Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
20.09.2012, 16:07

Јаневски ги подучува македонските тренери

Селекторот е дел од проектот за едукација за ПРО-лиценца

Селекторот на националниот фудбалски тим, Чедомир Јаневски, е вклучен во проектот за едукација на македонските тренери, кои кон крајот на годинава треба да ја стекнат потребната ПРО-лиценца за работа во прволигашката конкуренција. Јаневски, кој е првиот Македонец што ја поседува лиценцата, на помошното игралиште на Работнички одржа тренинг со „романтичарите“, на кој присуствуваа 25 тренери. Од познатите имиња беа присутни Гоце Седлоски, кој беше кандидат за селекторската клупа пред да дојде Јаневски, потоа стратегот на Ренова, Ќатип Османи, помошниот тренер во младата репрезентација и тренер на Скопје, Љупчо Марковски, па Зоран Бошковски, Драган Бочески од Напредок, тренерот на Гостивар, Тони Јакимовски, тренерот на Металург, Александар Влахо итн. Од странските фудбалски стручњаци беа присутни Билбил Соколи и Едмонд Миха, поранешни тренери на неколку екипи во Македонија.

Сите тренери имаат можност да учат од селекторот Јаневски, кој остави позитивен впечаток како предводник на нашата репрезентација на првите два квалификациски дуела за Светското првенство 2014 со Хрватска во Загреб и со Шкотска во Глазгов. Јаневски има големо искуство како тренер на Олимпијакос, Бриж, Гент, Црвена звезда, Етникос Ахна и Енозис. Селекторот имаше и краток состанок со играчите на Работнички пред да излезат на теренот.


Статијата е прочитана 459 пати.

Испрати коментарТатран бара службена победа над Металург и 15.000 евра
Вардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн из��ание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |