Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.09.2012, 16:01

Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштатаИзвестувачот на Европскиот парламент за Македонија се сретна со министерот за Локална самоуправа

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит предупреди денеска дека менувањето на имиња на училиштата е чувствително прашање и заради тоа сите овде треба да имаат повеќе меѓусебно разбирање.

„Разбирам дека се работи за чувствително прашање. Најконструктивното нешто што можам да го кажам е дека секоја страна треба да биде свесна за чувствата на другиот. Мислам дека нема потреба јас да кажувам нешто повеќе за тоа“, изјави Ховит.Тој призна дека за оваа тема не разговарал се уште, откако денеска имаше прва средба со министерот за Локална самоуправа, Невзат Бејта.

Бејта, наспроти Ховит, изрази разбирање за потегот на градоначалникот на Чаир, кој според негова оценка постапил во согласност со децентрализацијата, мислејќи веројатно на ингеренците што со неа ги има локалната самоуправа. Најавата од бугарските медиуми дека Ховит ќе се сретне и со членови на Бугарскиот културен клуб за да му се пожалат за наводни притисоци, известувачот за релативизираше со зборовите дека е отворен за средба со сите што сакаат со него да отворат некое прашања, со генерална оценка дека стои зад ставот на еврокомесарот Штефан Филе дека е потребно да продолжи подобрувањето на односите со соседите.

Ховит ќе се сретне со политичките лидери, со други министри и дипломатски преставници во земјата, веќе најави дека ќе ја посети повторно Македонија со членовите на Заедничкиот парламентарен комитет на крајот на октомври. (Н.Р.)Статијата е прочитана 3709 пати.

Испрати коментар„Блиц“ го препорачува Охрид за есенски одмор
Хрватска отпушта 20.000 буџетари
Kонференција за е-Демократија во Охрид
„Парада на гордоста“ на шести октомври во Белград
Се истражува „руската врска“ во убиството на Литвиненко
Ветераните денеска на Марш на мирот
Арифи во Вашингтон се сретна со Филип Гордон
Кризата продава државен имот во Грција
Актерка го тужи режисерот на „Невиноста на Мухамед“
Тридецениска соработка на Скопје со Нирнберг
Лани 302.000 лица побараа азил во ЕУ
Тодоров - Судот мораше итно да постапува
Аризанов - СДСМ води дволична политика за земјоделците
Милиони отштета за бели дробови од пуканки
Страв од глобална криза за храна
Хрватски пилоти ги извлекле македонските војници во Кабул
Еврозоната во септември влегува во рецесија
„Џонсон Мети“ доби А-интегрирана еколошка дозвола
Исчистени делови од коритото на Вардар
„Дуна iStore“ изработен по дизајн на „Епл“
Прва жртва на западнонилска треска во Македонија
Нови тајни разговори меѓу Македонија и Грција?
Потполковник на АРМ ќе настрадал од заскитан куршум
Тајната снимка го нагризува рејтингот на Ромни
Судот одлучи лекарите да не штрајкуваат
Владата ќе отвора градинки во руралните средини
Македонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
ДУИ блокираше владин закон
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"ice, 19.09.2012 17:13:24
Neka pripadnicite na Muslimanskota ili Kineskata zaednica vo Velika Britanija gi preimenuva iminjata na ucilistata tamu i ke vidime kako ke reagiraat Britancite.
MK, 19.09.2012 20:00:36
Najkonstrutivno sto moze da mu preporaca dijasporata na Gos.Ricard Hovatt (posto vo negata drzava ima pogolem broj na malcinstva odkolku vo MK) da gi preimenuva ucilistata so muslimanski nadpisi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |