зоран Иванов
Високото образование, лустрацијата и парното наскоро на Уставен
Дизелот поевтинува за 1,5 денари
Почна координацијата кај претседателот на Собранието
Бугајски - Бугарија го дестабилизира Балканот попречувајќи ја Македонија кон ЕУ
Писмо со сочувство од Иванов до Обама
Социјалистите на Чавез победија на регионалните избори
Ахмадинеџад изрази сочувство за трагедијата во САД
Аврамопулос - Македонија треба да докаже добрососедство
Координативна средба кај Вељаноски за буџетот за 2013
Поради магла откажани и одложени летови од скопскиот аеродром
Во експлозија на бомба во Авганистан загинаа 10 девојчиња
Коце пак ќе трча за Скопје
Фотогалерија од денешните кавги во Парламентот

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 0°C, Мин: -4°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
Сигурно сте виделе илјадници фотографии од Еверест, но ништо слично на ова...
Апокалипса - сега или кога?
Крајот на светот предвиден за 21 декември не е единствен суден ден кој човечкиот род го смислил за себе - тука се и трет...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |