Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.09.2012, 09:16

(ФОТО) Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија

Под мотото „Каталонија - следната држава во Европа“ над еден милион луѓе синоќа демонстрираа во Барселона за незавиноста на североисточната шпанска област

Повеќе од еден милион луѓе синоќа демонстрираа во Барселона во знак на поддршка за незавиноста на североисточната шпанска област Каталонија.

Според податоци на полицијата во демонстрациите учествувале 1,5 милиони луѓе, додека организаторите тврдат дека бројот на демонстранти бил над два милиони.Демонстрациите под мотото „Каталонија - следната држава во Европа“ беше организирана по повод официјалниот празник на областа. Таа беше поддржана од повеќе политички партии во регионот, вклучително и владејачката партија „Конвергенција и унија“.

Лидерот на партијата Артур Мас, кој е и претседател на Владата во Каталонија, ја повика шпанската Влада „да не остане глува за барањето на мнозинството од Каталонците за независност“.

Шпанскиот премиер Маријано Рахој наведе дека Каталонија има многу сериозни финансиски проблеми, кои треба заеднички да се решат, а не преку обид за изолација од другиот дел на земјата“.Каталонија има 7,5 милиони жители и има највисоко ниво на автономија од 17 шпански области, вклучително и сопствени полициски сили.

Желбата за независност се засили по влошувањето на економската криза во Шпанија. Каталонските власти сметаат дека задолженоста е резултат на ограничената фискална автономија.


Статијата е прочитана 574 пати.

Испрати коментар„Лов“ на танчерки во Полог
Ставрески ги смири тутунарите
Побарувачката на нафта ќе стагнира
Почна судскиот процес за „Детонатор“
Романската државна телевизија отпушта 1.000 вработени
Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор
Изготвен список за изнајмување грчки острови
Хрватска не се брза за влез во еврозоната
ДУИ ќе гласа за владините закони, но не и за бранителите
Свечен прием во седиштето на НАТО по повод 20 години АРМ
Премиерот на Каталонија почнува кампања за независност
Ципрас гледа националистичка реторика во Македонија
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
Магаш - Луксузни „мерцедеси“ подарок за македонската врска во шверцот со нафта
Усвоен Законот за доброволно здравствено осигурување
Пуштен во употреба кружниот тек во Ѓорче Петров
Двомесечното бебе Надица замина на операција во Бугарија
Руски кардиолози во посета на „Аџибадем Систина“
САД ја евакуираат дипломатската мисија од Бенгази
Патници од Србија и Косово ќе летаат од „Александар Велики“
Издадени првите две задолжници во износ од 24 милиони денари
ОМД - Охридскиот договор треба да се преиспита
(ФОТО) Убиен американскиот амбасадор во Либија
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
Попоски и Бесими ќе се сретнат со Расмусен
Штрајк во Грција - денеска на ред учителите, лекарите и воените лица
Во два пожари во пакистански фабрики загинаа 128 луѓе
(ФОТО) Ја надигравме Шкотска, освоивме само бод
Австрискиот канцелар под истрага за корупција
Тргнати бистите на Сандански и Жинзифов од училиштата во Чаир
Шведски новинари ослободени од Етиопија
(ФОТО) Убиствата во Алпите извршени со чешки „скорпион“
Ученик прободен со нож во скопски АСУЦ
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
На следните избори ќе гласаат 70.000 граѓани помалку
Северна Кореja ја прифати хуманитарна помош од Сеул
Бесими и Попоски на состанок на Северно-атлантскиот совет
ЕП бара да се најдат одговoрните за грабнувањето на Ел Масри
Критичар на Путин ќе биде исфрлен од Думата
Ракетирана база на НАТО во Авганистан
СДСМ - Аризанов си го покажа вистинското лице
Педесет вработени во Пиварница ќе останат без работа
Информатор за крводарителни акции и на смартфоните
Притворен поранешниот француски премиер Доминик де Вилпен
Бесими - Немаше прекршување на процедурите во Слупчане
Шпанија не сака мешање од ЕУ
Словенечка НЛБ под истрага за зделките на Балканот
(ВИДЕО) Шокантно сведоштво за трговијата со органи на Косово
Иванов со писмо до Обама по повод нападите на 11. септември
Српската Влада го зголеми ДДВ-то и акцизите
Франција не може да ја прифати целата сиромаштија на Европа
Еден загинат при бомбашки напад на полициска станица во Истанбул
Одложена расправата за Законот за бранителите
Едно лице почина во пожар во Мариово
Мохамед ал Завахири ќе посредува меѓу исламистите и Западот
Единаесет години од нападите на 11. септември
ЕУ и понатаму ќе ја контролира независноста на Косово
Фејт прогласи завршуавање на надгледуваната независност
Расмунсен - НАТО нема да ги повлекува трупите од Косово
Рикер - САД останува партнер на Приштина и по целосната независност
Масовна тепачка со шишиња и ножеви во тетовско кафуле
Штетата во „Калдрма“ проценета на 1,7 милиони евра
Истрагата за Смилковци ќе се затвори во октомври
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
ДУИ против владините предлози во Собранието
Црна Гора пред Македонија во ЕУ
Талибанците се заканија дека ќе го убијат принцот Хари
Оланд бара време и не отстапува од данок за богатите
Бомба во домот на британско семејство убиено на француските Алпи
Кривична пријава за гостиварка осомничена за трговија со луѓе
Расправата за законот за бранители одложена за попладне
Бензинот поевтинува за два денара, дизелот за еден
Пратениците дочекани со флаери „Законот не проаѓа“
Ромпуј - Црна Гора по Хрватска нова членка на ЕУ
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Престанува надгледуваната независност на Косово
Труп на мртовец исчезнал на пат од Црна Гора за Германија
Лулинг - Немам разбирање за позицијата на Грција за името
Магаш - Црни вреќи со пари во гепек на македонски функционер
Најбогатиот Французин ќе продолжи да плаќа данок во Франција
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
Продолжува комисиската расправа за Законот за бранителите
Уште две лица починаа од западнонилска треска во Србија
Српската влада ги крати непотребните државни агенции и дирекции
Реџепи - Состојбата на северот нестабилна
Два авиона удриле во јато птици
Путин - Истрагата ��а ЕК за „Газпром“ е неконструктивна
ЛДП - Десетици милиони евра долг за поврат на ДДВ
Упростена постапката за работници на определено време
Убиениот Британец на француските Алпи работел за воената индустрија
Повторно лов на риба со блинкер на Охридското Езеро
На Словенија и треба половина милијарда евра до крајот на годината
Димовски - Инситуциите функционираат, за разликите ќе се разговара
Малолетник од Струмица создал лажен профил на собраниски функционер
Пожарот од Албанија се проширува и на македонска територија
Малмстром - Хомотестовите се варварски и средновековни
Најмалку 30 лица загинаа во бранот напади во Ирак
Лозарите на предупредувачки протест
(ФОТО) Mузички спектакл за 21 година независност
Иванов - Да ја создаваме Македонија како слободна и демократска земја
Почна изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
Груевски за Си-Ен-Ен - Невработеноста се појави по распадот на СФРЈobjektiven, 12.09.2012 09:58:27
Ajde Gospodine Solana, bombardirajte so Natovci.Pomognite im na lugjeto isto kako sto pomognavte na Kosovo. Ta neli se zalagate za covekovi prava?! 2 miliona lughe ne e za potcenuvanje, neli? Citame deka i Skotska saka da se deli od Angliskata kruna.Ekspresno stigna odgovor od London da toa ne e po zakonot, to est e protiv ustavno. Zosto? Treba i na Skotite da im se pomogne, ta tie so vekovi ziveat porobeni. E Solanovci,Klintonovci,Sarkozievi,Obamovci,Oldbrajtovci i pleada drugi monstrumi.Mic po mic ama ke Vi se vrati.Kopajki grob na drugite i sami ke padnete vo nego.
messi, 12.09.2012 11:00:09
Ova so sigurnost e maslo na Real za da bide najdobar tim vo Spanija :)
Faton, 12.09.2012 11:26:55
Do OBJEKTIVEN koj sto vo sustina e mnogu subjektiven. Zosto da bombardira NATO?! Zatoa sto ima demonstracii!? Gledas li nekade vojska naoruzana do zabi koja puka na demonstranti? Gledas li vojska koja ekzekutira civili? Gledas li nekade civili koi pod pritisok na zakani so oruzje, ubistvo na maski lica se primorani da gi napustaat svoite ognista? Ako se slucat vakvi raboti, DA ke ima bombardiranja od NATO. Inaku, Kataloncite sakaat da dobijat nezavisnost; patem kazano se soglasuvam deka im sleduva isto kako sto so pravo ja dobi Kosovo /kako del od bivsta Jugoslovenska federacija. A ti mozebi imas subjektivno mislenje deka si objektiven, no vo sushtina si daleku od objektivno sogleduvanje na tvojata subjektivnost.
НАПРЕД КАТАЛОНИЈА, 12.09.2012 14:03:54
Ова е голем доказ дека ЕУ нема деократија и има многу нерешени проблеми. Да живее Каталонија. Благодарност за вашата подршка за Виножито и ОМО Пирин. ЕУ мавта за Геј популација и маргинални групи а цели малцинства не се признати.
Od stranstvo, 12.09.2012 18:08:22
Do Faton;Nemoj da ja gledas subjktivnosta samo od ednata strana,zosto postoi i na drugata.Dokolku tie demonstranti se krenat so oruzje vo raka;Togas ke ima i polcija i vojska i nemir.A NATO ; nema da napravi nisto,Zosto okolu Spanija se vrtat mnogu drugi sojuznici sto se vo NATO .Gledaj ja grcija na primer i ke se uveris. Vujko Vladika i pravdina niz DVOGLED;Dvojni arsini sekogas;Kade ima Sila, i KONEKCIJA nema PRAVDINA sekade i sekogas za SEKOGAS TOCNO?.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 31°C, Мин: 17°C

Петок
Грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
На годишнината од терористичките напади на 11.септември, НАСА објави фотографии снимени непосредно по нападот врз Светск...
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
При истрагата е утврдено дека поранешниот чилеански претседател се самоубил на денот на државниот преврат на 11.сеп...
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Славниот боксер ја почна изборната кампања за општите избори што ќе се одржат на крајот од октомври во Украина...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |